Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα: Τι αλλάζει στις άδειες δόμησης - Πώς θα χτίζουμε χωρίς την έγκριση της υπηρεσίας δόμησης


Engineer

Recommended Posts

Στην Ιταλία και γενικά στον Νότο υπάρχουν αυθαίρετα . Στον Βορρά ισχύει το εξής : Κάποιος επαγγελματίας δεν έκοψε απόδειξη . Δεν πήγε η εφορία . Πήγε ασθενοφόρο και τον πήγε σε ψυχίατρο .... :mrgreen: Τόσο αδιανόητο τους φαίνεται . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γιατί όμως εμένα όλα αυτά μου θυμίζουν εκείνο με τους πρώτους κατακτητές στην Αμερική, που έδιναν στους ντόπιους χαϊμαλιά για να τους δελεάσουν....

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο θεμα

 

υγ

 

υποθετω πως δεν υπονοεις οτι ειναι καιρος να ...εξαγουμε στην Ευρωπη..... "τεχνογνωσια" 

 

περι "τακτοποιησης  αυθαιρετων..." :smile: :-)

 

τις καλημερες μου

Φίλτατε Δημήτρη. Το πρόβλημα για να έχει λύση θα πρέπει να κάποιος να το δημιουργήσει.Έτσι λοιπόν οι νόμοι είναι λύσεις(εδώ γελάμε) στα προβλήματα που εμείς (μηχανικοί-ιδιοκτήτες-κράτος) δημιουργήσαμε.Στην Ευρώπη (όχι σε όλη) είναι πίσω ακόμα προσπαθούν να δημιουργήσουν τα προβλήματα αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέρνουν  έλεγα να τους στείλουμε καμία χείρα βοήθειας...... :mrgreen: (όπου χείρα= έλληνες πολιτικοί να μην παρεξηγούμαι)

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.Σε περιπτώσεις με αυθαιρεσίες στο εξωτερικό τι γίνεται?(Η νοοτροπία στις περισσότερες χώρες δεν συμβαδίζει με την κατάσταση εδώ το ξέρω αλλά λέω δεν μπορεί όλο και κάτι θα γίνεται).Τι θεωρούν εκεί παραβάσεις(πχ εσωτερική διαμερισμάτωση -μικρές παραβάσεις θεωρουνται παράβαση?) και πως τις διαχειρίζονται (κατεδαφίσεις-πρόστιμα κτλ).Αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να μάθω

Σε σοβαρές χώρες δεν έχουν  αυθαίρετα.. αλλα σε χώρες μπανανίας (Ελλάδα, Τουρκία, Βουλγαρία, Κενυα κτλ... ναι)

Link to comment
Share on other sites

φορ εξάμπελ 

 

http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/united-kingdom/dealing-with-construction-permits/

 

http://www.dudley.gov.uk/resident/planning/building-control/unauthorised-building-work/

 

συμβαίνει και εις εσπερίας (προβλέπεται διαδικασία νομιμοποίησης βλ. το δεύτερο link)

 

υγ απογοήτευση στη μπανανία, δεν είναι μόνη!

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε imhotep

 

Δικαίωμα επιλογής οι Ε.Δ για ταχύτητα αλλιώς περιμένεις το εξωφρενικό............... 6-8 εβδομάδες από τις κατα τόπου υπηρεσίες.Επίσης δείτε τέλη σύνδεσης στην αποχέτευση  όταν δούλευα σε αποχετευτικό και βγάζαμε τις συνδέσεις σε σπίτια ένας ιδιοκτήτης άγγλος με περίμενε στην πόρτα να με ρωτήσει πόσο(ήξερε από την χώρα του οτι είναι υποχρεωτικό).όταν του είπα το ποσό το οποίο θεωρούσα διόλου ευκαταφρόνητο γύρω  στο 500αρικο ανακουφίστηκε και μου έκανε εντύπωση (δεν ήξερα πόσο πληρώνουν εκεί) τον ρώτησα και μου είπε το ποσό αυτό :smile:   .Και πιο φτηνοί η ΕΔ γιατί δεν έχουν όριο στις χρεώσεις τους μάλιστα. 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφερουσες αποψεις

Αληθεια μπορουν συναδελφοι με εμπειρια απο το εξωτερικο (σπουδες ,εργασια) να μας αναφερουν συγκεκριμενες εμπειριες

Πχ Ιταλια , Γερμανια ,Ελβετια,Αυστρια ,Γαλλια ,Μ.Βρεττανια ,Βουλγαρια,Ρουμανια κτλ(ανεφερα χωρες που σπουδαζουν/σαν Ελληνες ) τι συμβαινει εκει πως βγαινουν οι αδειες ,ελεγχοι κοκ

 

 

Στην Ιταλία και γενικά στον Νότο υπάρχουν αυθαίρετα . Στον Βορρά ισχύει το εξής : Κάποιος επαγγελματίας δεν έκοψε απόδειξη . Δεν πήγε η εφορία . Πήγε ασθενοφόρο και τον πήγε σε ψυχίατρο .... :mrgreen: Τόσο αδιανόητο τους φαίνεται .

Στον Ιταλικο Νοτο δεν ειναι ...Ελληνες ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.