Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρήνες τοποθετημένες στο τοίχο μου από γείτονα


Niki Sugar

Recommended Posts

Γεια σας,

Στη Τήνο έχω ένα πολύ παλιό πέτρινο σπίτι μέσα σε παραδοσιακό χωριό. Η μία πλευρά του σπιτιού μου συνορεύει με την αυλή άλλου σπιτιού. Αντιμετωπίζοντας πρόβλημα υγρασίας σ'αυτό το τοίχο, παρατήρησα φέτος πως ο γείτονας μέσω μιας άτυπης ανακαίνησης έχει τοποθετήσει 2 μαρμάρινες κρήνες στην αυλή του που όμως είναι τοποθετημένες μέσα στο δικό μου τοίχο.

Επειδή δεν κατοικεί αυτό το σπίτι, του έχω στείλει πολλά μηνύματα σχετικά μ'αυτό το πρόβλημα και με αγνοεί παντελώς!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας : 1) αν έχω δικαίωμα να απαιτήσω το ξήλωμά τους 2) αν εκείνος έχει δικαίωμα να τοποθετεί βρύσες στην όψη του δικού μου τοίχου που βλέπει την αυλή του

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Με εκτίμηση, Νίκη Κυραρίνη

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ανάγνωση, δεν έχει δικαίωμα να ακουμπάει στον τοίχο σας, μπορεί όμως να φτιάξει οποιαδήποτε κατασκευή στην ιδιοκτησία του, σε επαφή με το κοινό σας όριο, αρκεί να μην δημιουργεί οποιοδήποτε πρόβλημα.

Αν κατάλαβα καλά την περίπτωσή σας, θα έπρεπε να έχει εξασφαλίσει ότι δεν θα υπάρχει οποιαδήποτε επιρροή της κατασκευής του στη δική σας ιδιοκτησία (δηλαδή να μην υπάρχει διαρροή ύδατος, υγρασίας και στήριξη).

Το θέμα είναι κυρίως νομικό (Αστικός Κώδικας) και θα πρέπει να απευθυνθείτε αρχικά σε δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα οτι με μια καταγελια για αυθαιρεσια θα "επαιρνε" τα μηνυματα σου....αλλα ετσι μπλεξιμο δημιουργουμε και κακες γειτονίες.

Παρτου τηλεφωνο και εξηγησε του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κινηθείτε μέσω δικηγόρου, εκείνος θα βρει τρόπο επικοινωνίας με τον γείτονά σας και ως δια μαγείας θα αποκτήσετε πλέον επαφή και επικοινωνία.

Πιθανότατα θα χρειαστεί και μια τεχνική έκθεση ιδιώτη μηχανικού αλλά για αυτά θα σας κατευθύνει με λεπτομέρεια ο νομικός σας.

 

Τα υπόλοιπα έπονται ανάλογα με τη στάση που θα κρατήσει ο γείτονάς σας (καθαίρεση, καταγγελίες, εξώδικα κτλ).

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεσότοιχος. Δεν επιτρέπεται να βάζει τίποτα..μέσα του χωρίς δική σας συναίνεση.

Αν ειναι μεσοτοιχος...δηλαδη μισος-μισος....τοτε γιατι να μην μπορει να βαλει απο την δικη του μερια οτι θελει.

Αν καταλαβα τον ορο μεσοτοιχος.

Edited by gio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

ειναι δικος "του"   τοιχος

 

χωρις δικαιωμα να ανοιξει παραθυρα προς την "αυλη" του αλλου....

 

αλλά και ο  "αλλος" δεν εχει δικαιωμα ουτε καρφι να μπηξει τον τοιχο αυτο

 

κατα τα λοιπα,

αρχικα μια επικοινωνια...

και αν δεν συμμορφωθει, πας σε δικηγορο

 

υγ

[οι καταγγελιες συνηθως οδηγουν και σε αυτοψιες...]

Link to comment
Share on other sites

Niki, το πρόβλημα που αναφέρεις έχει 3 άξονες που εμπλέκονται.

  1. Ιδιοκτησιακό (τοίχος μου, τοίχος του, κοινόχρηστος τοίχος κλπ)
  2. Πολεοδομικό (δικαιώματα να κάνει τι και που)
  3. Ζημιά ή φθορά που σας προκαλεί με το νερό.

 

Από τα 3 το ένα και το δυο παρ ότι φαινομενικά πιο ξεκάθαρα θα σε εμπλέξουν σε ατέρμονες κινήσεις με δικηγόρους μηχανικούς και θα περάσουν αρκετά χρόνια μεχρι να δεις αποτέλεσμα το οποίο εξ αρχής είναι αβέβαιο.

 

Το 3 που στην ουσία αυτό είναι το ζητούμενο σου μπορείς άμεσα να απαιτήσεις με ένα εξώδικο ή κάποια διαπιστωτική πράξη να τον καταστήσεις υπεύθυνο ότι έχεις τις α,β γ κλπ ζημιές, τις α,β,γ μελλοντικές ζημιές, κόστος αποκατάστασης σήμερα τόσο, μελλοντική υποτίμηση της εμπορικής αξίας του ακίνητου σου τόσο… και του ζητάς τόσα…

Επειδή η υγρασία ή η διαρροή που έχει από την ιδιοκτησία του ανεξάρτητα αν ακουμπά σε δικό σου ή μη τοίχο κάνει ζημιά σε εσένα.

Αρκεί φυσικά να στηρίξεις με τεχνικούς όρους αυτή την κατάσταση.

 

Έτσι έχεις κάποια ελπίδα, αν πας με τίτλους ιδιοκτησίας που είναι το τοίχος κι αν από εδώ είναι έτσι ή αλλιώς θα περάσουν χρόνια κι όταν κι αν κερδίσεις αυτά τότε θα λες α η βρύση που έβαλες δεν είχες δικαίωμα να την βάλεις.

 

Φυσικά σε κάθε μια από τις επιλογές (αφού με λόγια δεν βγαίνει άκρη) θα χρειαστείς άμεση συνεργασία με δικηγόρο και με μηχανικό. Από μόνα του αιτήσεις σε δημοτικές ή πολεοδομικές υπηρεσίες δεν θα βγει καμια μα καμια άκρη.

 

Αυτά και καλά κουράγια.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

κι αν μου επιτρεπει ο φιλος διδονης

να προσθεσω  τα εξης,

Το δικαιωμα σου ειναι διφυες

- ενα λογω κατασκευης εντος του τοιχου σου

- και ενα λογω απορροης νερων προς την ιδιοκτησια σου.

Δλδ. θα μπορουσε να εχει βαλει τις κρηνες πιο μεσα -νομιμα-

αλλα εάν απο τα νερα δημιουργουνταν υγρασια στον δικο σου τοιχο

θα ειχες δικαιωμα να ζητησεις να αρθει η προσβολη  λογω  υγρασιας.

Απλα εδω συμβαινουν δυο "αδικηματα"

και πιθανον

η ολη συμπεριφορα του γειτονα  να εχει και καποια σχεση με τα λεγομενα δικαιωματα της "αστρεχας"

Περισσοτερα σε αυτη την ωραια συζητηση

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/3159-Παλαιό-κτίσμα-προ-του-1955-στέγη-σε-όμορο-οικόπεδο/?p=51297

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο τοίχος ανήκει στο δικό μου σπίτι (δεν πρόκειται για μεσοτοιχία). Ζητώ συγγνώμη για τη καθυστερημένη απάντησή μου! Εκτός από τις κρήνες, ο γείτονας έχει επίσης κτίσει σε κοινόχρηστο τόπο (τον οποίο έχει οικιοποιηθεί και με πορτάκι), ένα μεγάλο παρτέρι που επίσης ακουμπάει σε τοίχο της πρόσοψης του δικού μου σπιτιού, με αποτέλεσμα να εισπράτω κι από κει άφθονη υγρασία.

Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές και παρατηρήσεις σας. Θα προχωρήσω νομικά μιας και ο γείτονας δεν ενδιαφέρεται ούτε να μου μιλήσει στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.