Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέρασε νερό στην θερμοϋγρομόνωση δώματος


ΒΚ1

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά με εντυπωσιάζει γιατί η χρήση φράγματος πάνω από την πλάκα είναι μία συνήθης τακτική των μονωσάδων. Θα έλεγα είναι καθιερωμένη.

Link to comment
Share on other sites

 

Απλά με εντυπωσιάζει γιατί η χρήση φράγματος πάνω από την πλάκα είναι μία συνήθης τακτική των μονωσάδων. Θα έλεγα είναι καθιερωμένη.

 

Γιατί δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη και ο κόσμος είναι πρόβατα!!!!!

 

Μην πας μακρυά, Μελέτη σε γέφυρα με διπλό ασφαλτόπανο από μεγάλο γραφείο !!!!! Όταν τους είπα απαγορευεται μου απάντησαν ότι δεν το γνώριζαν. Περνάει και απο το υπουργείο. Βρε ηλίθια απαγορευεται δια νόμου τους λέω. Δεν το γνωρίζαμε. Πάμε στην επίβλεψη. Άλλαξε η μελέτη και δεν θα μπει ασφαλτόπανο. Ναι το έμαθα. Μετά απο 3 ημέρες ο εργολάβος έβαλε ασφαλτόπανο !!!!!!! Γιατί έβαλες ασφαλτόπανο, αφού έχει αλλάξει η μελέτη? Δεν μου το είπε η επίβλεψη. Που είσαι επίβλεψη και γιατί δεν το είπες? Το ξέχασα. Βγάλτε τώρα το ασφαλτόπανο. Δεν προλαβαίνουμε ξεκινάμε οδοποιία. Στην καθιερωμένη "παραλαβή" δεν έγραψαν ασφαλτόπανο αλλα χυτή!!! και προφανώς πληρώθηκαν για την χυτή. Αντε τώρα να τους πεις οτι ο φορέας δεν βγάζει ούτε 30 χρόνια. Δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα. 30 χρόνια και μαλακίες δεν έχει.

 

Εχω ακούσει και το καλύτερο. Γιατί δεν χαίρεσαι αφού σε λίγο θα κάνουμε επισκευές, νέες μελέτες, νέες εργολαβίες, κλπ? με τι λεφτά βρε ζώα? να τα βρούνε αυτοί που τα έφαγαν. Αφού εσύ ρε ζώο τους τάισες!!! Απάντηση. Ναι ρε γαμώτο πως μου διέφυγε.

 

 

Φιρί-φιρί το πάτε να μας βάλει άσκηση :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά με εντυπωσιάζει γιατί η χρήση φράγματος πάνω από την πλάκα είναι μία συνήθης τακτική των μονωσάδων. Θα έλεγα είναι καθιερωμένη.

 

Αφου υπάρχει και στο παράδειγμα για το συμβατικού τύπου δώμα στην ύλη του ΤΕΕ (ΔΚ) για τους ενεργειακούς επιθεωρητές....

Link to comment
Share on other sites

Αφου υπάρχει και στο παράδειγμα για το συμβατικού τύπου δώμα στην ύλη του ΤΕΕ (ΔΚ) για τους ενεργειακούς επιθεωρητές....

 

διότι όσοι το έγραψαν δεν ξέρουν την τύφλα τους τελεία και παύλα !!!!!!! Δεν εφαρμόζουν κανένα πρότυπο μελετών και καμία επιστημονική βάση. Δεν έχουν ανοίξει κανένα βιβλίο από το 1980, δεν διαβάζουν τα πρότυπα, δεν ξέρουν να μεταφράζουν κλπ. Ταυτόχρονα αν μιλήσουν για μελέτη θα βγει το ερώτημα γιατί δεν τα μάθαμε στο Πολυτεχνείο αντί των Γαλλικών πχ. Δεν το παίζω ξύπνιος !!!!!! Ολα τα πρότυπα σας τα έχω δώσει πάντως. Μπορείτε να τα διαβάσετε και να κρίνετε.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να τα εφαρμοζω... Το θέμα είναι ότι δεν έχω πλέον έργα.

 

Στις καλές εποχές το έψαχνα περισσότερο το θέμα (πέρα από τα συνηθισμένα που εφάρμοζαν όλοι παντού) για θερμομόνωση, υγρομονωση, φράγμα, διαπνοή, διογκωμένη ή εξηλασμένη κλπ. και οι περισσότεροι τεχνικοί (συνάδελφοι και εργολάβοι) με κοίταξαν σαν UFO. Ήμουν και μικρός σε ηλικία...

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Edited by akaliak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να τα εφαρμοζω... Το θέμα είναι ότι δεν έχω πλέον έργα.

 

Στις καλές εποχές το έψαχνα περισσότερο το θέμα (πέρα από τα συνηθισμένα που εφάρμοζαν όλοι παντού) για θερμομόνωση, υγρομονωση, φράγμα, διαπνοή, διογκωμένη ή εξηλασμένη κλπ. και οι περισσότεροι τεχνικοί (συνάδελφοι και εργολάβοι) με κοίταξαν σαν UFO. Ήμουν και μικρός σε ηλικία...

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

 

Είναι η καλύτερη απάντηση στο ερώτημα που έβαλες. +1

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ, το Επιμελητήριο και το αρμόδιο υπουργείο θα πρέπει,

 

Εκδώσουν υποχρεωτική τεχνική οδηγία προς όλους του μηχανικούς, μονωσάδες, κλπ και να τους υποχρεώσουν να λειτουργούν βάσει της νομοθεσίας της ΕΕ. Η κάθε μελέτη και εφαρμογή θα πρέπει υποχρεωτικά να έχει άδεια, έγκυρη μελέτη και κάρτα επίβλεψης. Το ΤΕΕ θα πρέπει να φτιάξει αντίστοιχο πρόγραμμα με το ΚΕΝΑΚ για τον έλεγχο της μελέτης και όχι για την μελέτη. Το κόστος για την έκδοση αδείας θα είναι 1Ε ανα τμ επιφανείας χωρίς ΦΠΑ. Το έσοδα θα δίνονται στους δήμους κατά 70% και στο ΤΕΕ κατα 30%. Σε περίπτωση μη τήρησης, επιβάλετέ πρόστιμο 100Ε/ τμ στον ΚΤΕ. Η αμοιβή μελέτης/επίβλεψης δεν μπορεί να είναι μικρότερη απο 3Ε/τμ.   Η πολεοδομία αποστέλλει ελεγκτή μετά το τέλος των εργασιών. Θα καταγράφετε ηλεκτρονικά τόσο η θέση του ακινήτου, η επιφάνεια καθώς και φωτογραφικό υλικό απο συγκεκριμένες θέσεις. Το κόστος ελέγχου είναι 20Ε ανεξαρτήτου τετραγωνικών. Η διαδικασία εφαρμόζετε σε 29 χώρες του κόσμου απο το 1985. Το ΤΕΕ δεν έχει καμία υποχρέωση να εκπαιδεύσει και να πιστοποιήσει δωρεάν τα μέλη του.      

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 24/8/2016 at 6:00 ΜΜ, terry said:

1. Eγω το αντιλαμβανομαι οπως ακριβος ειναι. Φραγμα υδρατμων ειναι φραγμα υδρατμων. Δεν περναει σχεδον τιποτα. Ψαξε για τετοια υλικα.

 

2. Εγω δεν ξερω απο us perms, ξερω οτι τα πολυουρεθανικα εχουν μια υδρατμοπερατοτητα, ταξης μεγεθους 25gr/τμ/ημερα. Δεν το λες και λιγο...

Εάν μπορείτε να με συμβουλευάτε.σε πλάκα η οποία είχε περαστεί προ 15ετίας  ένα  ακρυλικό της sika . Μέσω το εξοικονομώ θέλω να κάνω θερμομόνωση δώματος καθώς εδω κάνουν μόνωση με κόλλα δίχτυ και καθώς εχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ δεν θέλω να κάνω την συγκεκριμένη.Η ταράτσα εχει κλίση 1%  και ειναι 40 ετών.σκέφτομαι να βγάλω το παλιό επαλειφόμενο να τριφτεί με μηχανή μωσαικού καθως έχει κάποιες οπές και να περάσω πολυουρεθάνη(ίσως χρειαστεί και εξομάλυνση με τσιμεντοκονία).Κανονικά θέλω να περάσω ελαστικό τσιμεντοειδές οπλισμένο άλλα ο φόβος μου είναι αν θα γίνει σωστή εφαρμογή απο το μάστορα γιατί εδω στο νησί δεν ξερω κατα πόσο ξέρουν να τα οπλίζουν.το θέμα μου ειναι το εξης θα βάλω θερμομονωτικό πλακιδιο (κάθως οτι αλλο γίνεται στο νησί γίνεταιόπως να ναι)η πολυουρεθάνη π.χ hyperdesmo θα μου δημιουρησει υγροποιήσεις στο ταβάνι η θα πρέπει να βαλω την hyperdesmo s? Αναφέρω το συγκεκριμένο υλικό διότι το μαγαζί που θα συνεργαστώ φέρνει το παραπάνω και δεν μπορω να πάω σε κάποιο άλλο  επαλειφόμενο οπως το maris 250.Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας. 

Πρόσφατα ξεκινήσαμε την κατασκευή θερμο-υγρομονωσης ταράτσας στο πατρικό μου. 

Μπήκε εξηλασμένη, έπεσε από πάνω μπετό (για την θερμομόνωση) και στην συνέχεια θα έπεφταν τα ασφαλτοπανα με ένα στεγανωτικο υλικό της isomat (για υγρομονωση)

Το πρόβλημα είναι ότι ενδιάμεσα ξεκίνησαν βροχές με αποτέλεσμα να εισχωρήσουν νερά κάτω από την εξηλασμένη (από κάποιες χαραμάδες στο ενωμα των τοιχίων με την νέα στρώση μπετου με αποτέλεσμα να πλημμυρίσουν τα ταβάνια και να τρέχει νερό μέσα στο σπίτι σε δύο τρία σημεία.

Το ερώτημα μου είναι (μιας και είμαι άσχετος από αυτά...το ανέλαβαν άλλοι):

1.να αφήσουμε την πλάκα όπως είναι να στεγνώσει και να ρίξουμε στην συνέχεια τα ασφαλτοπανα;;

2.Να βάλουμε εξαεριστικό και να ρίξουμε απευθείας τα ασφαλτοπανα;;

3. Να ξηλώσουμε όλη την θερμομόνωση και να την ξαναφτιάξουμε;;

Παρακαλώ...τα φώτα σας. 

Edited by Μπάμπης Α. Μαραντίδης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.