Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μπλέξει,όλα είναι αυθαίρετα στο συγκεκριμένο κατάστημα και ο ιδιοκτήτης δεν δίνει λεφτά για τακτοποίηση...

 

Μια ερώτηση που έχω είναι όταν λέμε ευρεία κλίμακα,μπορεί να θεωρηθεί μια σκάλα με πλάτος 90εκ?

Επαναδιατύπωσε πληρέστερα το ερώτημά σου.

Επίσης έχω καταλάβει ότι τα φαρμακεία διακαιούνται παραχώρηση θέσης στάθμευσης μπροστά τους, ισχύει ακόμα?

Δεν γνωρίζω κάτι. Μήπως αναφέρεσαι στις θέσεις που χορηγούν οι δήμοι σε ΑΜΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει ότι κάνουν κίτρινη διαγράμμιση μπροστά από το φαρμακείο.Τώρα αν το κάνουν εν γνώσει του Δήμου ή όχι είναι μια άλλη ιστορία!!

Link to comment
Share on other sites

κιτρινη διαγραμμιση κανουν ολοι!!!! δεν ισχυει κατι τετοιο....τοχουν ξεπατικωσει  απο τον ΚΟΚ και ψαρωνει αρκετους....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθα από το υγειονομικό Θεσσαλονίκης.

 

Κάποιες πληροφορίες σε συναδέλφους από μένα που έμαθα.

 

Για άδεια λειτουργίας φαρμακείου δεν δέχονται τακτοποιημένους χώρους με 4178.

Ο χώρος wc δεν χρειάζεται να είναι στάνταρ 1.20χ1.00 και προθάλαμος 1.20χ1.00, ζητάνε ελάχιστο εμβαδόν 2.5μ²

Το εργαστήριο μπορεί να γίνει και στο πατάρι ανεξαρτήτως αν είναι Β.Χ αν είναι πάνω από 2.20μ καθαρό ύψος.

Η ευρεία κλίμακα που ζητάνε είναι μια άνετη σκάλα,με 0.90 πλάτος.Δεν δέχονται κυκλική σκάλα...

Στο εργαστήριο πρέπει να υπάρχει αποχέτευση και παροχή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την "απαγόρευση στάθμευσης" μπροστά στα φαρμακεία, ανάλογα και την περιοχή, αν κάνεις μια αίτηση στο δήμο, μπορεί και να στο δώσουν, ειδικά αν αναλάβεις να διαμορφώσεις και (ψευτο)ράμπα για ΑΜΕΑ.

Είναι και προεκλογική περίοδος...

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθα από το υγειονομικό Θεσσαλονίκης.

 

Κάποιες πληροφορίες σε συναδέλφους από μένα που έμαθα.

 

Για άδεια λειτουργίας φαρμακείου δεν δέχονται τακτοποιημένους χώρους με 4178.

 

και με ποιο τεκμηριωμένο σκεπτικό δεν δέχονται; Μήπως κάποιος υπάλληλος είναι λανθασμένα πληροφορημένος; 

Όταν ο μηχανικός υπογράφει και σφραγίζει πλέον τη βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης, έχει ελέγξει τη νομιμότητα του χώρου και σφραγίζει-υπογράφει αναλαμβάνοντας όλη την ευθύνη. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δέχονται τακτοποιημένους χώρους,απλά θα είναι τακτοποιημένοι μόνο για 30 χρόνια.

Η ευρεία κλίμακα τι χώρους ενώνει?

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητηθηκε να τακτοποιησω υπογειο σε ενα φαρμακειο.

Στο ισογειο υπάρχει το φαρμακοπωλειο 85μ2.Στην αδεια του φαρμακειου το '81, το wc υπηρχε στον οροφο.Σε μια ανακαινηση που εγινε το '90 "κατεβασαν" το wc στο υπογειο.Επισης στο υπογειο εχει γινει χωρος κουζινας, παρασκευαστηριο φαρμακων , γραφειο του φαρμακοποιου και αποθηκες....Σε ολο το υπογειο υπαρχει κεντρικος κλιματισμος φωτισμος, ηλεκτρικες εγκαταστασειs...

 

Θεωρειτε οτι εκτος απο το παρασκευαστήριο πρέπει να τακτοποιηθουν και οι υπολοιποι χωροι του υπογειου?

  • Το γραφειο δεν απαιτειται στην αδεια λειτουργιας και στην ουσια ειναι ενας διαμορφωμενος χωρος με βιβλιοθηκες
  • Η κουζινα ειναι βοηθητικος χωρος
  • Το wc μπορει να μπει στο υπογειο οπως και η αποθηκη βαση των προδιαγραφων της αδειας λειτουργιας του φαρμακειου...

 

Ο προβληματισμος μου υπαρχει  γιατι ολο το υπογειο εχει εγκαταστασεις θερμανσης-κλιματισμου-αερισμου που δικαιολογουνται μονο σε χωρους κυριας χρησης...

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.