Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Mac ο λόγος...


Παναγιώτης

Recommended Posts

δεν είδα κάτι σοβαρό... το να μου αδειάζει τον κάδο δεν μου λέει τίποτα, τον αδειάζω κ μόνος μου, το να μου λέει τι μέρα έχουμε σήμερα, ρωτάω την γυναίκα μου - μου λέει και ποιος γιορτάζει! :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ως περήφανος κάτοχος ενός από τους πρώτους 100 Mac 128K στην Ελλάδα ... που δουλεύει ακόμη ...

 

ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ :

 

http://tech.in.gr/news/article/?aid=1231289904

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Είμαι νέος μηχανολόγος μηχανικός και ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός υπολογιστή ικανού να καλύψει τις ανάγκες μου τώρα και στο άμεσο μέλλον.

Πέρα από τις βασικές ανάγκες για browsing, mails, πρέπει να μπορεί να τρέξει σχεδιαστικά πακέτα όπως autocad,solidworks και αν μου παρουσιαστεί κάποιο άλλο λογισμικό σχεδίασης ή άλλου τύπου στην πορεία καθώς και να αντέξει σε ένα βάθος τριετίας - πενταετίας.

Θα ήθελα να χρησιμοποιώ το λογισμικό των mac(γνωρίζω τα βασικά) ή έστω και τα δύο (windows - mac) αφού είναι εφικτό αποκτώντας κάποιο μηχανάκι της apple, απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει το hardware που διαθέτει π.χ. ένας imac ή ένας macbook pro σε βάθος χρόνου καθώς το κόστος αγοράς είναι υψηλότερο σε σχέση με το στήσιμο ενός υπολογιστή κομμάτι - κομμάτι.

Οι εμπειρότεροι μηχανικοί τι γνώμη έχετε?       

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν υπολογιστή με καθημερινή χρήση 8 ώρες π.χ το πολύ θα αντέξει 4-5 έτη και κάτι θα υποστεί βλάβη μετά. Σε εμένα στην τριετία χάλασε το τροφοδοτικό. Φρόντησε να πάρεις κάποιο pc με πάνω από 4GB RAM. Στο δικό μου άλλαξα το τροφοδοτικό, τα υπόλοιπα συστήματα αντέχουν εδώ και 5-6 έτη.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά μου λες ότι δεν αξίζει τον κόπο να πάει κάποιος σε apple γιατί θα τεθεί θέμα συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

A, sorry δεν πρόσεξα οτι μιλούσες για χρόνο ζωής ενός mac, νομίζα για απλό pc. Από mac δεν γνωρίζω, από τα λίγα που ξέρουμε και έχουμε ακούσει όλοι μας πάνω κάτω είναι οτι μιλάμε για καλής ποιότητας μηχάνημα με οτι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

ούτε στα απλά pc καίγονται τα τροφοδοτικά τους στα τρία χρονια, αν συμβεί μάλλον είναι πρόβλημα το χρήστη που ή δεν ξέρει να επιλέξει ένα σοβαρό μηχάνημα ή δεν ξέρει να χρησιμοποιήσει σωστά το μηχάνημα που έχει

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χρόνια αντέχουν τα τροφοδοτικά κατά την γνώμη σου;

 

Εγώ έχω μηχάνημα turbo x με UPS και στα τρία χρόνια κάηκε το πρώτο τροφοδοτικό. Στο παλαιό pc που είχα άντεξε 5-6 χρόνια όπως και σε άλλα άτομα που γνωρίζω. Μπορεί να είπα λάθος νούμερο αλλά μην μου πείς οτι το τροφοδοτικά κατά μέσο όρο αντέχουν πάνω από 5-6 χρόνια γιατί τότε μάλλον μιλάμε για κανένα μηχάνημα σε σπίτι με περιστασιακή λειτουργία και λίγες ώρες λειτουργίας/ημέρα. Επίσης ως τι νοείται η καλή και η κακή χρήση ενός Η/Υ; Π.χ να μην τον φορτώνεις με πολλά προγράμματα στην μνήμη ή να μην κάνεις την μέγιστη κατανάλωση ενέργειας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.