Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακοί επιθεωρητές: σε ισχύ οι αλλαγές - όλες οι λεπτομέρειες


Engineer

Recommended Posts

Από τη στιγμή της αναγγελίας λέει ο νόμος ότι διαδικασία  ολοκληρώνεται  εντός τριών (3) μηνών από την ημερομηνία λήψης της  Αναγγελίας και της πλήρους υποβολής όλων των προβλεπόμενων παραπάνω νόμιμων δικαιολογητικών (άρθρο 55 παρ. γ).

Πέραν των 50 Ευρώ εφάπαξ και των δικαιολογητικών αναφέρεται στο άρθρο 58 ότι συνεχίζει να ισχύει και η καταβολή των 100 Ευρώ.
Η καταβολή των 100 Ευρώ γίνεται κατά την εγγραφή ή μπορεί να γίνει και μεταγενέστερα?
Διότι αν πρέπει να γίνει κατά την υποβολή, ενώ η διαδικασία ολοκληρώνεται σε μέγιστο διάστημα τριών μηνών, μιλάμε για δέσμευση χρημάτων χωρίς αντίκρυσμα στο χρονικό αυτό διάστημα.
 
3. Μέχρι την έκδοση της κοινής απόφασης της πα-
ραγράφου  6  του  άρθρου  54,  για  την  εγγραφή  στα 
μητρώα Ενεργειακών Επιθεωρητών και τη διαχείριση 
αυτών καταβάλλεται από τους Ενεργειακούς Επιθεωρη-
τές εφάπαξ παράβολο πενήντα (50) ευρώ και ετησίως 
εκατό (100) ευρώ. Τα ποσά αυτά εισπράττονται από τις 
Δ.Ο.Υ. μέσω της Εφαρμογής Ηλεκτρονικού Παραβόλου 
(e-Παράβολο).
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση χρειάστηκε περίπου ένας μήνας. Έκανα αναγγελία 21/10/2013 και μπήκα στα μητρώα 26/11/2013. Το παράβολο απ' ότι θυμάμαι το πληρώνεις μαζί με την αίτηση αναγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως πρέπει να πληρώσει κάποιος 50+100 ευρώ με ηλεκτρονικό παράβολο? Αυτό θα φανεί αυτομάτως ή πρέπει να το στείλουμε κάπου? Με τι κωδικό το παράβολο?

Γιατί μέχρι σήμερα μπαίνω κανονικά στο buildingcert και φαίνομαι οικονομικά ενήμερος μέχρι 28-07-2017? Πώς κάνω αναγγελία? Μήπως οι πρώην προσωρινοί - νυν μόνιμοι δεν χρειάζεται να κάνουμε αναγγελία?

Αν δεν πληρώσω πότε θα με κόψει το σύστημα? Την ΥΔ που μου ζητάει την έχω ανεβάσει ήδη από το 2013 που είχα κάνει αναγγελία με τον παλιό νόμο, πρέπει να την ξανανεβάσω και να ξανακάνω ανναγελία τώρα που άλλαξε η νομοθεσία? Γιατί μου ζητάει ΥΔ αφού την έχω ανεβάσει ήδη από το 2013?

Γενικά χαίρομαι που η χώρα μας θυμίζει προηγμένες χώρες που όλα είναι απλά και ευκολονόητα και δεν χρειάζεται να ξοδεύει χρόνο κάποιος για να αποκρυπτογραφήσει νομοθεσίες και εγκυκλίους.

Είμαστε πολλά χρόνια μπροστά. 

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, δε χρειάζεται να ξανακάνεις αναγγελία. Δεν έχεις πάρει κατάταξη; Εμένα με βάλανε κατηγορία Β αυτόματα.

 

Υ.Γ.: Το μόνο που θα χρειαστεί είναι όταν σου λήξει το παράβολο το 2017, να το ανανεώσεις τότε. Οπότε cool.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το παράβολο των 50 Ε που πληρώνεται εφάπαξ όπως αναφέρεται στο νόμο, τα 100 Ευρώ παράβολο ετησίως για την διαχείριση της εφαρμογής πότε πληρώνονται; 

Κατά την αναγγελία ή μετά;

Link to comment
Share on other sites

πάντως το παραβολο δεν είναι να το πληρώνεις νωριτερα ημουν ταμειακα μεχει 1/10/16  

πλήρωσα το νεο 22/9  και αντι να μου κανει ανανεωσης μεχρι 1/10/17   μουκανε  μεχρι 22/9/17

θα μου πεις τι γκρινιαζεις τωρα  για 9 μερες

απλά το αναφέρω

 

εχω κανει ανω των 30  ...στα τ.μ ειναι ιδια κατοικια -γραφεια αλλά τα γραφεια ήταν άδεια  και ας ηταν 3000τ.μ  επομένως Α

 

και είχα ξεχάσει ότι   θαχουμε κατηγοριες και ειχα κανονισει και κάποια ανω των 250τ.μ.......όταν το  ισόγειο κατάστημα ειναι 200 τ.μ αλλά η αποθηκη απο κατω άλλα 100 τ.μ  ΚΑΝΩ ή ΟΧΙ?

 

 

δλδ τώρα θα κυνηγάμε να βρουμε  15kw νανεβουμε κατηγορια :shock:

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη γιατί μάλλον δεν το έχω καταλάβει .

Το ετήσιο παράβολο των 100,00 € δεν θα αντικατασταθεί με παραβολο ανα ΠΕΑ ??? Γιατί εγώ αυτό κατάλαβα. Όταν εκδοθεί η ΚΥΑ σύμφωνα με την παρ. 58.

Ρωτάω γιατί διαβάζω τα παραπάνω (ted78 #74) και είναι αντίθετα με αυτά που έχω καταλάβει... 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο συνάδελφος ted. Mέχρι εκείνη την περιβόητη ΚΥΑ ισχύουν αυτά:

3. Μέχρι την έκδοση της κοινής απόφασης της πα-

ραγράφου  6  του  άρθρου  54,  για  την  εγγραφή  στα 

μητρώα Ενεργειακών Επιθεωρητών και τη διαχείριση 

αυτών καταβάλλεται από τους Ενεργειακούς Επιθεωρη-

τές εφάπαξ παράβολο πενήντα (50) ευρώ και ετησίως 

εκατό (100) ευρώ. Τα ποσά αυτά εισπράττονται από τις 

Δ.Ο.Υ. μέσω της Εφαρμογής Ηλεκτρονικού Παραβόλου 

(e-Παράβολο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.