Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Χάνεται" από τις κατασκευές το 44% των νέων μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Και πολύ είναι οι βάσεις ΠΜ εκεί που είναι...Αφού τελείωσε η οικοδομή τι να πάει να κάνει κάποιος? Να πληρώνει εισφορές και να κάθεται σπίτι του?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα εξετάσεις το 1977 . Εχω βρεί τα αρχεία της εποχής .

 

Δείτε πόσοι έδιναν , πόσοι έμπαιναν . Ο πολυτεχνικός κύκλος , είναι πολυτεχνεία και φυσικομαθηματική και γεωπονία-δασολογία και το άριστα ήταν το 180 για όλες τις σχολές . Ο πολυτεχνικός κύκλος που έχει αυτές τις σχολές είχε 4320 εισακτέους .

 

Αντίστοιχα τα ΚΑΤΕΕ της εποχής τα τμήματα μηχανικών είχαν περίπου 2000 εισακτέους . 

 

Το σύνολο των θέσεων ήταν 12240 για τα πανεπιστήμια , 970 για παιδαγωγικές ακαδημίες , οι μισοί με το απολυτήριο χωρίς εξετάσεις και 5892 για τα ΚΑΤΕΕ . Συνολικά 19102 και με τους ισοβαθμούντες έφτασαν 21072 . Χτες πέρασαν 70000 και πλέον .

 

Να σημειώσω ακόμα ότι τότε η υποχρεωτική εκπαίδευση ήταν το δημοτικό που είχες εξετάσεις προαγωγικές στις 2 τελευταίες τάξεις , ενώ υπήρχαν μετεξεταστέοι και απορριφθέντες μαθητές από την δευτέρα  - τρίτη τάξη .

 

Για να μπείς στο γυμνάσιο έδινες εξετάσεις και αυτοί που τελείωναν και έφταναν στις εισαγωγικές , είχαν περάσει πολλούς ελέγχους , μια και κάθε σχολική γενιά έδινε πάντω από 200.000 παιδιά τότε . Ετσι πρακτικά οι εισακτέοι ήταν λιγότεροι από 1 στους 10 .

 

 

Βέβαια να είναι κάτω από την βάση η Αρχιτεκτονική Θράκης όπως συνέβη χτες , είναι πρωτοφανές .

 

 

EISAGOGH 1977 panep.pdf

EISAGOGH 1977.pdf

Link to comment
Share on other sites

Νικ, κατσε να διαβασεις λιγο ρε...

Διοτι δεν γνωριζεις απο φορολογικα, μαλλον...

Και διαβαζε αυτα που γραφω, δεν κανει κακο.

Και πες μου σε ποιο σημειο εχεις ενσταση.

Πετας μια μπουρδα και πρεπει να συμφωνησουμε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι δεν έχουμε υψηλή φορολογία. Η μπούρδα είναι το 70% που το κυκλοφορούν κύκλοι της ΝΔ και έχω βαρεθεί να το ακούω. 70% το χουμε βρει....είτε βγάζει ο άλλος 100χιλ είτε 10χιλ....εκεί 70%! Και ξαναλέω έστω ότι είναι 70% που δεν είναι.....χονδρικά λέω, κόψε τα μισα και κάντο χονδρικά 35%! Αλλά αν δεν έχεις δουλειά...τι θα κάνεις?!

 

Κατά τα άλλα με 10+ χρόνια δουλειάς ξέρω πόσο φόρο δίνω.

 

Το ΦΠΑ δεν είναι κανενός. Εσύ το βάζεις μέσα όμως. 

 

Οι εισφορές δεν ξέρω πόσο είναι με τον νεό νόμο. Περίπου λέω είναι 4χιλ το χρόνο και αφαιρούνται από τα έξοδα. Άρα από τα 10χιλ που μου λες μένουν τα 6χιλ. Και βάλε αμάξι, εξοπλισμοί και κάνα νοίκι κανονικό ή εικονικό ή παροχή από γονιό κτλ πας στα 3χιλ (?) Επί αυτού έχεις 26%. Συν το 650ρι. Αλλυλεγγύη που την βρήκες 2% ?!! Άντε να χεις 0,7% αν έχεις και άλλα εισοδήματα.

 

Άρα στα 10χιλ πληρώνεις 26% * 3χιλ  + 650   = 1430. Δηλαδή περίπου 15% φόρο στα 10.000. Και με το ΦΠΑ αν θες πας στο 40%. Δηλαδή ότι απόδειξη κόβεις το κράτος παίρνει το 40%.

 

Αλλά εσύ Τέρυ μπαίνεις στην παγίδα των Φιλελέ Μητσοτακαίων και μου προσθέτεις και τις εισφορές και μου το πας 70%. Ε όχι ρε τέρυ, εγώ δεν μπλέκω εισφορές με φόρους. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Σόρυ κιόλας. Δηλαδή αν δεν τα έδινες στο κράτος δεν θα είχες ιδιωτική ασφάλιση ? Μα βλακείες θα λέμε τώρα ? Πρόσθεση και την ΔΕΗ τότε και κάντο 100% και την ΕΥΔΑΠ...και αυτά στο κράτος πάνε. Φιλελέ λότζικ.

Link to comment
Share on other sites

Νικ, τα εχεις κανει κουλουβαχατα.

 

26% (ελαχιστο)+1%(ελαχιστο) + 37.5%, πες μου ποσο κανει.

Δεν βαζω μεσα το τελος επιτηδευματος.

 

Άρα στα 10χιλ πληρώνεις 26% * 3χιλ  + 650   = 1430. Δηλαδή περίπου 15% φόρο στα 10.000. Και με το ΦΠΑ αν θες πας στο 40%. Δηλαδή ότι απόδειξη κόβεις το κράτος παίρνει το 40%.

 

 

Τον ΦΠΑ γτ τον μπλεκεις?

Τον εισπρατεις και τον αποδιδεις.

Συμμετεχει πουθενα, στο εισοδημα σου?

Στο παραδειγμα σου, ξεχνας οτι απο τα 10000Ε πρεπει να δωσεις και 3750Ε ασφαλιστικες εισφορες. Αρα τα 1430Ε θα γινουν 5200Ε!!!... Διαφωνεις?

Αρα αμεσως εχεις φτασει στο 52% (μη μου ξαναβαλλεις παλι μεσα τον ΦΠΑ).

 

 

Βγαζεις τις ασφαλιστικες εισφορες απο το εισοδημα.

Καλα κανεις.

Αλλα στο παραδειγμα μου, δε θα θα εχεις 7000Ε κερδος, αλλα 3000Ε.

Οποτε με 10000Ε τζιρο, σου μενουν 3000Ε!!!!! Ουαου!!!

Και με αυτα πρεπει αν πληρωσεις και τη φορολογια σου..

 

Λες για μαυρα και μαυρα.. Ειναι σοβαρο αυτο?

Και γω σου λεω.. Μην πληρωνεις εφορια, μην κοβεις τιποτα, μην πληρωνεις ασφαλεια.

Οριστε η λυση στη φορολογια..

Και αμα λαχει, κλεινεις και βιβλια, βγαζεις και μαιμου σφραγιδα, οπου απαιτηθει παιζει photoshop και δουλευεις "πειρατης".... Ωραια λογικη.

 

Οπως το ειπες, με την φορολογια αυτη, πρεπει να παρακαλας να μην εχεις δουλεια, παρα να εχεις...

 

Σκεψου αυτο που εγραψα, γτ το περασες στο ντουκου.

Για να σου μεινουν 1000Ε καθαρα (αυτα που παιρνεις ο ΔΥ) πρεπει να εισπρατεις 2500-3000Ε το μηνα.

Και αποδειξε μου οτι εχω λαθος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έβαλε μέσα ο Terry το ΦΠΑ.Διάβασε τι έχει γράψει που συμφωνώ και γώ με αυτά που γράφει.Επίσης μαζί σου nik συμφωνώ στο ''Αλλά αν δεν έχεις δουλειά...τι θα κάνεις?!'' Εκεί είναι όλο το ζουμί

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις δουλεια, πας ιδ. υπαλληλος με 600Ε και κοιμασαι ησυχος..

Αν με ρωτας εμενα, δε θα ειχα κανεναν ενδοιασμο (και το εννοω).

Αμα εισαι και λιγο μαγκας και δεν εχεις ψηλα το τουπε και δεν εχεις οικογενεια, πας σερβιτορος σε τουριστικη περιοχη και μονο απο τα tips βγαζεις παραπανω απο το μηχανηλικι και μαυρα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω αποδείξει ότι για να σου μένουν 1000 καθαρά πρέπει να εισπράττεις πάνω από 4000 τον μήνα . 

 

4000 /1,24 = 3225 . Εξοδα 35 % άρα καθαρά κέρδη 2100 . Εισφορές 37,5 % άρα φορολογητέο εισόδημα 1310 , φόρος 26+1 = 27 % , τελικό εισόδημα 956 . Τέλος επιτηδεύματος 650/12= 54 , άρα από 4000 σου μένουν καθαρά κέρδη 956 € με έξοδα σε λογικό και ίσως χαμηλό επίπεδο τα 1100 τον μήνα αν έχεις ενοίκιο για το γραφείο .

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣ

 

Για ενα μικρο γραφειο τα εξοδα δεν ειναι 35%.

Τα 2500-3000Ε ειναι χωρις ΦΠΑ φυσικα, αρα μαλλον συμφωνουμε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.