Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο ριψοκίνδυνοι είστε;


CostasV

Είστε ριψοκίνδυνος ;  

145 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Είστε ριψοκίνδυνος ;

    • Α: Σίγουρα 1.000 ευρώ
      72
    • Β: 10.000 ευρώ με πιθανότητα 10%
      72


Recommended Posts

Έχεις δίκιο ρε Κώστα....

 

Πήγε αλλού το μυαλό μου και δε διάβασα προσεκτικά.... Λοιπόν ιδίως στην παρούσα φάση (φαντάρος) σίγουρα τα 10000. Όταν απολυθώ θα το ξανασκεφτώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και μετά μου λέτε υπάρχει κρίση... Πού την βλέπετε την κρίση; Εδώ σχεδόν τον 50% των ερωτηθέντων απαρνήθηκε 1000 σίγουρα ευρώ εν όψει της πιθανότητας 10% να πάρει δεκαπλάσια.

 

Αν υπήρχε κρίση, ελάχιστοι θα απέρριπταν το χιλιάρικο. Κια μην μου πείτε ότι απορρίψαμε το χιλιάρικο γιατί έχουμε ανάγκη από το δεκαχίλιαρο, διότι το δεκαχίλιαρο μπορεί κατά 90% να μην έρθει. Οπότε το σκεπτικό ότι το δεκαχίλιαρο είναι προτιμότερο από το χιλιάρικο, εμένα μου λέει ότι ... δεν την καταλάβαμε ακόμη την κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Β. Αν σου κάτσει μία φορά στους 10 μηνες είναι σχεδόν το ίδιο με το να παίρνεις τα 1000 κάθε μήνα. Αλλά μπορεί και να σου κάτσει παραπάνω μήνες...! τώρα θα μου πεις μπορεί να μη σου κάτσει και καθόλου... ε τι να πω "... αν όλες σε αφήσανε και σε κυνηγάει μια: η αιώνια η γκαντεμιά..." (Φωτινή πλευρα ζωής-Μακρινά ξαδέρφια) Βλέπεις το ιστορικό σου και πράτεις! ( το κομματάκι για όσους δεν το ξέρουν μου κόλησε τελευταία... από το γνωστό Mondi Pythons "Always look at the bright side of life" (

) Ξέφυγα λίγο ε? Άντε καλημέρα!
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ό,τι πει ο καθένας.

 

Πάντως πληροφοριακά, η ερώτηση δεν λέει ότι ΚΑΘΕ μήνα θα έχετε αυτή την δυνατότητα επιλογής. Γιατί σαν να κατάλαβα, από το παραπάνω μήνυμα, ότι υπονοείται η δυνατότητα επανάληψης της επιλογής τους επόμενους μήνες, πράγμα που δεν ισχύει.

 

Αν θέλετε όμως, όσοι μπαίνετε στον κόπο να απάντήσετε, προσδιορίστε το όριο...

1. στην περίπτωση που επιλέγετε το Α, του χαμηλότερου ποσού (χαμηλότερου των 1000) που θα είσασταν διατεθειμένος να πάρετε στα σίγουρα αντί για την επιλογή Β

2. στην περίπτωση που επιλέγετε το Β, του μέγιστου ποσού (μεγαλύτερου των 1000 ευρώ) που θα είσασταν διατεθειμένος να πάρετε στα σίγουρα αντί για την επιλογή Β

Link to comment
Share on other sites

Α το κατάλαβα σαν επιλογή μισθοδοσίας... τότε θα πρέπει να αλλάξω σε Α :P

Link to comment
Share on other sites

Είπα και γω... Τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά αν η δυνατότητα επιλογής είναι επαναλαμβανόμενη, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΪΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρετε πόσο εκπλήσσομαι από τις απαντήσεις που παίρνω. Προφανώς και σεις. Φανταζόμουν ότι η πλειοψηφία θα προτιμούσε το σίγουρο χιλιάρικο... αλλά προφανώς φανταζόμουν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά φίλε δεν γίνονται χωρίς να πάρεις ρίσκο.Αλλιώς μένεις υπάλληλος στο ''σίγουρο''.Άρα,δεν υπάρχει και λόγος να σπουδάσεις και να μάθεις πώς παίρνονται τα ρίσκα......

Και όταν τα κάνεις τα λεφτά,σε ζηλεύουν και οι υπόλοιποι που δεν τόλμαγαν να πάρουν ρίσκα......και σε λένε και τυχερό......

 

Β ΔΑΓΚΩΤΟ live or die situation,γιατί έτσι είναι ο κόσμος μας......

 

Αυτή είναι η αιτιολόγησή μου.

 

 

Αν θές να διαπιστώσεις πόσο ριψοκίνδυνος είναι ο κόσμος,θα έπρεπε να θέσεις αλλιώς την ερώτηση:

Αν είχατε 1.000,00 ευρώ,θα τα ρισκάρατε για 10.000,00 με πιθανότητα 1:4????Εκεί σας θέλω.....για οικονομοτεχνική πρόβλεψη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.