Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση Εξετάσεων για ενεργειακούς επιθεωρητές


ssouanis

Recommended Posts

Σωστά όλα αυτά terry, αλλά ο Αριστ. το έθεσε μάλλον από τη σκοπιά της επαγγελματικής αξιοπιστίας.

Αν λειτουργείς ως αρπακτικό(*) η πιάτσα θα σε ξεβράσει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση χρειάζεται και λίγο πολιτική

 

(*) όταν στοχεύεις σε βραχυπρόθεσμο όφελος (=ό,τι αρπάξουμε τώρα που είμαστε λίγοι) είναι βέβαιο ότι σε βάθος χρόνου θα λειτουργήσει εναντίον σου.

Δεν το βλέπω από "ηθική" σκοπιά, αλλά από ψυχρή θέση marketing

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα συμφωνήσω με τερυ σε γενικές γραμμές

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και έχει μέσα πολλούς παραμέτρους. Πχ δεν υπάρχει στάνταρ τιμή για κάθε 70ρι τετραγωνικά. Παίζει ρόλο ο πελάτης, η απόσταση, διάφορες δυσκολίες κατα την εκτέλεση και πολλά αλλά. Δεν μιλάμε για τακτική αρπακτικού γιατί τότε θα μείνεις με αυτό και μόνο αλλά τακτική σε κάθε περίπτωση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος, αλλά να μου επιτρέψετε να απαντήσω

 

Από που προκύπτει από τα γραφόμενά μου  ότι προτείνω "flat" τιμολόγηση ;

 

Προφανώς και αν κάποιος σου ζητήσει κάτι "χτες" θα έχει διαφορετική κοστολόγηση από κάποιον άλλον που θα σου ζητήσει να του κάνεις την ίδια δουλειά σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα

 

Προφανώς αν σου πουν να κάνεις μια δουλειά δίπλα στο σπίτι σου θα δώσεις άλλη τιμή με δουλειά που πρέπει να κάνεις "ταξίδι" για να πας

 

Τώρα αν κάποιοι επικροτείτε την λογική της "αρπαχτής", δικαίωμά σας προφανώς, εγώ απλά διαφωνώ...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Έλεος με το παραμύθι που κυκλοφορεί. Οι τιμές αυτήν την στιγμή πάνω κάτω ίδιες είναι με πριν.

Συνάδερφε μιας και λες ότι γράφω για παραμύθια, θα σε παρακαλούσα να με παραπέμψεις (έστω και με ΠΜ) σε μηχανικό ο οποίος θα κάνει σήμερα αν γίνετε ΠΕΑ με τιμές απο 100,00€ και κάτω όσο δλδ χρεώνονταν πριν όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις. Δεν έχω καμία διάθεση προσωπική αντιπαράθεσης αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι θα μου ήταν χρήσιμο να μπορώ να εξυπηρετήσω τους πελάτες μου έστω και έμμεσα. Τέλος να σου πω ότι η τιμή που έγραψα δεν είναι ενδεικτική και δεν με χάλασε το ότι έχασα ένα ΠΕΑ δλδ 100,00€ ούτε το ότι είχα και το xml έτοιμο και όλα τα άλλα προς υποβολή ΑΛΛΑ το γεγονός ότι δεν μπορούσα να εξυπηρετήσω και μάλλον έχασα έναν πελάτη. Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

ο πελάτης ψάχνει να κάνει την δουλειά του με το λιγότερο κόστος και όσο υποβαθμίζουμε την δουλειά μας τόσο κορόιδα θα πιανόμαστε ...

ο πελάτης πρέπει να μάθει να ξεχωρίζει την ποιότητα και όχι το στιγμιαίο κέρδος που μακροπρόθεσμα θα του στοιχίσει περισσότερο

και όπως έχει πει ένας αρχαίος και πετυχημένος συνάδελφος :

1ος κανόνας marketing: " ο πελάτης είναι σαν τον π........όσο τον χαϊδεύεις στο τέλος θα σε γα.......ι"

υπεράνω όλων πρέπει να είναι η ποιότητα της δουλειάς μας........και για να υπάρχει αυτή η ποιότητα απαιτείται ένα ελάχιστο κόστος αμοιβής κάτω από το οποίο δεν υποχωρούμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε μιας και λες ότι γράφω για παραμύθια, θα σε παρακαλούσα να με παραπέμψεις (έστω και με ΠΜ) σε μηχανικό ο οποίος θα κάνει σήμερα αν γίνετε ΠΕΑ με τιμές απο 100,00€ και κάτω όσο δλδ χρεώνονταν πριν όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις. Δεν έχω καμία διάθεση προσωπική αντιπαράθεσης αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι θα μου ήταν χρήσιμο να μπορώ να εξυπηρετήσω τους πελάτες μου έστω και έμμεσα. Τέλος να σου πω ότι η τιμή που έγραψα δεν είναι ενδεικτική και δεν με χάλασε το ότι έχασα ένα ΠΕΑ δλδ 100,00€ ούτε το ότι είχα και το xml έτοιμο και όλα τα άλλα προς υποβολή ΑΛΛΑ το γεγονός ότι δεν μπορούσα να εξυπηρετήσω και μάλλον έχασα έναν πελάτη. Φιλικά.

 

Ιδιώτης αν πάρει μόνιμο στην Αθήνα σήμερα θα το κάνει κάτω από 100.

 

Εσύ αν θες να στο υπογράψει το δικό σου μόνιμος , δεν ξέρω τι θα σου ζητήσει ο καθένας. Θεωρώ ένα 50ρικο περίπου θα στο πάρει.

 

Μην δημιουργούμε εντυπώσεις θα έλεγα πάντως. Πάμε να τους βγάλουμε τους μόνιμους και εκμεταλευτές τώρα. Εμ δώσαν σαν μαλάκες εμ τα ακούνε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιώτης αν πάρει μόνιμο στην Αθήνα σήμερα θα το κάνει κάτω από 100.

 

Εσύ αν θες να στο υπογράψει το δικό σου μόνιμος , δεν ξέρω τι θα σου ζητήσει ο καθένας. Θεωρώ ένα 50ρικο περίπου θα στο πάρει.

 

Μην δημιουργούμε εντυπώσεις θα έλεγα πάντως. Πάμε να τους βγάλουμε τους μόνιμους και εκμεταλευτές τώρα. Εμ δώσαν σαν μαλάκες εμ τα ακούνε κιόλας.

Στην Θεσσαλονίκη πάντως 5 τηλέφωνα έκανα και έγραψα πόσο τελικά έκλεισε η δουλειά. Ακόμη απο τα γραφόμενα σου φαίνεται ότι είσαι ένας απο τους λίγους που έδωσαν εξετάσεις και απο αυτούς πρέπει να είσαι η εξαίρεση στον κανόνα που δεν άλλαξαν τις τιμές τους αυτό το διάστημα. Το γεγονός όμως ότι εσύ έκρινες ότι αυτό είναι το επαγγελματικά σωστό δεν σημαίνει ότι όλοι είναι σαν και εσένα. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε μιας και λες ότι γράφω για παραμύθια, θα σε παρακαλούσα να με παραπέμψεις (έστω και με ΠΜ) σε μηχανικό ο οποίος θα κάνει σήμερα αν γίνετε ΠΕΑ με τιμές απο 100,00€ και κάτω ...

Σημερινό. Ευχαριστημένος ?

pea p 35.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα πρέπει να υπάρχει κάποιο rotation ανά περιοχή. Χτυπα εδώ και πες μου.

 

http://www.keyvart.gr/peapeiraias.html

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.