Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακοί επιθεωρητές: σε ισχύ οι αλλαγές - όλες οι λεπτομέρειες


Engineer

Recommended Posts

Πές τα ρε Inzaghi. Να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος σου εναντίον των υπολοίπων. Διαβάζω την αντιπαράθεση εδώ αλλά δεν μιλάω. Την προηγούμενη φορά που έγραψα κάτι μου μπλόκαραν το λογαριασμό στο michanikos για 10 ημέρες. Να ξέρεις ότι οι περισσότεροι Μηχανικοί που ασχολούμαστε με τα Ενεργειακά Πιστοποιητικά συμφωνούμε με την κατάργηση των εξετάσεων.

 

Επίσης να πώ (χωρίς να θέλω να θίξω την επιστημονική επάρκεια του διδάσκοντα) ότι όταν έκανα τα σεμινάρια είχα ήδη κάνει 150 ενεργειακά πιστοποιητικά, ενώ ο διδάσκων είχε κάνει 15. Δεν λέω ότι δεν έμαθα κάτι και από τα σεμινάρια, αλλά η επιμόρφωση των Διπλωματούχων Μηχανικών, πρέπει να είναι προαιρετική και σίγουρα από κάποιο δημόσιο φορέα και δωρεάν. Δεν μπορεί ο κάθε ιδιοκτήτης φροντηστηρίου να παίρνει έναν μηχανικό και να φτιάχνει χαμηλού επιπέδου τμήματα διδασκαλίας ενεργειακών επιθεωρήσεων και στη συνέχεια όταν από τους 10 που παρακολούθησαν τα τμήματα αυτά οι 8 κόβονται στις εξετάσεις, το υπουργείο να μην ελέγχει την ποιότητα των σεμιναρίων του κάθε ΚΕΚ.

 

Πριν από λίγο ο Terry έγραψε κάτι για Βασιλάκηδες. Αν τολμήσω εγώ να ειρωνευτώ μου μπλοκάρετε το λογαριασμό στο michanikos. Ήμουν πριν από 5 ημέρες στο υπουργείο στην υπηρεσία επιθεωρητών ενέργειας για να ενημερωθώ για το τί θα ισχύει από 1η Νοεμβρίου, αλλά θεωρώ ότι ακόμα και όταν απλά ενημερώνω για την πληροφόρηση που έχω, δέχομαι ειρωνικά σχόλια.

 

Τέλος πάντων προς το παρόν μέχρι να βγεί κάποια άλλη απόφαση συνεχίζουμε και βγάζουμε ενεργειακά πιστοποιητικά με τον ίδιο τρόπο που τα βγάζαμε έως τώρα

 

Και αν και αυτό είναι χιλιοειπωμένο από εμένα το ξαναγράφω:

 

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΑΣ

 

Δεν δεχόμαστε τον κατακερματισμό των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων με συνεχείς πιστοποιήσεις μέσω αμφιβόλου ποιότητας σεμιναρίων και εξετάσεων.

 

Ευτυχώς που με τον αγώνα κάποιων, το υπουργείο αφουγκράστηκε τη βούληση της συντριπτικής πλειοψηφίας των μηχανικών στο ζήτημα αυτό και κατήργησε τις εξετάσεις. Οι μικρές αυτές νίκες μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε τον αγώνα μας και σε πολύ χειρότερο που σχεδιάζονται εις βάρος μας (βλέπε μητρώο πιστοποιημένων μελετητών και κατασκευαστών ιδιωτικών έργων).

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί οι Ηλεκτρολόγοι - Μηχανολόγοι - Ναυπηγοί δεν έχουμε κανένα δικαίωμα σε αρχιτεκτονικά, στατικά.

 

Στη ΜΕΑ χρειάζεται η μια ειδικότητα να μπορεί να τα υπογράψει.

 

Αντιθέτως οι Πολιτικοί, Αρχιτέκτονες έχουν κάποια δικαιώματα σε υπογραφή μηχανολογικών, επομένως θεωρητικά και μόνοι τους μπορούν να υπογράψουν ΜΕΑ.

Παντως οι ΠΜ και ΑΜ που "έχουν κάποια δικαιώματα σε υπογραφή μηχανολογικών" σημαινει δεν εχουν σε όλες τις ΗΜ μελέτες πχ ηλεκτρολογικά, ή θερμανση, άρα δεν μπορούν να βγαλουν αμοιβες για τις αντίστοιχες μελέτες του ΚΕΝΑΚ και άρα δεν μπορούν μόνο ΑΜ και ΠΜ να συνυπογραψουν την ΜΕΑ. Χρειαζονται οποσδήποτε και μηχανολόγο ή ηλεκτρολόγο. Και αυτό, γιατί για κτίρια από 50τμ και πάνω απαιτούνται όλες οι ΗΜ μελέτες πλέον, οχι όπως παλιά που απαιτούσε μόνο υδραυλικά - θερμομονωση - παθητική. Εχω αρκετες αδειες με ΚΕΝΑΚ και σε καμία δεν υπέγραψαν μόνο ο ΑΜ και ο ΠΜ τον ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων προς το παρόν μέχρι να βγεί κάποια άλλη απόφαση συνεχίζουμε και βγάζουμε ενεργειακά πιστοποιητικά με τον ίδιο τρόπο που τα βγάζαμε έως τώρα

 

 

Τι αποφαση να βγει?

Ο Ν4409 δεν σε καλύπτει?

 

Δεν δεχόμαστε τον κατακερματισμό των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων με συνεχείς πιστοποιήσεις μέσω αμφιβόλου ποιότητας σεμιναρίων και εξετάσεων.

 

 

Εγινε ηδη.

Εχουμε 3 Ταξεις.

Ουτε αυτες σε καλυπτουν?

Μηπως δεν εισαι Ταξη Γ, γι' αυτο?

Link to comment
Share on other sites

.... αλλά η επιμόρφωση των Διπλωματούχων Μηχανικών, πρέπει να είναι προαιρετική και σίγουρα από κάποιο δημόσιο φορέα και δωρεάν. Δεν μπορεί ο κάθε ιδιοκτήτης φροντηστηρίου να παίρνει έναν μηχανικό και να φτιάχνει χαμηλού επιπέδου τμήματα διδασκαλίας ενεργειακών επιθεωρήσεων και στη συνέχεια όταν από τους 10 που παρακολούθησαν τα τμήματα αυτά οι 8 κόβονται στις εξετάσεις, το υπουργείο να μην ελέγχει την ποιότητα των σεμιναρίων του κάθε ΚΕΚ.

....

 

συμφωνώ 

Link to comment
Share on other sites

Ε κι εσύ ΒΑΣΙΛΗΣ Κ., είσαι εναντίον της "επιχειρηματικότητας" και της "αριστείας".... :mrgreen: :mrgreen:

Τί περίμενες δηλαδή, να μη σου την πέσουν οι υπέρμαχοι;

 

Μεγάλο φάουλ του συνάδελφου συντονιστή, που αναφέρθηκε με τέτοιο ειρωνικό τρόπο στο πρόσωπο του συναδέλφου ΒΑΣΙΛΗΣ Κ., αδικαιολόγητα και αναίτια.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω ξεκίνησα από τους πρώτους με τα ΠΕΑ, είχα διαβάσει παρα πολύ καλά τις ΤΟΤΕΕ, και μαλιστα στις αρχες μαζευόμασταν σε σπίτια ή για καφέ για να συζητήσουμε τα διάφορα θέματα που είχαμε με φίλους που ασχολούνταν επίσης.

Υπάρχουν δυο λόγοι για τους οποίους τα σεμινάρια καλώς ήταν υποχρεωτικά:

1. Εμείς οι πιο μεγάλοι σε ηλικία σιγουρα πρεπει να φρεσκαρουμε τις γνωσεις μας ακόμη κ αν τα ειχαμε ή όχι διδαχτει στη σχολή μας, και

2. Αν θυμαστε οι ΤΟΤΕΕ αρχικά είχαν πολλά σημεια που ο καθένας τα ερμήνευε διαφορετικά, καμια φορά και λάθος. Στα σεμινάρια οι εκπαιδευτες ειχαν ξεδιαλύνει όλα αυτά τα σημεία και σου έδειχναν τον ορθό τρόπο αντιμετώπισης.

Το αν καποιος εχει κανει μεταπτυχιακά στο θεμα ή η κατευθυνση του είχε σχέση, είναι πολύ φλου, διότι πχ ενας Αρχιτέκτονας δεν θα έχει ασχοληθεί στο μεταπτυχιακό με τα ΗΜ συστηματα, αλλά και ο μηχανολόγος αντιστοίχως με τον βιοκλιματικό σχεδιασμό...ετσι απλά.

Οι εξετάσεις κατά την γνωμη μου ήταν εκτός θέματος. Δεν ειναι δυνατόν να κρίνουν την δυνατότητα σου να κάνεις ενα ΠΕΑ από το να θυμάσαι ενα κάρο ημερομηνίες, ποσοστα και δε συμμαζευται

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι ΠΜ και ΑΜ που "έχουν κάποια δικαιώματα σε υπογραφή μηχανολογικών" σημαινει δεν εχουν σε όλες τις ΗΜ μελέτες πχ ηλεκτρολογικά, ή θερμανση, άρα δεν μπορούν να βγαλουν αμοιβες για τις αντίστοιχες μελέτες του ΚΕΝΑΚ και άρα δεν μπορούν μόνο ΑΜ και ΠΜ να συνυπογραψουν την ΜΕΑ. Χρειαζονται οποσδήποτε και μηχανολόγο ή ηλεκτρολόγο. Και αυτό, γιατί για κτίρια από 50τμ και πάνω απαιτούνται όλες οι ΗΜ μελέτες πλέον, οχι όπως παλιά που απαιτούσε μόνο υδραυλικά - θερμομονωση - παθητική. Εχω αρκετες αδειες με ΚΕΝΑΚ και σε καμία δεν υπέγραψαν μόνο ο ΑΜ και ο ΠΜ τον ΚΕΝΑΚ.

 

Οσο απίστευτο και αν ακούγεται οι Π.Μ και Αρχιτεκτόνες έχουν δικαίωμα σε :

Ύδρ-Αποχ, Ενεργ. Πυρ, Θέρμανση, Κλιματισμό, Ισχυρά ρεύματα, Ανελκυστήρες, Καύσιμα αέρια.

 

Το πρόβλημα είναι τα όρια μελετών που έχουν στην κάθε περίπτωση. Αν θυμάμαι καλά πχ στη θέρμανση υπογράφουν μέχρι 40000 Kcal/h

Τυπικά αν βρεθεί κτίριο εντός ορίων μελετών τους (σχετικά δύσκολο) μπορούν να υπογράψουν μόνοι τους ΜΕΑ.

Θεωρητικά πάντως μπορεί να γίνει.

 

Θα συμφωνήσω ότι ο κανόνας είναι Π.Μ ή Αρχιτέκτονας με Ηλεκτρολόγο ή Μηχανολόγο.

Edited by varonos
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πάντως για άλλη μια φορά πως η έννοια "Περιορισμένα Δικαιώματα σε ΜΕΑ", δεν προκύπτει από ΠΟΥΘΕΝΑ στο νόμο για τους ενεργειακούς επιθεωρητές και το δικαίωμα εξέλιξης σε ανώτερη τάξη;

Είναι γελοίο κατά την ταπεινή μου άποψη ότι καταργήθηκαν τα σεμινάρια, όπως γελοίο που αποκλείονται επιθεωρητές με χρόνια εμπειρία ήδη (και όχι, δεν αναφέρομαι μόνο στον εαυτό μου φυσικά), λόγω μιας "έμπνευσης" του υπουργείου.

Από εκεί και κάτω, από τα πρώτα σεμινάρια για τις ΜΕΑ κιόλας, οι εισηγητές αναφέρονταν πάντα σε δύο ειδικότητες μηχανικών που τις συνυπογράφουν, όποιοι μάλιστα έχουν υπογράψει τις αντίστοιχες μελέτες. Όχι τρεις ή τέσσερις σφραγίδες (το έχω δει και αυτό), αλλά δύο. Το λογικό είναι ΠΜ, ΑΜ και ΗΜ και ΜΜ, αλλά καταφανέστατα αυτό δεν ισχύει πάντα διότι συμβαίνει πολλές φορές τα Η/Μ να τα έχει υπογράψει πολιτικός μηχανικός.

 

Σημειώνω και πάλι όμως εδώ, πως όλες οι ειδικότητες έχουν περιορισμούς (ακόμη και οι ΠΜ, οι οποίοι για παράδειγμα δεν μπορούν να υπογράψουν αρχιτεκτονικά σε παραδοσιακούς οικισμούς), άρα ο διαχωρισμός που εφηύραν στο υπουργείο είναι για άλλη μια φορά τουλάχιστον άστοχος και (θα το πω για άλλη μια φορά) γελοίος.

Link to comment
Share on other sites

Οι 3 ή 4 ή 14 συνυπογραφοντες δεν ειναι καθολου παραλογο.

πχ δεν μπορουν 10 ΑΜ να συνυπογραψουν μια Αρχιτεκτονικη Μελετη, ακομα και οχι με ισα ποσοστα συμμετοχης?

Ασφαλως και μπορουν.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορούν και μακάρι να συνέβαινε! :)

Αλλά στη χώρα μας δεν συμβαίνει ποτέ! Στο πλαίσιο αυτού ανέφερα τα προηγούμενα.

 

Δεν γίνεται σε ένα κτίριο 50τ.μ. να ζητούνται όμως 3 ή 4 σφραγίδες εκτός και αν συζητάμε πλέον για ΔΙΑΚΡΙΤΑ επαγγελματικά δικαιώματα, όπως συμβαίνει σε όλον τον κόσμο!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.