Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση Εξετάσεων για ενεργειακούς επιθεωρητές


ssouanis

Recommended Posts

Τόσο σημαντικό θέμα και ευτυχώς να λέμε που δεν μπήκε στη χαλαρή κουβέντα :sad:

 

Γνωρίζει κανείς πότε θα ψηφιστεί το ΦΕΚ για να ανοίξει το buildingcert σύμφωνα με τη παράταση του ενός μήνα? Ήδη μια βδομάδα πέρασε

Πιστεύω ότι μέχρι το τέλος του μήνα  το αργότερο...  :smile:  γελάμε με τα χάλια μας. 

Όσο αφορά για αυτούς που έχουν περάσει την εξέταση η τιμές στην Θεσσαλονίκη για ένα σπίτι 70 μέτρα που έδωσε και ήταν η καλύτερη και φιλική μιας και ήταν για συνάδερφο για να κάνει συμβόλαιο ήταν 150,00€ που θεωρώ ότι είναι καλή τιμή μιας και άκουσα και για 250,00€.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος επαγγελματίας πάντως αυτός με τα 250, μπράβο του

 

Όπου τον πιάσει τον άλλον, λες και είναι κλειδαράς

 

Από τα πενηντάρικα στα τρακοσάρια

 

Αν δεν υπάρχει φιλότιμο...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν συνάδελφοι που να έχουν περάσει τις εξετάσεις αρκετούς μήνες πριν και να μην έχουν πρόσβαση ακόμα στο buildingcert?

στο helpdesk του bouldingcert δεν απαντάνε πήρα ατελείωτα τηλεφωνά σήμερα και τις προηγούμενες μέρες και στα mai επίσης δεν απαντάνε.

Στην ευεπεν βορείου ελλάδος στην Καλαμαριά που πήγα να ρωτήσω το πρωί δήλωσαν φυσικά αναρμόδιοι αλλά βρήκαν το πρόβλημα μου σε λάθος στοιχεία που ανάρτησε το τεε στις λίστες με τους επιτυχόντες. Στην δική μου περίπτωση τα διαλυτικά στο επίθετο μου ήταν το πρόβλημα.

Μου έδείξε η υπάλληλος της ευεπεν β-ε στην οθόνη της μια μεγάλη λίστα με ονόματα επιτυχόντων που έχουν λάθη σε αμ τεε, αριθμούς κας και ονόματα.

Τον αλέξη έβαλαν εκεί στο τεε να γράψει τις λίστες με τους επιτυχόντες?

Φυσικά και το μητρώο του κεντρικού τεε δεν απαντάει στα τηλέφωνα.

Πληρώνουμε παράβολα στο υπεκα και συνδρομές στο τεε για να έχουμε αυτή την αντιμετώπιση? 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος επαγγελματίας πάντως αυτός με τα 250, μπράβο του

 

Όπου τον πιάσει τον άλλον, λες και είναι κλειδαράς

 

Από τα πενηντάρικα στα τρακοσάρια

 

Αν δεν υπάρχει φιλότιμο...

Σσσσσσσσσσσσσ

Μην τα λες αυτα δημοσια...

Μπορει να θιχτει κανενας μονιμος και να σε τιμωρησει...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μέχρι το τέλος του μήνα  το αργότερο...  :smile:  γελάμε με τα χάλια μας. 

Όσο αφορά για αυτούς που έχουν περάσει την εξέταση η τιμές στην Θεσσαλονίκη για ένα σπίτι 70 μέτρα που έδωσε και ήταν η καλύτερη και φιλική μιας και ήταν για συνάδερφο για να κάνει συμβόλαιο ήταν 150,00€ που θεωρώ ότι είναι καλή τιμή μιας και άκουσα και για 250,00€.

 

Έλεος με το παραμύθι που κυκλοφορεί. Οι τιμές αυτήν την στιγμή πάνω κάτω ίδιες είναι με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος επαγγελματίας πάντως αυτός με τα 250, μπράβο του

 

Όπου τον πιάσει τον άλλον, λες και είναι κλειδαράς

 

Από τα πενηντάρικα στα τρακοσάρια

 

Αν δεν υπάρχει φιλότιμο...

Το ένα μας μυρίζει, το άλλο μας βρωμάει...

Link to comment
Share on other sites

Aν λειτουργείς επαγγελματικά έτσι, δικαίωμά σου να χρεώνεις βάσει timing

 

Εγώ δεν λειτουργούσα ποτέ πάντως με αυτόν τον τρόπο

 

Με την ίδια λογική, μπορείς να πας να "φας" και μια γιαγιά ή έναν παππού

 

Πόσες φορές δε σου ήρθε κάποιος μεγάλος άνθρωπος επειδή στον έστειλαν και σε έβαλε να κάνεις μια δουλειά χωρίς καν να ρωτήσει την αμοιβή σου ;

 

Σε εμένα έχει συμβεί πάντως πάρα πολλές φορές

 

Όταν στο τέλος μου λέγαν

 

"Τι σου χρωστάμε"

 

Έλεγα πάντα μια στάνταρ τιμή, αυτή (ή ανάλογη) που πιθανότατα θα είχα χρεώσει και αυτόν που μου τον συνέστησε

 

Με την λογική σου θα έπρεπε να τους χρεώνω τα διπλά και ότι κάτσει...

 

Δηλαδή αν κάποιος ζητήσει σήμερα ένα ΠΕΑ για ένα σπιτάκι από εμένα και του πάρω 300 ευρώ επειδή είναι παραμονή 15υγουστου και καίγεται, μεθαύριο που θα βρεθεί σε μια συζήτηση με έναν γνωστό του και του πει ότι την ίδια δουλειά την έκανε άλλος με έστω 120, τι γνώμη ακριβώς θα σχηματίσει για μένα ο πελάτης μου ;;;

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος επαγγελματίας πάντως αυτός με τα 250, μπράβο του

 

Όπου τον πιάσει τον άλλον, λες και είναι κλειδαράς

 

Από τα πενηντάρικα στα τρακοσάρια

 

Αν δεν υπάρχει φιλότιμο...

 

Ποια τιμή είναι δίκαιη κατά την γνώμη σου 50?, 100? ,150?,200? πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε ξεχειλωσει το θεμα...

 

Αριστιδη, ελευθερη οικονομια εχουμε.

Ο μηχανικος πρεπει να σκεφτεται σαn εμπορος, μας αρεσει δε μας αρεσει.

 

Ναι, στο αλλον που ξερω οτι εχει λεφτα και δε θα ρωτησει αλλου θα του παρω 2*Α, ενω στην παραξενη γειττονισα που θα γυρισε 5 γραφεια θα της παρω Α/2, για να μην χασω τον πελατη.

Ετσι πανε αυτα..

Στον συναδελφο που πηρα Β, θα του ζητησω 1.5*Β, επειδη ζοριζομαι και αν ειναι να κοιμαμαι 2 ωρες τη μερα, ας κερδισω τουλαχιστον.

Ομοιως και στον αλλο που θελει τη δουλεια χθες, εφοσον δεν εχω προβλημα επιωβιωσης, θα σου παρω 3*Γ και ας παει να πνιγει..

 

Αντιστοιχα βεβαια, αυτος που εχει φερει 10 δουλειες, δε θα εχει την ιδια αντιμετωπιση με τον αλλο που παιρνει σβαρνα τα γραφεια και ψαχνει τιμες..

Ουτε ιδια αντιμετωπιση εχει ο συναδελφος με τον ιδιωτη

 

κτλ

κτλ.

 

Εδω θα λυσουμε το θεμα του marketing?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.