Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

***********************************

Απλά επειδή έχω προσπαθήσει να δουλέψω λίγο με το trial του fespa για εκμάθηση και έχει το γνωστό πρόβλημα ότι δεν κάνει save.

Επίσης δεν έχω καταλάβει πώς προσομοιώνει τα διάφορα στοιχεία-στηρίξεις-συνθηκες.

Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάρε κάποια έτοιμη μελέτη και προσπάθησε να την "περάσεις" στο πρόγραμμα μόνος σου. Για όποια απορία προσομοίωσης (για το Fespa όσον αφορά εμένα) ρώτα και την λύνουμε εάν μπορούμε. Στη διάθεσή σου.

Στη σελίδα της LH Λογισμικής, μπορείς να βρεις νομίζω και manual του προγράμματος, αλλά και κάποιες πολύ καλές επισημάνσεις για αντιμετώπιση συνηθισμένων προβλημάτων.

 

Υ.Γ. Όταν αναφέρομαι στους κινδύνους που κρύβουν τα "σπασμένα" προγράμματα, δεν αναφέρομαι σ΄αυτούς των λάθος αποτελεσμάτων (που βέβαια μπορεί να υπάρχουν), αλλά κυρίως στο νομικό κομμάτι του θέματος. Τα "σπασμένα" απαγορεύονται και διώκονται. Πρόσεξέ το!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αλλαξε η σελιδα της multisoft.

 

παντως το statics ειναι με διαφορα το πιο πληρες προγραμμα της αγορας στη τιμη που προσφερεται,μαλιστα,σε τετοιο σημειο που νομιζεις οτι οι αλλες εταιριες σε κοροϊδευουν με αυτα που προσφερουν στην τιμη που τα προσφερουν.

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα,πριν τουλαχιστον 3 χρονια που το ειχα ψαξει περιπου

3500 χωρις ΦΠΑ με ολα πανω (ενισχυσεις,επ. πεπερασμενα)...

 

το βρηκα,ειναι τιμες 2006.

 

Statics2006plus

 

1.Κυρίως πρόγραμμα 1300

Περιλαμβάνονται : Επίλυση χωρικού πλαισίου, πέδιλα με συνδετήριες δοκούς, τεύχη αποτελεσμάτων, προμετρήσεις, εκτύπωση ξυλοτύπων σε printer, Παλαιός & Νέος Κανονισμός Σκυροδέματος ΕΚΩΣ2000, ΕΑΚ2000 (Ισοδύναμη Στατική Μέθοδος)

 

 

2. Εκτύπωση ξυλοτύπων σε plotter - δημιουργία αρχείων dxf (απαιτείται το 1) 300

 

 

3. Πεδιλοδοκοί – Κοιτόστρωση (απαιτείται το 1) 300

 

4. Δυναμική Ανάλυση (απαιτείται το 1) 500

 

5. Αναπτύγματα Οπλισμών (απαιτείται το 1) 400

 

6. Πίνακες Οπλισμών (απαιτούνται τα 1, 5 ) 400

 

7. Eπισκευές πρόγραμμα επισκευών-ενισχύσεων (απαιτείται το 1) 600

 

8. Σύμμικτοι φορείς με μέλη Σκυροδέματος και Μεταλλικά (απαιτείται το 1) 900

 

9. Σύμμικτοι φορείς με μέλη Σκυροδέματος και Ξύλινα (απαιτείται το 1) 300

 

10. Πεσσοί : Επίλυση φορέων από διαζωματική τοιχοποιία κατά EC6, και σύμμικτες κατασκευές (τοιχοποιϊα-μπετόν) (απαιτείται το 1) 400

 

11. Ξύλινη Στέγη (απαιτείται το 1) 150

 

A2S Πρόγραμμα σχεδίασης Ξυλοτύπων (υποστυλώματα, δοκοί, ακμές) στο ΑutoCAd και αυτόματης αναγνώρισής τους στο Statics (απαιτείται το 1) 200

 

Pepe2006 Πρόγραμμα Πεπερασμένων Στοιχείων

Ανάλυση Πλακών με πεπερασμένα στοιχεία 560

 

βγαλε τα συμπερασματα σου σε σχεση με αλλα προγραμματα

(παρεπιπτοντως ειμαι κατοχος αλλου προγραμματος)

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι σίγουρα σοβαρός παράγοντας στην τελική απόφαση αλλα όχι η σημαντικότερη. Δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στα ελληνικά λογισμικά και σκέφτομαι από το 2010 να επενδύσω σοβαρά σε κάτι "εισαγόμενο". Για να είμαι ειλικρινής με κούρασαν οι "κούφιες" υποσχέσεις τους. Πριν το πάρεις σου λένε ότι "κάνει τα πάντα". Μόλις το πάρεις καταλαβαίνεις ότι τελικά εσύ κάνεις τα πάντα, κυρίως δε ξυλότυπους και οποιαδήποτε μη τετράγωνη διατομή.

 

Προσανατολίζομαι προς Robot το οποίο σε συνεργασία με τα add-on για ξυλότυπο και οπλισμούς φαίνονται καλή επένδυση

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολίζομαι προς Robot το οποίο σε συνεργασία με τα add-on για ξυλότυπο και οπλισμούς φαίνονται καλή επένδυση

Κατ' αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τον sundance για τα καλά του λόγια ! Παρακάτω παραθέτω τον τελευταίο μας τιμοκατάλογο. Θέλω να πιστεύω ότι ξεχωρίζουμε όχι μόνο για τις χαμηλές μας τιμές, αλλά και για την υψηλή αξιοπιστία σε συνδυασμό με απλότητα και ευκολία. Το ακριβότερο δεν είναι πάντα και το καλύτερο.

 

Σχετικά με την εύλογη αμφιβολία σου για το τι λέμε ότι κάνουν οι εφαρμογές μας και τι πραγματικά κάνουν, εδώ και αρκετά χρόνια εφαρμόζουμε την πολιτική της αυτόματης και πλήρους επιστροφής χρημάτων σε περίπτωση που μέσα σε ένα εξάμηνο δεν είστε απόλυτα ικανοποιημένος. Αυτό δεν είναι σχήμα λογου, είναι νομική μας υποχρέωση που την τηρούμε με θρησκευτική ευλάβεια.

 

Όσον αφορά τα ξένα προγράμματα (εξελληνισμένα ή μή) το μεγάλο τους πρόβλημα είναι συνήθως η σωστή εφαρμογή των ελληνικών κανονισμών (αντισεισμικού και σκυροδέματος). Π.χ. έλεγχοι κόμβων, ειδικοί έλεγχοι τοιχωμάτων, κοντά υποστυλώματα, κλπ κλπ.

 

Ένα άλλο σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι η ευκολία που μπορείς να εισάγεις, αλλά πολύ περισσότερο να τροποποιείς μια μελέτη. Ειδικά το τελευταίο είναι πάρα πολύ σημαντικό, γιατί στην πράξη θα αναγκάζεσαι να τροποποιείς τη μελέτη σου ξανά και ξανά, μέχρι και την ημέρα που θα πέσει η τελευταία πλάκα στην οικοδομή. Αν χρειάζεσαι μια μέρα για να κάνεις κάθε τροποποίηση (όχι σπάνιο για μερικά προγράμματα) τότε θα έχεις σοβαρό πρόβλημα.

 

Αυτά προς το παρόν, και ζητώ την κατανόηση του administrator για την παρέμβαση. Είμαστε ανοιχτοί σε κάθε καλοπροαίρετη κριτική από οποιοδήποτε συνάδελφο.

 

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ 2009

 

Για την οικονομία του χώρου και την οργάνωση της πληροφορίας ο τιμοκατάλογος μεταφέρθηκε στο ανάλογο θέμα με τον παραπάνω σύνδεσμο.

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

@multisoft: Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για την παρέμβασή σας. Άλλωστε στο παρελθόν έχει υπάρξει επικοινωνία του forum με τις εταιρείες λογισμικό για αποστολή των τιμοκαταλόγων τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω εδώ και λίγο καιρό το STAADPro από την εταιρεία strusoft και γενικά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Αναλύει και διαστασιολογεί στη βασική του έκδοση μπετόν,ξύλο, χάλυβα με τους ευρωκώδικες αλλά και αλουμίνιο. Εξαιρετικά γρήγορος αλγόριθμος, σχεδόν κανένα κόλλημα και πολύ καλή τεχνική υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

maximos75 όσον αφορά σχεδίαση ξυλοτύπων (οπλισμενο σκυροδεμα) και σχεδίων εφαρμογής και κοπής (μεταλλικές) πως το χειρίζεσαι?Γενικά πιστεύω οτι η κωδικοποίηση και αυτοματοποίηση της νομοθεσίας ειναι το μεγάλο ατού των ελληνικών προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.