Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τ.Ε.Ι. Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας


fedstog

Recommended Posts

Είμαι κι εγώ Μηχ. Γεωπλ. & Τοπογραφίας και θα ήθελα να παραθέσω την γνώμη μου για το τμήμα και γενικότερα σε ότι αφορά τα παραπάνω σχόλια. Κατ' αρχήν θα ήθελα να πω πως το τμήμα είναι όντως πολύ καλό και απ' ότι ακούω από τους εν ενεργεία φοιτητές του τμήματος το επίπεδο ολοένα και αναβαθμίζεται με συμμετοχή Διδακτόρων και όχι απλά Υπ. Διδακτόρων όπως γινόταν στις αρχές της δημιουργίας του τμήματος.

Κατά δεύτερο λόγο χαίρομαι που ακούω καλά σχόλια από διπλωματούχους Μηχανικούς και όχι μόνο εδώ αλλά και γενικότερα στην "πιάτσα". Αυτό βέβαια, δεν συμβαίνει κι από τους εκπροσώπους τους στο ΤΕΕ που εδώ και 11 χρόνια μας αντιμετωπίζουν ως απλώς αποφοίτους λυκείου (κοινώς εμπειροτέχνες) και φυσικά μπλοκάρουν την έκδοση των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων, μαζί με την κωλυσιεργία του εκάστοτε υπουργού. Δεν αισθάνομαι καθόλου μα***κας που σπούδασα στη συγκεκριμένη σχολή γιατί μου έδωσε τα εφόδια για να ασχοληθώ τόσο με τη Γεωπληροφορική όσο και με τη Τοπογραφία και με βοήθησε στην μετέπειτα ανέλιξη μου κάνοντας το Μεταπτυχιακό που πάντα ήθελα. Αισθάνομαι ωστόσο προδομένος από το κράτος και τους μηχανικούς των ΑΕΙ που ενώ γνωρίζουν ότι αποφοιτήσαμε από ΚΡΑΤΙΚΟ ανώτερο τεχνολογικό ίδρυμα, συνεχίζουν να υποστηρίζουν όσους με εμπάθεια μπλοκάρουν τα όνειρα μας που δεν είναι άλλα από το να δουλεύουμε ΝΟΜΙΜΑ (βλ.επ.δικαιώματα) και πάνω στο αντικείμενο που σπουδάσαμε!

Βλέπουμε καθημερινά αποφοίτους κολεγίων και ιδιωτικών σχολών να αποκτούν δικαιώματα και το ΤΕΕ τι κάνει; Επιτίθεται κάθε λίγο και λιγάκι στο επιμελητήριό μας, αντί να σκεφτεί πως μπορεί και αυτό και το ΤΣΜΕΔΕ να έχουν όφελος από την συμμετοχή μας στο ΤΕΕ, με εισφορές, με επ. ανταγωνισμό,με ερευνητικό έργο κλπ κλπ. ΌΧΙ όμως... μόνο οι Διπλωματούχοι έχουν τη Γνώση...

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω τους Διπλ. Μηχανικούς, ίσα ίσα τους θαυμάζω ως ένα βαθμό και προσπάθησα να φοιτήσω στο πολυτεχνείο χωρίς όμως να με θέλουν εκεί (όσοι έχουν δώσει κατατακτήριες γνωρίζουν ξέρουν). Είμαι ωστόσο πολύ απογοητευμένος από τη στάση που κρατούν τόσα χρόνια ως ΤΕΕ. Ελπίζω να αλλάξουν κάποια μέρα τα πράγματα...

Καταλάβετε επιτέλους ότι δεν θέλουμε να γίνουμε με την κατοχύρωση των επ.δικαιωμάτων Διπλωματούχοι μηχανικοί, αλλά να εξασκήσουμε το δικαίωμα να υπογράφουμε (ως ένα βαθμό πάντα, μην τα ισοπεδώνουμε όλα) ΝΟ-ΜΙ-ΜΑ!

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ήθελα από καιρό να πω τη γνώμη μου επί του θέματος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει δεν είναι όλοι τόσο χαμηλού επιπέδου οι συνάδελφοι μηχανικοί ΠΕ. Υπάρχουν παντού εξαιρέσεις. Μερικοί αν όχι η πλοιψηφία αναγνωρίζει τους μηχανικούς ΤΕ.

Οι υπόλοιποι δεν λαμβάνονται σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρος πως στην "πιάτσα", κανείς δεν θα σε αντιμετωπίσει υπό. Δεν υπάρχουν διπλωματούχοι και πτυχιούχοι. Αυτή την "αλαζονία" προφανώς την έχουν κάποιοι φοιτητές που ακόμα είναι επαναπαυμένοι στις δάφνες της εισαγωγής, και στα κολακευτικά σχόλια των συγγενών τους. Η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική και θα το δεις στις συνεργασίες σου στον εργασιακό χώρο. Και αν υπάρχουν και κάποιοι που ισχυρίζονται το αντίθετο...ε, τι να κάνουμε κανείς δεν είναι τέλειος. Αν είσαι καλός στην δουλειά σου θα προοδεύσεις αν όχι θα αποβληθείς, αυτή είναι η πραγματικότητα και όλα τα άλλα απλή φιλολογία

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι συμμετέχοντες παρακαλώ διατηρήστε την κουβέντα εντός θέματος και επί της ουσίας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και καλός ήρθα στο φόρουμ.

Ήθελα να ρωτήσω τι γίνετε με το συγκεκριμένο ΤΕΙ διοτι το έβαλα ως πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό μου και παρἀλληλα δεν είχα ψάξει τι γίνετε με τα επαγγελματικά δικαιώματα!

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει τι ακριβώς μπορώ να κάνω μόλις βγω από την σχολή;

 

Στην Περιγραφή του Πτυχιούχου του τμήματος αναφέρεται σε:

Μελέτες τοπογραφίας

Προσέγγιση του αγροτικού χώρου (άρδευση, διανομή, αναδασμός)

Χαρτογραφική υποδομή και θεματικούς χάρτες

Πολεοδομικές και Ρυμοτομικές μελέτες

Συγκοινωνιακές μελέτες

Υδραυλικές μελέτες

Χωροταξικές και ρυθμιστικές μελέτες

 

Συμμετοχή σε εκπαιδευτικά και συμβουλευτικά καθήκοντα σε θέματα χαρτογραφικής υποδομής στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση τόσο στο δημόσιο, όσο και στον ιδιωτικό τομέα

Παραδείγματος χάριν μπορώ να ανοίξω ένα τοπογραφικό γραφείο;

Τί από αυτά ισχύει;Μήπως έκανα λάθος που δήλωσα την συγκεκριμένη σχολή;

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να δουλέψω στον ιδιωτικό τομέα με δική μου επιχείρηση όπως προανέφερα.

 

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι:

Οι απόφοιτοι του τμήματος εντάσσονται στον κλάδο ΠΕ20 Πληροφορικής ΤΕΙ και μπορούν να πάρουν μέρος σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για διδιασκαλία σχετικών μαθημάτων στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν επιπλέον το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ. Στο διαγωνισμό βέβαια μπορούν να συμμετάσχουν και οι μη κάτοχοι του πτυχίου ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά στους πίνακες κατάταξης και διοριστέων προηγούνται οι κάτοχοί του.

κάτι που όμως δεν είναι σχετικό με την τοπογραφία.

 

Επίσης για τα επαγγελματικά Δικαιώματα διάβασα μερικά πράγματα εδω στο άρθρο 3 αλλά δεν μπόρεσα να τα καταλάβω όλα διότι κάνει αναφορές στο Τεχνικό

Επιμελητήριο Ελλάδος και άλλα πράγματα που νομίζω ότι ο μέσος απόφοιτος λυκείου δεν μπορεί να γνωρίζει.

 

Αν κάποιος πιο έμπειρος και γνώστης μπορεί να δώσει κάποιες απαντήσεις θα του ήμουν ευγνωμων.

 

Καλό καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν θα έχεις ΕΔ δικαιώματα. Υπάρχει μία ανοχή στις πολεοδομίες αλλά μέχρι εκεί. Ίσως αλλάξει κάποτε αλλά αυτό ευχόμαστε τα τελευταία 28 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά (και τυπικά) δεν έχουν οριστεί επαγγελματικά δικαιώματα στους αποφοίτους ΤΕΙ. Οι δε "Πολεοδομικές και Ρυμοτομικές μελέτες

Συγκοινωνιακές μελέτες

Υδραυλικές μελέτες

Χωροταξικές και ρυθμιστικές μελέτες" αναθέτονται από το Δημόσιο και απαραίτητο είναι το μελετητικό πτυχίο. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ δε μπορούν καν να λάβουν μελετητικό όμως με βάση την ισχύουσα νομοθεσία. Απορώ πραγματικά τι ανακρίβειες είναι αυτές που γράφει το site...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα παιδιά,

Είμαι και γω απόφοιτη του τμήματος Γεωπληροφορικής & Τοπογραφίας από το 2008 και αυτό που έχω να δηλώσω είναι τα εξής:

1. Ρατσισμός υπάρχει απέναντι στους μηχ/κούς ΤΕ τοπογραφίας (πολύ λιγότερο) και Γεωπληροφορικής & Τοπογραφίας (πολύ-πολύ περισσότερο). Το έχω ζήσει στο πετσί μου και συνεχίζω να το ζω! Και είναι ακόμα χειρότερη η κατάσταση εάν είσαι και γυναίκα μηχανικός!
2. Είναι μία απίστευτα ενδιαφέρουσα σχολή με πάρα πολλές προοπτικές αλλά δυστυχώς η Ελλάδα δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος αυτής της σχολής…Αυτό θα σήμαινε πολλά έξοδα παιδιά, νέες τεχνολογίες, νέα μηχανήματα και υποδομές, κλπ… Για το λόγο αυτό ένας μηχανικός Γεωπληροφορικής & Τοπογραφίας εάν έχει την ευκαιρία να φύγει στο εξωτερικό είτε κατευθείαν για εργασία είτε για μεταπτυχιακό, θα απορροφηθεί από το σύστημα πολύ γρήγορα και θα εκμεταλλευτούν τις γνώσεις και τα προσόντα του!!
3. Πρόσφατα είδα μία λίστα η οποία αριθμούσε όλους τους αποφοίτους ΤΕ που δεν έχουν πλέον επαγγελματικά δικαιώματα και ανάμεσά τους ήταν και η σχολή μας! Τι γίνεται με αυτό ξέρει κανείς? Υπάρχει όμως και αυτός ο νόμος
ο οποίος αναφέρει ότι μπορούμε να ασκήσουμε το επάγγελμά μας!!!

 

** Εγώ δουλεύω ως ελεύθερος επαγγελματίας(ΤΕΒΕ) και έχω κάνει αρκετά τοπογραφικά όλων των ειδών τα οποία έχω σφραγίσει εγώ. Δεν αντιμετώπισα πουθενά πρόβλημα αλλά δεν ήξερα ότι όντος δεν έχουμε κατοχυρωμένα δικαιώματα.

ΕΡΩΤΗΜΑ: ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ?

Περιμένω απάντηση παιδιά γιατί σκοπεύω να ανοίξω και ένα γραφείο ποιο επίσημα και να ξεκολλήσω από τους εργοδότες και την δουλειά από το σπίτι!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το ΤΕΕ κατάφερε και ακύρωσε το άρθρο 2 του ΠΔ 318/94 υπάρχει το εξής παράλογο. Ναι μεν μπορείς να ασκείς το επάγγελμα σου ελεύθερα αλλά δεν ορίζεται το πως. Το αποτέλεσμα είναι κάποιοι να θεωρούν πως δουλεύεις παράνομα αν υπογράψεις έστω και αυτόγραφο. Κάποιοι πάλι όχι.

 

Ο Πανάρετος ήταν ένα πυροτέχνημα για να καθυστερήσει ακόμα 2 χρόνια η έκδοση των ΕΔ. Φτάσαμε παρανόμως τα 25! Στο τέλος τα ΠΔ που σχεδίαζε (το ΤΕΕ εννοείται) πήραν τέτοια μορφή που έτσι και περνούσαν η μόνη αρμοδιότητα σου θα ήταν να φτιάχνεις καφέ σε διπλωματούχους.

 

Επειδή και η ΕΕΤΕΜ είναι για κλάμματα, και ειδικά ο εσσαεί πρόεδρος της, αυτή τη στιγμή ο μόνος σύλλογος Μηχανικών ΤΕ που μάχεται σθεναρά είναι ο ΣΥΜΑΤΕ. www.symate.gr Μπορείς να ενημερώνεσε για εξελίξεις, δράσεις κτλ μέσα από το ανεξάρτητο φόρουμ των Μηχανικών ΤΕ www.engineertech.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολύ καλή σχολή αν και καινούρια(2000). Συνδυάζει το φάσμα των G.I.S(περισσότερο από άλλες σχολές) με την Τοπογραφία. Αδικείται από τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχει, και από αυτά που δεν της δόθηκαν γιατί απλώς καλύπτονται πλήρως στην εφαρμογή του Προγράμματος σπουδών  . Σα φοιτητής της σχολής νοιώθω μια δικαίωση για την επιλογή μου διότι με το Σχέδιο Αθηνά το ΤΕΙ Τοπογραφίας της Αθήνας θα έχει κοινό τίτλο(μένει να ταυτιστούν όμως πλήρως τα προγράμματα σπουδών). Τέλος θεωρώ ότι όλοι είμαστε Μηχανικοί(καλοί ή κακοί ΑΕΙ ή ΤΕΙ) , ρατσισμός και διακρίσεις δε χωράνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.