Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή Πανεπιστήμιο (τι να κάνω);


Guest

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να σε υποτιμήσω νομίζω ότι πρέπει λίγο να προσγειωθείς.

Μια χαρα προσγειωμενος ειμαι και γνωριζω τις πιθανοτητες που εχω να φοιτησω σε ενα τοπ Πανεπιστημιο.

 

Ας πούμε, θεωρώ υπερβολή το να σου κακοπέφτει ένα Βορειοευρωπαϊκό πανεπιστήμιο και να στοχεύεις από Στάνφορντ και πάνω, με μοναδικό προσόν το εφταράκι που ακόμα δεν πήρες, την πτυχιακή σου και τη συμμετοχή σε κάποια projects τα οποία μπορεί και να μην υπάρχουν.

 

Την ίδια στιγμή βγάζεις το συμφοιτητή σου άχρηστο επειδή χρωστούσε 20 μαθήματα.

ΠΟΥΘΕΝΑ δε χαρακτηρισα "αχρηστο" το συμφοιτητη μου. Απλα μου κανει εντυπωση πως στο καλο γινεται ενας μετριος προς καλος φοιτητης να γινεται δεκτος σε ενα πρωτοκλασατο Πανεπιστημιο της Αγγλιας (στο τοπ 10 του κοσμου) με μοναδικο προσων ενα 6,5 στο βαθμο πτυχιου, οταν παραπανω εχει αναφερθει οτι το 85-90% των αιτησεων απορριπτονται και παιρνουν μονο τους καλυτερους. Επισης δε μου κακοπεφτει καθολου ενα βορειοευρωπαικο Πανεπιστημιο. Που το ειπα παλι αυτο? Απλα στοχευω οσο το δυνατον ψηλοτερα :)

 

Επίσης αυτός ο αρνητισμός να μάθεις μια δεύτερη γλώσσα νομίζω δε συνάδει με τη φοίτηση σε ένα πρωτοκλασάτο ίδρυμα.

Εδω εχεις δικιο :)

 

Όλες οι κατευθύνσεις κορεσμένες είναι.

What? Really?

 

Στο αρχικό ερώτημα της κοπέλας από ΤΕΙ χαλκίδας, η δική μου πρόταση είναι να επιλέξει μια οποιαδήποτε νέα σχολή, ασχέτως αν θα είναι ΑΕΙ, ΤΕΙ, εδώ ή έξω. Στη ρευστή εποχή που ζούμε πρέπει να έχεις πολλές εναλλακτικές. Και μεταπτυχιακό να κάνει σε κάτι σχετικό με την εργασία της, όταν θα τη βρει.

Μα ενας απο τους λογους που κανει καποιος Μεταπτυχιακο δεν ειναι το να βρει πιο ευκολα δουλεια? Απαξ και τη βρει, γιατι να κανει Μεταπτυχιακο? Επισης, το να παει σε αλλη σχολη και να χαραμισει αλλα 4-5 χρονια απο τη ζωη της ειναι εντελως παραλογο. Κατ'εμε παντα :)

 

Μπορείς να μου πεις κάποιο εγγλέζικο αυτοκίνητο ? Καθαρά εγγλέζικο και κάπως μαζικής παραγωγής ? 

Land Rover και Jaguar...  Τι σημασια εχει αυτο ομως? Η Μηχανολογια ειναι μονο η αυτοκινητοβιομηχανια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μα ενας απο τους λογους που κανει καποιος Μεταπτυχιακο δεν ειναι το να βρει πιο ευκολα δουλεια? Απαξ και τη βρει, γιατι να κανει Μεταπτυχιακο? Επισης, το να παει σε αλλη σχολη και να χαραμισει αλλα 4-5 χρονια απο τη ζωη της ειναι εντελως παραλογο. Κατ'εμε παντα :)

 

Το μεταπτυχιακό (κατ εμέ) δεν είναι για να βρεις δουλειά αλλά για να πάρεις προαγωγή. Προσόντα και εμπειρία είναι δρόμοι παράλληλοι όχι συνεχόμενοι, να αρχίσει η εμπειρία όταν τελειώσουν οι σπουδές και μετά δέσαμε το γάιδαρό μας..

 

Όσο για τις σπουδές σε νέα σχολή, ακούγεται δύσκολο αλλά κανένας από όσους το έκαναν δε ζημιώθηκε..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μεταπτυχιακό (κατ εμέ) δεν είναι για να βρεις δουλειά αλλά για να πάρεις προαγωγή. Προσόντα και εμπειρία είναι δρόμοι παράλληλοι όχι συνεχόμενοι, να αρχίσει η εμπειρία όταν τελειώσουν οι σπουδές και μετά δέσαμε το γάιδαρό μας..

 

Όσο για τις σπουδές σε νέα σχολή, ακούγεται δύσκολο αλλά κανένας από όσους το έκαναν δε ζημιώθηκε..

Καλο δεν ειναι ομως το μεταπτυχιακο σου να το εχεις απο πριν?

Επισης καλο δε θα ηταν να αποφασισει κανεις τι του αρεσει και να ακολουθησει αυτο εξ'αρχης? Αν το μετανοιωσεις στην πορεια οκ. Αλλα τωρα ειναι πιστευω αργα για να αλλαξεις αντικειμενο και να βγεις στην αγορα εργασιας στα 30+ ...

Link to comment
Share on other sites

το μεταπτυχιακό σου δίνει ειδίκευση σε ένα τομέα, άμα δεν γνωρίζεις τι δουλειά θα βρεις πιθανόν να κάνεις λάθος μεταπτυχιακό, αλλά άμα ήδη δουλεύεις και σου αρέσει το αντικείμενο κάνεις και ένα μεταπτυχιακό σε αυτό το αντικείμενο.

Στην ελλάδα επειδή κάποιος δεν έχει δουλειά κάνει και ένα μεταπτυχιακό έτσι να υπάρχει αφού κάθεται

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι καλό.

Καλώς ή κακώς το να αποφασίσεις τι σου αρέσει και τι όχι γίνεται με την τριβή με το αντικείμενο. Το 80% των ανθρώπων ούτε καν όταν διάλεξαν τη σχολή δεν ήξεραν αν τους αρέσει, πόσο μάλλον κάποιον εξειδικευμένο τομέα.

Είναι πολύ λίγοι αυτοί που από πολύ νωρίς ξέρουν πραγματικά τι ακριβώς θέλουν. Από τα γραφόμενά σου δεν πιστεύω πως είσαι απ αυτούς όταν έχουμε ενα θέμα 5 σελίδες για μεταπτυχιακό και τα κριτήρια επιλογής σου είναι πρωτοκλασσάτο πανεπιστήμιο/χώρα/γλώσσα/τι ζητάνε και ούτε μια φορά δεν έχεις αναφέρει τι θα σου άρεσε εσένα να να κάνεις. Δεν το κατηγορώ μην με παρεξηγήσεις, ίσα ίσα λέω ότι είναι φυσιολογικό να μην ξέρεις.

Το μεταπτυχιακό είναι μια εξειδίκευση που θα έπρεπε ο καθένας να επιλέγει συνειδητά έχοντας αποφασίσει με βάσει τις εμπειρίες του ότι θέλει να εντρυφήσει σε αυτό το συγκεκριμένο τομέα. Τώρα το ότι δυστυχώς στην Ελλάδα εν μέσω κρίσης έχουμε καλλεργήσει τη νοοτροπία του πριν καν τελειώσω τη σχολή είναι αυτονόητο ότι θα κάνω και ένα μεταπτυχιακό ανεξαρτήτως αντικειμένου απλά για να έχω ένα χαρτι στο βιογραφικό μου είναι κρίμα.

Κλασσικό παράδειγμα τα ΜΒΑ που σωρηδόν κάνουν 22αρηδες τελειόφοιτοι χωρίς να έχουν υπάρξει ούτε υπάλληλοι ενώ το ΜΒΑ απευθύνεται ξεκάθαρα σε στελέχη επιχειρήσεων από μια βαθμίδα και πάνω και με κάποια εμπειρία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για top university λοιπον, και ειδικα Αμερικανικο, χωρις να ξερω τα προσοντα σου θα σου προτεινω να κανεις την εξης αυτοκριτικη (την οποια, εαν περασεις το αρχικο selection process και ισως σε καλεσουν σε συνεντευξη θα πρεπει να απαντησεις).

  1. Τι ηγετικα προσοντα (leadership)
  2. Ποσο καλα communicative προσοντα εχεις
  3. Ποια ειναι η φιλοδοξια σου 
  4. Γιατι επελεξες αυτο το προγραμμα (α,β,γ)
  5. Σε τι εχεις συνεισφερει
  6. Ποιο ειναι το καλυτερο σου achievement
  7. Που βλεπεις τον εαυτο σου μετα το προγραμμα
  8. Example and how well you play with others (co-operation)
  9. Τι θα παρει το πανεπιστημιο απο εσενα
  10. κλπ

Υπαρχει περιπτωση να πας και σε τεχνικη συζητηση, οποτε 

  1. Τι προγραμματα ξερεις, γιατι τα εμαθες, που σου φανηκαν χρησιμα
  2. Δημοσιευσεις
  3. πατεντες
  4. Prove your innovative (out of the box) thinking

Eαν ειδικα θες να παρεις κ υποτροφια, πρεπει να γραψεις (σε ορισμενα) και essay  σε θεμα που θα σου δωσουν..

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑ και για να μην ξεχασω πανω απο εσενα σε σειρα θα ειναι τα παιδια παλαιων alumni, και φυσικα αποφοιτοι απο Ivy league

 

Σκεψου λιγακι λοιπον, ψαξε τις σελιδες των top universities, διαβασε εμπειριες παλαιων αποφοιτων για το πως μπαινεις σε τετοια προγραμματα (googlare ta), και μετα αποφασισε σε τομεα και πανεπιστημιο. 

 

Συμβουλη 1: Εαν πας σε top πανεπιστημιο κ πεις το κανω γιατι θα παρω καλα λεφτα, εισαι εξω

Συμβουλη 2: Εαν εχεις στρατιωτικο μπροστα σου πηγαινε πρωτα, θα σου δωσει χρονο να κανεις μια καλη περισυλλογη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Καλως ή κακως πρεπει να ξερεις τι περιπου θελεις να κανεις απο την ηλικια των 18. Ας πουμε καποιος μπορει να θελει να γινει γιατρος. Ετσι και εγω θελω να ασχοληθω με τη Μηχανολογια. Τωρα ποιος θα ειναι αυτος ο τομεας της Μηχανολογιας που θα εξειδικευτω (γιατι ο ανειδικευτος πλεον δεν εχει κανενα μελλον) δεν το γνωριζω ακομα. Αυτο ναι, ειναι λογικο. Δεν ειπα πουθενα οτι δεν ειναι. Ετσι και αλλιως πρωτοετης ειμαι, πως να ξερω ακριβως που θελω να εξειδικευτω, ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που λετε τωρα? Απλως ρωταω καποια πραγματα για τα μεταπτυχιακα στο εξωτερικο. Δεν ειναι ομως λογικο, να μην ξερεις τι θελεις να κανεις στα 25 σου. Εκει υπαρχει προβλημα και σε αυτην την περιπτωση αναφερομαι. Επισης, που ειπα οτι θελω να παω ΜΟΝΟ σε ΑΑΑ Πανεπιστημιο? Απλα ειπα οτι για εκει στοχευω (γνωριζω τις πιθανοτητες btw).

 

Οσον αφορα τα μεταπτυχιακα που λες. Για πες μου λοιπον, χωρις καποιο μεταπτυχιακο (πανω σε κατι που θα μ'αρεσει τελος παντων, οχι κατι ακυρο), τι προοπτικες θα εχω ως αποφοιτος ενος ταπεινου ελληνικου ΤΕΙ? Για Ελλαδα δεν το συζητω καν. Για εξω ομως και παλι ειναι πολυ περιορισμενα τα πραγματα. Τωρα μερικοι βγαζετε συμπερασματα πολυ ευκολα. Που ειπα ακριβως οτι θελω να κανω μεταπτυχιακο για να εχω ακομα ενα χαρτι (το οποιο στην τελικη ειναι σχεδον απαραιτητο, για εναν αποφοιτο ΤΕΙ, εφοσον θελει να βρει κατι αξιολογο)?

 

το μεταπτυχιακό σου δίνει ειδίκευση σε ένα τομέα, άμα δεν γνωρίζεις τι δουλειά θα βρεις πιθανόν να κάνεις λάθος μεταπτυχιακό, αλλά άμα ήδη δουλεύεις και σου αρέσει το αντικείμενο κάνεις και ένα μεταπτυχιακό σε αυτό το αντικείμενο.

Στην ελλάδα επειδή κάποιος δεν έχει δουλειά κάνει και ένα μεταπτυχιακό έτσι να υπάρχει αφού κάθεται

Οι παραπανω γνωσεις σχεδον ποτε δεν πανε χαμενες. Τα υπολοιπα τα εξηγησα παραπανω.

 

 

Τεσπα, για να μην το κουραζω το θεμα (και εσας):

 

1. Αν κανω Μεταπτυχιακο σε ενα αξιολογο Πανεπιστημιο της ΕΕ, ειναι σιγουρο οτι δε θα πληρωσω τιποτα?

2. Τα Πανεπιστημια της ΕΕ, αναγνωριζουν κανονικα το Proficiency, ακομα και μετα απο 2 χρονια αφου το παρεις ή και παλι θελεις ειδικη εξεταση (ielts/toefl)? Για Αγγλια και ΗΠΑ ξερω οτι δεν τα αναγνωριζουν.

3. "Τα μεγαλα ονοματα σε πανεπιπστημια στο UK, ναι μεν θα εχουν μερικα εμποδια, αλλα θα παραμεινουν μεγαλα και με κυρος παγκοσμιως, μιλαμε για Cambridge, Oxford, Imperial College London, University College London, University of Edinburgh, εχουν αρκετα λεφτα , μεγαλη φημη ερευνητικα και πολλες γνωριμιες για να χαθουν ετσι." Για ποιο λογο να χαθουν ακριβως? Επισης, τα διδακτρα για μεταπτυχιακο σε ενα κορυφαιο Πανεπιστημιο μπορει να στα καλυψει πληρως μια υποτροφια απο καποιο ιδρυμα (πχ Ωναση)? Μιλαμε για 40k περιπου...

 

Αυτα. Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και επηρεαζει, κοιτα στο website λενε ολα δεκτα, αλλα οπως καταλαβαινεις εαν πας με προπτυχιακο απο Oxford στο Berkeley, τοτε εχεις πολλες πιθανοτητες να μπεις. Γενικα, οσο μεγαλυτερη φημη εχει το Πανεπιστημιο και σε παγκοσμιο standing τοσο σε βοηθαει να μπεις σε ανταγωνιστικο προγραμμα. (Αυτα απο σε σχεση μεταπτυχιακων). Μετα εχει να κανει εαν εχεις δημοσιευσεις (εξαιρετικα απιθανο για προπτυχιακο), τι γραμμα reference εχεις και απο ποιον ειναι καποιος επιστημονικα γνωστος. 

Οσο αφορα ειδικοτητες δεν εχει πολυ σημασια αρκει να εχεις σχεση με το μηχανηλικι οταν μιλαμε για μεταπτυχιακα μηχανικου....

 

Μερσί για τις διευκρινίσεις σου σχετικά με την σχολή και την πρόσθετη αξία ή μείωση που επιφέρει.

 

Το θέμα ότι δεν αφορούσε την ειδικότητα μου το ερώτημα, είχε να κάνει ότι δεν με απασχολεί προσωπικά για κανέναν λόγο πια να κάνω μεταπτυχιακό.

Link to comment
Share on other sites

 

1. Αν κανω Μεταπτυχιακο σε ενα αξιολογο Πανεπιστημιο της ΕΕ, ειναι σιγουρο οτι δε θα πληρωσω τιποτα?

Οχι δεν ειναι σιγουρο, πρεπει να το δεις εσυ αυτο

2. Τα Πανεπιστημια της ΕΕ, αναγνωριζουν κανονικα το Proficiency, ακομα και μετα απο 2 χρονια αφου το παρεις ή και παλι θελεις ειδικη εξεταση (ielts/toefl)? Για Αγγλια και ΗΠΑ ξερω οτι δεν τα αναγνωριζουν.

Ναι το proficiency αναγνωριζεται

3. "Τα μεγαλα ονοματα σε πανεπιπστημια στο UK, ναι μεν θα εχουν μερικα εμποδια, αλλα θα παραμεινουν μεγαλα και με κυρος παγκοσμιως, μιλαμε για Cambridge, Oxford, Imperial College London, University College London, University of Edinburgh, εχουν αρκετα λεφτα , μεγαλη φημη ερευνητικα και πολλες γνωριμιες για να χαθουν ετσι." Για ποιο λογο να χαθουν ακριβως? Επισης, τα διδακτρα για μεταπτυχιακο σε ενα κορυφαιο Πανεπιστημιο μπορει να στα καλυψει πληρως μια υποτροφια απο καποιο ιδρυμα (πχ Ωναση)? Μιλαμε για 40k περιπου...

 

Πρεπει να κοιταξεις τι προσφερει το Ιδρυμα Ωναση, ποια ειναι τα κριτηρια και ποσα δινει, αν και δεν νομιζω να καλυπτει ολα τα 

http://www.onassis.org/scholarships-greeks.php 

https://www.iky.gr/el/

 

Μερσί για τις διευκρινίσεις σου σχετικά με την σχολή και την πρόσθετη αξία ή μείωση που επιφέρει.

 

Το θέμα ότι δεν αφορούσε την ειδικότητα μου το ερώτημα, είχε να κάνει ότι δεν με απασχολεί προσωπικά για κανέναν λόγο πια να κάνω μεταπτυχιακό.

Το καταλαβα, συζητηση να γινεται :), αλλα εινα καλο να ξερουν  οι πιο  νεοι τι χρειαζεται να κοιταξουν να κανουν για να προετοιμαστουν αναλογα :) :)

Link to comment
Share on other sites

 δεν με απασχολεί προσωπικά για κανέναν λόγο πια να κάνω μεταπτυχιακό.

 

Το καταλαβα, συζητηση να γινεται :), :) :)

 

Συνήθως όσοι καταλήγουν σε τέτοια ιδρύματα έχουν ξεκινήσει από μωρά τον αγώνα, οπότε η συζήτηση μας αφορά πιο πολύ ως γονείς!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.