Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρνηση του 50% προς συναίνεση-Δικαιώματα του υπόλοιπου 50%


Recommended Posts

πρέπει ναλλάξει γενικά και για τακτοποιήσεις οι οποίες έγιναν από την κατασκευη και δεν τις πέρασαν στη σύσταση...

όπως φωταγωγοι -κλιμακοστασια -παραπάνω εξώστες   κτλ

και κάτι πρέπει να γίνει να μην ζητάνε  ασφασλιστικές-φορολογικές- ενφια για αυτούς που κάνουν παραχώρηση γιατί  με τα μνημόνια άντε μάζεψε όλη η πολυκατοικία ναχει

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, με βάση την εν λόγω απόφαση δικαστηρίου, απλώς "ισχυροποιούμε" την τοποθέτηση μας ως προς τον πελάτη λέγοντάς του,

[οτι  μπορει]

αν θέλει να τακτοποιήσει μόνος του

[και οτι η αποφαση αυτη του λυνει τα χερια και δικαιουται  πρωτα ]

να κινήσει διαδικασία αγωγής έναντι του άλλου συνιδιοκτήτη.

Δεν μπορούμε να αναλάβουμε την ευθύνη αν δεν αλλάξει ο νόμος

[και δεν υπαρχει λογος να αλλαξει ο νομος, αφου το προβλημα  της μη συναινεσης απο την αλλη πλευρα, λυνεται με μια απλη αποφαση  περι  "διαχειρησης κοινου"  πραγματος ]

Μετα δε την τακτοποιηση ολων των αυθαιρεσιων,

γενναται το δικαιωμα να  καταταθει αγωγη διανομης  και αιτηθει απο δικαστηριο η συσταση ΟΙ και διανομη των κτισματων.

Καταληγουμε τελικα  στην διανομη, απλα ο "αρνουμενος" θα πληρωσει για το "γινατι του" :mrgreen: :mrgreen:

 

 

 

Το θετικό είναι ότι με βάση τέτοιες αποφάσεις ανοίγει ο δρόμος για τροποποίηση του ν. 4178/13 αναφορικά με το εδάφιο d iv του άρθρου 11.

 

το iv του αρθρου 11,  αφορα συμπεφωνημενες υποθεσεις.και για εντος σχεδιου

.Αλλως, παμε με βαση τα παραπανω. :smile:

 

Για εκτος σχεδιου παμε με το "5".

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχω καταλήξει σε σίγουρο συμπέρασμα.

Η απόφαση του πρωτοδικείου είναι εκτελεστή για τον μηχανικό ή μόνο μια απόφαση του ΣτΕ είναι εκτελεστή;

Διότι αν έχω 2 συνιδιοκτήτες σε μια παντελώς αυθαίρετη οικοδομή σε οικόπεδο εντός Ρ.Σ έχω μέχρι τώρα δυο επιλογές:

ή θα τους βάλω ως συνιδιοκτήτες στην ίδια δήλωση αφού προηγουμένως υπογράψουν και οι δυο ή θα προβούν σε προσύμφωνο σύστασης, τακτοποιώντας ο καθένας τα δικά του και στο τέλος να γίνει η οριστική σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

α] εχεις δυο που συμφωνουν...οκ

β] εχεις την δυνατοτητα του iv...οκ

γ] εχεις  την δυνατοτητα του 11, δ ii, [οταν εχει γινει συσταση ΟΙ και ενας  "δεν θελει"

 

δ] εχεις δυο απο 50% καθε ενας, αλλα ο ενας "θελει" και ο αλλος "δεν θελει"

 

εδω ο "θελει"...κανει αιτηση στα ασφαλιστικα να του δωσει το δικαιωμα να προχωρησει για λογαριασμο  του..."δεν θελει"  στην τακτοποιηση

 

Με βαση την αποφαση αυτη -και εις εκτελεση του διατακτικου της-

ο  "εναγοντας" αναθετει στον αρμοδιο μηχανικο να προβει σε  περατερω,

κατα τις διαταξεις του νομου, ενεργειες.

 

Ο μηχανικος,  νομιμα εκπροσωπει πλεον  τον "θελει" και τον "δεν θελει" με βαση την αποφαση

 

υγ

ξαναδες το διατακτικο της αποφασης στο τελος

 

"υποχρεωνει  τον καθ' ού να συμπραξει... ....αλλως και εν αρνησει του  κλπκλπ..]

 

εδιτ

απαντηση σε ερωτημα

Εδω ο αιτων θα κοινοποιησει την αποφαση  στον καθού και θα τον καλει ενωπιον συμβολαιογραφου σε συγκεκριμενη ημερα και ωρα να προσελθει  και να συναινεσει στην τακτοποιηση των αυθαιρεσιων κλπκλπ.

Αλλως αν δεν προσελθει θα συνταγει πραξη μη εμφανισης ή εάν προσελθει και αρνηθει θα ορισει αυτος τον δικο του μηχανικο κλπκλπ  συμφωνα με τις διαταξεις της δικαστικης αποφασης.

Απλο

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

παίδες μου είπαν για περίπτωση συναδέλφου που τον τρέχουν σε δικαστήρια...

υπήρχε κάθετη 50%  ο καθένας σε  οικόπεδο εντός....

βγήκε άδεια  ''νόμιμη'' με κάποια διάταξη που ισχυε ενα διάστημα και αντί για κάλυψη 60%  πήρε 70%  (μετά καταργήθηκε από σουφλια μουπαν)

ο αρχικός ιδιοκτήτης έκανε και επέκταση σε κάλυψη και τα τακτοποίησε με 4178

 

έρχεται ο άλλος 50% να χτίσει.......και χωρίς παρανομίες....το οικόπεδο 500τ.μ  κάλυψη 350 τ.μ  με 70%  175τ.μ ο 1ος.......τώρα  ο 2ος αναγκαστικά  300τ.μ (με 60%  -175τ.μ) παει  στα    125 τ.μ

τουκανε και υπερβαση καλυψης και δόμησης ο άλλος και είναι στα δικαστήρια ΚΑΙ ο μηχανικός....γιατί ήταν ο αρχικός της αδείας...υπογραφή για ρευμα ότι όλα έγιναν σωστά ΚΑΙ  έκανε και την τακτοποίηση με 4178/13

 

το σκηνικό μου τοπε συνάδελφος ενώ περίμενα σε ΥΔΟΜ Ν.Ιωνία

  

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο τον τρέχουν στα δικαστήρια.

Υπάρχει μια σύσταση (άρα ο καθένας χτίζει σύμφωνα με τα ποσοστά του)

Υπάρχουν όροι δόμησης στην περιοχή που σε δεδομένη χρονική στιγμή είναι 70%. Ο ένας από τους δύο χτίζει, Με βάση τα ποσοστα του. Ο άλλος όχι.

Μετά αλλάζουν οι όροι δόμησης. Δεν ευθύνεται κανείς για αυτό.

Το ότι υπάρχουν αυθαίρετα είναι άσχετο δεδομένου ότι τα αυθαίρετα σε άλλη ιδιοκτησία δεν επηρρεάζουν το συνιδιοκτήτη ως προς τη δυνατότητα δόμησης και υπάρχουν αποφάσεις για αυτό.

Τώρα αυτός θέλει να χτίσει και θα πάει αναγκαστικά με το 60% που ισχύει σήμερα. Τα 175 πέταξαν λυπάμαι ας έχτιζε τότε.

Αν υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτή την ιστορία είναι ότι θεωρώ πως θα έπρεπε να υπολογιστεί η επιτρεπόμενη δόμηση με βάση το ποσοστό του, να δικαιούται δηλαδή 150τμ και να μη ληφθει υπ όψιν η έμμεση υπέρβαση των 25τμ που αφορά το συνιδιοκτήτη κατ αντιστοιχία με αυτό που ισχύει για τα αυθαίρετα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω απο ποιά νομοθεσία προκύπτει ότι τώρα δικαιούται 150 ή 125.

Αλλά σε κάθε περίπτωση ο μηχανικός δεν φέρει γι αυτο ευθύνη. Ούτε καν ο συνιδιοκτήτης διότι εδώ δεν υπήρχε δόλος. Προέκυψε τροποποίηση όρων δόμησης που πιθανά σε συνδυασμό με τη νομοθεσία οδηγεί σε αυτόν τον περιορισμο. Τα παράπονα στο κράτος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι η απόφαση αυτή είναι ενθαρυντική. Φυσικά δε δίνει το δικαίωμα στο μηχανικό να προχωράει χωρίς τη συναίνεση αλλά ξέρει τι να συμβουλεύσει στον πελάτη και ότι πιθανά θα δκαιωθεί αφού υπάρχει δεδικασμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Επειδή τα προβλήματα που προκύπτουν από συνιδιοκτησίες μου χτύπησαν κι εμένα την πόρτα γράφω κάποιες περιπτώσεις για να δω αν έχω καταλάβει τι παίζει και να μου πείτε που συμφωνείτε - διαφωνείτε..

 

Περίπτωση τακτοποίησης Ν.4178/13 σε μονοκατοικία (οικόπεδο με κτίσμα με οικοδομική άδεια και αυθαιρεσίες χωρίς καμία σύσταση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας):

α) Συνιδιοκτήτης με 51% θέλει να τακτοποιήσει και συνιδιοκτήτης με 49% δεν θέλει να τακτοποιήσει => Ο μηχανικός προχωράει στη δήλωση τακτοποίησης με ανάθεση μόνο από τον συνιδιοκτήτη με 51% αναγράφοντας τα στοιχεία και των δύο συνιδιοκτητών στη δήλωση του Ν.4178/13.

β) Συνιδιοκτήτης με 49% θέλει να τακτοποιήσει και συνιδιοκτήτης με 51% δεν θέλει να τακτοποιήσει => Ο μηχανικός δεν μπορεί να προχωρήσει σε δήλωση του Ν.4178/13 επειδή δεν έχει εξασφαλίσει την πλειοψηφία των συναινέσεων.

γ) Συνιδιοκτήτης με 50% θέλει να τακτοποιήσει και συνιδιοκτήτης με 50% δεν θέλει να τακτοποιήσει => Ο συνιδιοκτήτης που θέλει να τακτοποιήσει ζηταει άδεια από το δικαστήριο και με βάση αύτη δικαιούται να αναθέσει την τακτοποίηση και για λογαριασμό του συνιδιοκτήτη που δεν θέλει να τακτοποιήσει. Και πάλι ο μηχανικός αναγράφει τα στοιχεία και των δύο συνιδιοκτητών στη δήλωση του Ν.4178/13.

 

Αυτά ισχύουν? Ισχύουν τα ίδια σε περίπτωση συνιδιοκτησίας σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία?*

* Όχι συνιδιοκτησία επί του οικοπέδου στην οποία λογικά αναφέρεται το δ ii) του άρθρου 11. Μιλάμε για ένα διαμέρισμα (ξεχωριστή οριζόντια) ή μία μεζονέτα (ξεχωριστή κάθετη) με 2 συνιδιοκτήτες..

 

Στην περίπτωσή μου με ενδιαφέρει κυρίως αν ισχύει το α)... Υπάρχει η δυνατότητα στην ηλεκτρονική πλατφόρμα να συμπληρώσουμε μόνο τα στοιχεία του εντολέα μας (δίνοντάς του ποσοστό 100% για να προχωρήσει η δήλωση και αιτιολογώντας το στην τεχνική έκθεση) αν δεν μπορούν να βρεθούν τα στοιχεία του ετέρου συνιδιοκτήτη?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση α προχωράς στην τακτοποίηση κανονικά.

Τα στοιχεία του 2ου συνιδιοκτήτη δεν μπορείς να τα αναγράψεις γιατί δεν τα έχεις. Δεν σε εξουσιοδοτεί και δεν συμφωνεί άρα δεν θα σου τα δώσει.

Στα σχόλια θα γράψεις ότι υπάρχει και 2ος συνιδιοκτήτης με ποσοστό τάδε αλλά αυτός που υποβάλλει και σε εξουσιοδοτεί για τη δήλωση υπαγωγής είναι ο 1ος ιδιοκτήτης που κατέχει ποσοστό>50%

 

Για κάθε άλλη περίπτωση όπου δεν συγκεκντρώνεται ποσοστό >50% (β+γ) δεν μπορείς να προχωρήσεις σε υπαγωγη. Ο ιδιοκτήτης μπορεί να προσφύγει στο δικαστήριο και ανάλογα με την απόφαση μπορεί να του δοθεί η όχι η δυνατότητα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά αν τύχει να έχω και τα στοιχεία του συνιδιοκτήτη είναι προτιμότερο να τα γράψω στη δήλωση κι ας μην συναινεί. Σωστά?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Όχι, θεωρώ πιο ασφαλές να αναγράφουμε τα στοιχεία όσων μας έχουν εξουσιοδοτήσει για τη διαδιακασία υπαγωγής και οτιδήποτε σχετικό με το ιδιοκτησιακό να αναγραφεί αναλυτικά στα σχόλια και τη τεχνική έκθεση της δήλωσης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.