Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι να κάνω


Dimitrios1991

Recommended Posts

Συνάδελφε σε καμία περίπτωση κατ' εμε μην γραφτείς τσμεδε- ανοίξεις βιβλία πρίν πάς στρατό εκτός εάν εχεις κάποιον

να σου φέρνει δουλειές και να σε βοηθάει κατα την διάρκεια της θητείας γιατί αλλιώς τσάμπα εισφορές, φόρους για τεκμήρια και προκαταβολές φόρου θα δίνεις.

Απο κει και πέρα το ελευθερο επάγγελμα και γενικά το επάγγελμα στην ελλάδα στην παρούσα φάση  έιναι πεθαμένο. Οχι ότι δεν υπάρχει αντικείμενο 

αλλα δεν υπάρχει τάληρο και σωστός σχεδιασμός  οπότε

πριν  κανεις οτιδήποτε εδώ να το σκεφτείς τριπλά και να ξέρεις ότι θα ζοριστείς..

...Για αρχή τσέκαρε με τι αγωνία περιμένουμε όλοι μπάς και δωθεί καμια παράταση ακόμα

στην πληρωμη του τσμέδε.... 

 

Σε ότι και να επιλέξεις καλή αρχή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

...Για αρχή τσέκαρε με τι αγωνία περιμένουμε όλοι μπάς και δωθεί καμια παράταση ακόμα

στην πληρωμη του τσμέδε.... 

 

Σε ότι και να επιλέξεις καλή αρχή.

Τι σημαίνει αυτό ? Το 70 % της Ελληνικής κοινωνίας με αγωνία περνά κάθε μήνα για να καλύψει τις υποχρεώσεις Γιατί εμείς να αποτελούμε εξαίρεση ? Να σηκωθούν και να φύγουν όλοι από την πατρίδα μας ? Σε αυτό το τόπο είμαστε ή του πολύ ενθουσιασμού ή της πλήρης απογοήτευσης Ούτε το ένα ισχύει ούτε το άλλο Πάντα υπάρχει ελπίδα και πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που παράγουν έργο , έστω και αν αγωνιούν για μια παράταση . Αν είναι έτσι ,  τότε να την παραδώσουμε στους Τούρκους  και πάλι την πατρίδα μας και να πάμε όλοι σε άλλη χώρα 

 

Εγώ στο Στρατό είχα ήδη γραφτεί στο ΤΕΕ  ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος Σωστό να μην κάνεις έναρξη πριν το στρατιωτικό αλλά προσωπικά εγώ τα έξοδα του ΤΣΜΕΔΕ τα είχα βγάλει από το Στρατό που ήμουν δόκιμος και για όσο υπηρέτησα στην ΤΟΜΣ της ΓΥΣ όπου πληρωνόμουν για εργασίες που έκανα , έξτρα με χρήματα που έδιναν τότε για εκτός έδρας εργασίες στο ΔΥ και κάνοντας μια σχετική καλή διαχείριση αυτών . Και απόκτησα και μια εμπειρία και γνωριμίες σαν μηχανικός Αν δεν γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ,  χάνεις χρόνια ασφάλισης που όμως  με τις αυξήσεις των ορίων συνταξιοδότησης δεν ξέρω αν έχει νόημα (λογικά όλο και θα έχει )  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Μη μπλέκουμε Τούρκους στρατούς κτλ.Τα πράγματα είναι απλά.Σε αυτήν την ρημαδοχώρα τα αυτονόητα δεν είναι αυτονόητα για κάποιους οι οποίοι κάποιοι δυστυχώς συνηθίζεται να κυβερνούν,νομοθετούν κτλ.Μιλάμε για το επάγγελμα και οχι αν αγαπάμε την χώρα.Πως να το κάνουμε δεν υπάρχει προοπτική για μηχανικούς.Είτε έρευνες θες είτε κατασκευή είτε επιχειρηματικότητα.Απλά υπογραφές και μόνο αυτό είμαστε.Λες και αν βάλουμε υπογραφή (πχ αυθαιρετα-Εν Πιστοποιητικα και χίλια άλλα δυο κουράζω αν τα λέω συνέχεια) θα έρθει η ανάπτυξη.Τέλος πάντων οτι επιλέξεις φίλε μου καλότυχος να σαι 

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ , εγώ συναντώ πολλούς συνάδελφους που κάνουν ακόμα και σήμερα παραγωγικό έργο και όχι μόνο ΠΕΑ Ν 4178 κλπ και θεωρώ και το εαυτό μου έναν από αυτούς .  Δυσκολίες υπάρχουν , αλλά δεν έγινε και η συντέλεια του κόσμου Αυτό θέλω να καταδείξω στο φίλο μας γιατί οι σειρήνες δίπλα κτυπούν συνεχώς χωρίς ο εχθρός να είναι προ των πυλών Υπάρχει βέβαια ο εχθρός (οι δυσκολίες που έγραψα ) , αλλά δεν πρέπει να παραδοθούμε πριν αυτός μας επιτεθεί 

 

Αν λέμε ότι η μόνη λύση είναι η φυγή από την πατρίδα μας , ουσιαστικά είναι σαν ανοίγομε την πύλη να μπουν μέσα οι εχθροί και αν δεν είναι οι Τούρκοι θα είναι άλλοι 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Φίλε George όταν λές παραγωγικό έργο τι εννοείς?Μη μου πείς για ανεμογεννήτριες.Δρόμοι-δημόσια έργα συρρικνώθηκαν αλλά συγκεκριμένοι κατασκευαστές ασχολούνταν-νται και πάλι πολλοι μικροί υπεργολάβοι βαρέσαν κανόνι

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Φίλε George όταν λές παραγωγικό έργο τι εννοείς?Μη μου πείς για ανεμογεννήτριες.Δρόμοι-δημόσια έργα συρρικνώθηκαν αλλά συγκεκριμένοι κατασκευαστές ασχολούνταν-νται και πάλι πολλοι μικροί υπεργολάβοι βαρέσαν κανόνι

εννοώ κάθε δραστηριότητα από την εργασίας μας που παράγει θέσεις εργασίες έμμεσα ή άμεσα  και παραγωγή προιόντος Πχ μια άδεια λατομείου , μια μελέτη οδού προς μια επιχείρηση , μια άδεια για μια επιχείρηση κτηνοτροφική ή τουριστική , ή μια μελέτη για επέκταση τουριστικής επιχείρησης Μια υδραυλική μελέτη και κατασκευή για μεταφορά νερού σε μια επιχείρηση κλπ  Αλλά και η προεργασία ώστε να μπορέσουν να έρθουν μεγάλες επενδύσεις πχ όλες οι εγκρίσεις και τα έγγραφα που απαιτούνται ώστε να μπορεί να εγκριθεί μια τέτοια επένδυση με σεβασμό στο περιβάλλον , ώστε να μπορέσει να δημιουργήσει έλξη για επενδύσεις έχοντας έτοιμη την βασική χαρτούρα  (χρήσεις γης , πράξεις χαρακτηρισμούς , αρχαιολογίες , αιγιαλό , κλπ ) και τα έργα υποδομής (πρόσβαση νερό , ηλεκτρικό ρεύμα  κλπ )   . Αυτά δεν είναι επιστημονική φαντασία , είναι πράγματα που γίνονται και όπου γίνονται , εκεί τα προβλήματα επιβίωσης  είναι λιγότερα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να τελειώσεις το Μεταπτυχιακό στο οποίο όσο σπουδάζεις παράλληλα τελειοποιείς τις ξένες γλώσσες σου. Και μετά βουρ στο εξωτερικό για προϋπηρεσία όσο είσαι μικρός. Το στρατιωτικό κάντο στην περίπτωση που κουραστείς κάποια στιγμή και θέλεις ένα break.

 

Γενικά μακριά από το ΤΣΜΕΔΕ. Άσε τα αυθαίρετα και τα ΠΕΑ. Είναι της πλάκας δουλειές.

Edited by Dio_the_Theo
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να τελειώσεις το Μεταπτυχιακό στο οποίο όσο σπουδάζεις παράλληλα τελειοποιείς τις ξένες γλώσσες σου. Και μετά βουρ στο εξωτερικό για προϋπηρεσία όσο είσαι μικρός. Το στρατιωτικό κάντο στην περίπτωση που κουραστείς κάποια στιγμή και θέλεις ένα break.

 

Γενικά μακριά από το ΤΣΜΕΔΕ. Άσε τα αυθαίρετα και τα ΠΕΑ. Είναι της πλάκας δουλειές.

Αυτο.-
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλό ξεκίνημα στην καριέρα σου.

 

Κάνε ένα τηλεφώνημα ή πιο καλά πήγαινε στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου και μαθαίνεις κοστολόγια για νέους μηχανικούς.

Αν θυμάμαι καλά τα 5 πρώτα χρόνια υπαρχει διαφορά.

Για όταν θα είσαι φαντάρος ενημερώνεις το ΤΣΜΕΔΕ να σε απαλλάξει από την νοσοκομειακή περίθαλψη αφού ως φαντάρος σε καλύπτει το κράτος.

Θα συνεχίσει να σε χρεώνει για τα συνταξιοδοτικά.

Για να μπορείς να δουλέψεις ως μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας ναι πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος. Σου συνιστώ μια πρώτη κουβέντα με λογιστή.

Και στο φόρουμ εδώ υπάρχουν αρκετά σχετικά νήματα και πολλοί συνάδερφοι με εμπειρία να βρεις μερικές λύσεις.

 

Κυνήγησε την καριέρα σου, σίγουρα δεν είναι εύκολο αλλα σίγουρα και τα χρόνια που έφαγες στις σχολές δεν ήταν εύκολες και δεν είναι για να τα πετάξεις.

 

Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.

Πήρα στο ΤΣΜΔΕ, μου είπαν 1030 ευρώ το εξάμηνο. Αναμένουμε όμως το καινούργιο ασφαλιστικό. Ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά λόγια. Θα το ψάξω και παραπάνω. Κατά πάσα πιθανότητα θα δώσω εξετάσεις για να γραφτώ στο ΤΕΕ στην Κομμοτηνή τον Γενάρη... Ας είναι καλά και οι γονείς μου που με στηρίζουν στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία σου εύχομαι και εγώ Και εγώ σαν συμβουλή σαν παλαιότερος θα σου έλεγα να εργαστείς στην αρχή ή σε κάποια εταιρία ή σε κάποιος γραφείο , αυτό έκανα και εγώ στην αρχή Τι αρχή δηλαδή τα πρώτα 7  χρόνια μου σχεδόν και μετά είχα για άλλα 3 παράλληλα και δικό μου γραφείο Μετά από 10 χρόνια είχα πλέον αποκλειστικά δικό μου γραφείο αφού έκτισα το όνομα μου Μην ακούς τις "Κασσάνδρες" που μάλιστα σου γράφουν να μην πας και στρατιώτης (έλεος ρε παιδιά μια πατρίδα την έχουμε )  Όλες οι εποχές έχουν τα δύσκολα τους . Ίσως τώρα να είναι μια τέτοια Αλλά ποτέ δεν κρατούν αιώνια Αυτό μας διδάσκει το παρελθόν Αν αγαπάς την επιστήμη σου και την πατρίδα μας , θα την βρείς την άκρη του δρόμου Και θα σε συμβούλευα να μείνεις περιφέρεια να βοηθήσεις την τοπική οικονομία ώστε να σου το ανταποδώσει έμμεσα , μακροπρόθεσμα  

Αυτό ακριβώς έχω στο μυαλό μου. Θέλω μόλις τελειώσω τον στρατό να εργαστώ κάποια χρόνια σε κάποια εταιρία. Αυτή την εποχή είμαι σε ένα γραφείο γνωστού μου. Πηγαίνω σε αυτοψίες, μαθαίνω νομοθεσία. Δεν βγάζω ακόμα δουλειά, αλλά μαθαίνω καθημερινά καινουρια πράγματα. Σίγουρα οι εποχές δεν θα ειναι δύσκολες για πάντα και σε αυτό θέλω να βασιστώ, ώστε να είμαι όσο το δυνατόν πιο ενεργός την εποχή που θα βελτιωθούν. 

Έχω στο μυαλό μου την περιφερεια, αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αυτή την εποχή βρίσκομαι στην Ξάνθη, χρόνια μακριά από την πόλη μου. Είναι πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τέτοιες αποφάσεις αλλά θα πάω όπου έχει δουλειά, δεν υπάρχουν περιθώρια. 

Όσα με συμβούλεψες τα έχω στο μυαλο μου.

Ευχαριστώ πολυ. Καλαη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.