Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακοί επιθεωρητές: σε ισχύ οι αλλαγές - όλες οι λεπτομέρειες


Engineer

Recommended Posts

Ινζάγκι...εγώ πήγα ΙΕΚΕΜ και ήταν μια χαρά, μην γενικεύεις. 

 

Τέρυ θα με τρελάνεις. Σε πολυκατοικία ποιος θα υπογράψει την θέρμανση ? Α.Μ και Π.Μ. ? Ε, τον ΚΕΝΑΚ ποιος θα τον συνυπογράψει ? Άλλος ? Σε οικοδομές με ΚΕΝΑΚ από όσο ξέρω, ο μηχανολόγος συνυπογράφει τον ΚΕΝΑΚ με αυτόν που κάνει το κέλυφος για να μην τρελαθούμε δηλαδή. 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Τέρυ θα με τρελάνεις. Σε πολυκατοικία ποιος θα υπογράψει την θέρμανση ? Α.Μ και Π.Μ. ? Ε, τον ΚΕΝΑΚ ποιος θα τον συνυπογράψει ? Άλλος ? Σε οικοδομές με ΚΕΝΑΚ από όσο ξέρω, ο μηχανολόγος συνυπογράφει τον ΚΕΝΑΚ με αυτόν που κάνει το κέλυφος για να μην τρελαθούμε δηλαδή.

 

 

Θα σε τρελανω...

Τι σχεση εχει η μελετη Θερμανσης με τη ΜΕΑ?

Ναι λοιπον, σε πολυκατοικια μπορει να υπογραφουν:

-ΑΜ τα αρχιτεκτονικα

-ΠΜ τα στατικα

-ΜΜ ολα τα ΗΜ

-ΑΜ και ΠΜ τη ΜΕΑ

Link to comment
Share on other sites

2)ΝΑΙ στους: Διπλ. Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών

   ΟΧΙ στους Πτυχ Τοπογράφος Μηχανικός Τ.Ε.

 

Δεν πειράζει.  Λες και τα ενεργειακά πιστοποιητικά θα μας σώνανε... απλά χαλάει το πακέτο αν ένας πελάτης ζητήσει τοπογραφικό&βεβαίωση μη αυθαιρεσίας&Μ.Ε.Α.

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε Τέρυ ?! Κολλάς και δεν ξεκολλάς με τίποτα μετά. 

 

Άρθρο 12 ΚΕΝΑΚ

 

2. Δικαίωμα υπογραφής της μελέτης ενεργειακής απόδοσης κτιρίου έχουν οι νομιμοποιούμενοι, μέχρι την έναρξη ισχύος της παρούσας, να υπογράφουν τις αντίστοιχες μελέτες.

 

Ο αντίστοιχος μηχανικός συνυπογράφει την ΜΕΑ. Έχεις βγάλει άδεια με συνυπογραφή ΜΕΑ από Α.Μ και Π.Μ. ? Και τι νόημα έχει εξάλου μία τέτοια συνυπογραφή ? 

 

Έχω βγάλει άδειες με ΚΕΝΑΚ και αυτό που λέω ισχύει. Μην με κουφάνεις τώρα. Σιγά μην συνυπογράφει και ο τοπογράφος την ΜΕΑ.

 

Επανέρχομαι στο αρχικό θέμα. Η δικαιολογία για ΜΕΑ είναι αστεία και δεν έχει σχέση με το ΠΕΑ. 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Ο αντίστοιχος μηχανικός συνυπογράφει την ΜΕΑ. Έχεις βγάλει άδεια με συνυπογραφή ΜΕΑ από Α.Μ και Π.Μ. ? Και τι νόημα έχει εξάλου μία τέτοια συνυπογραφή ?

 

 

Ναι εχω βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι πολυ μπροστα...

απεξαπανεκαθεν

 

το θεμα με τα σεμιναρια ειναι αφενος σε ποιον διδασκοντα θα πεσεις και αφετερου κατα ποσο εχεις γνωση του αντικειμενου που σου δδιασκουν.

Τα σεμιναρια για οσους δουλευαν ηδη ηταν ενα φιασκο.

Ουδεμια βοηθεια περαν αυτων που ηδη ηξερα.

Τωρα για τα λοιπα ΚΕΚ και κατα ποσο μπορουσαν να πουν κατι παραπανω, δεν εχω ιδεα....

Και απο συναδελφους παντως που ξερω, στα ιδια σκατα ητανε

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ινζάγκι...μου θυμίζεις κάτι μάγκες στην επαρχία που οδηγάνε τρακτέρ και αγροτικό από τα 10 και λένε ότι το δίπλωμα οδήγησης το πήρανε χωρίς μαθήματα γιατί τα ξέρανε όλα. Εντάξει αυτή η μαγκιά θα μας φάει. Οκ και ας πούμε ότι εσύ ξέρεις...ποιος μου εγγυάται ότι  και ο άλλος που δεν έκανε σεμινάρια ξέρει επίσης ?

 

Ρε....μιλάμε στο ΙΕΚΕΜ κάτι αρχιτεκτόνισες δεν ξέρανε τι είναι καυτήρας και τι λέβητας ! Εσύ δηλαδή ήξερες το αζιμούθιο, το EER, την απόδοση δικτύων, τις σκιάσεις...πριν τα σεμινάρια. Θα μου πεις τα έμαθες με τη δουλειά. Ε και πως μου εγγυάσαι ότι 100.000 μηχανικοί θα τα μάθουν στη δουλειά και δεν θα κάνουν ένα σωρό λάθος ΠΕΑ μέχρι να μάθουν ? Αυτό σου λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ινζάγκι...μου θυμίζεις κάτι μάγκες στην επαρχία που οδηγάνε τρακτέρ και αγροτικό από τα 10 και λένε ότι το δίπλωμα οδήγησης το πήρανε χωρίς μαθήματα γιατί τα ξέρανε όλα. Εντάξει αυτή η μαγκιά θα μας φάει. Οκ και ας πούμε ότι εσύ ξέρεις...ποιος μου εγγυάται ότι  και ο άλλος που δεν έκανε σεμινάρια ξέρει επίσης ?

 

Ρε....μιλάμε στο ΙΕΚΕΜ κάτι αρχιτεκτόνισες δεν ξέρανε τι είναι καυτήρας και τι λέβητας ! Εσύ δηλαδή ήξερες το αζιμούθιο, το EER, την απόδοση δικτύων, τις σκιάσεις...πριν τα σεμινάρια. Θα μου πεις τα έμαθες με τη δουλειά. Ε και πως μου εγγυάσαι ότι 100.000 μηχανικοί θα τα μάθουν στη δουλειά και δεν θα κάνουν ένα σωρό λάθος ΠΕΑ μέχρι να μάθουν ? Αυτό σου λέμε.

Κι εγω απο τα 10 μου οδηγαω σε λεω  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

Περαν του χαβαλε, ναι, τα ηξερα πριν τα σεμιναρια γιατι απο αρχες του 11 αποφασισα να ξεψαχνιχω την ΤΟΤΕΕ πριν βγω και αρχισω να κανω πιστοποιητικα.

θεωρω οτι ενας που αποφασισε να δουλεψει το αντικειμενο χωρις τη στοιχειωδη επιμορφωση, πρεπει να μαθει μονος του.

Οχι απο τη δουλεια, οχι απο την τριβη με το αντικειμενο μονον αλλα να διαβασει 5-10 πραγματακια.

 

Αυτο εκανα, τα υπολοιπα τα εμαθα απο εμπειρια και φυσικα ακομα μαθαινω, ετσι? Δεν ειπε κανεις πως ειμαι φωτεινος παντογνωστης.

Παντως οταν εκανα τα σεμιναρια ητανε ηδη μεσα του 2013 και, προσωπικα ειχα καμια 300αρια ΠΕΑ στην πλατη μου εκεινη τη στιγμη.

Οποτε τολμω να πω οτι οσα μου λεγανε μου ητανε γνωστα.

 

Τονιζω οτι για καποιο μη γνωστη του αντικειμενου, θα δωσουν τα οποια σεμιναρια μια επαφη με την πραγματικοτητα αλλα ως εκει. Τιποτα παραπανω....

 

Το σαρκαστικο ποστ μου στην αρχη πηγαινε καθαρα προς αυτους που επιμορφωθηκαν μεν μεσω σεμιναριων (και αλλοι πιστοποιηθηκαν κιολας μεσω εξετασεων) και οταν ειδα τη δουλεια τους τραβουσα τα μαλλια μου (εχω και πολλα)

 

Γι αυτο ξαναλεω... Τα σεμιναρια δε θα σε κανουν ουτε καλο επαγγελματια ουτε θα σου μαθουν να κανεις μια δουλεια. Ενα μπουσουλα θα σου δωσουν και μονο αν εχεις ορεξη και μερακι θα τα μαθεις τα υπολοιπα μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Νικ, δε λεμε το ιδιο.

Μπορει καλλιστα η ΜΕΑ να υπογραφει απο εναν ΠΜ και ενα ΑΜ (για το "διαφορετικες ειδικοτητες" δεν ειμαι σιγουρος), αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι απαραιτητο ενας απο τους δυο να ειναι ΜΜ ή ΗΜ.

.

Δηλαδή μπορούν πχ ένας μηχανολόγος και ένας Ηλεκτρολογος να κάνουν ΜΕΑ;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί οι Ηλεκτρολόγοι - Μηχανολόγοι - Ναυπηγοί δεν έχουμε κανένα δικαίωμα σε αρχιτεκτονικά, στατικά.

 

Στη ΜΕΑ χρειάζεται η μια ειδικότητα να μπορεί να τα υπογράψει.

 

Αντιθέτως οι Πολιτικοί, Αρχιτέκτονες έχουν κάποια δικαιώματα σε υπογραφή μηχανολογικών, επομένως θεωρητικά και μόνοι τους μπορούν να υπογράψουν ΜΕΑ.

Edited by varonos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.