Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης πληρωμής των εισφορών μηνός Σεπτεμβρίου 2021 παρατείνεται έως την Τετάρτη 3 Νοεμβρίου 2021.

https://www.efka.gov.gr/el/anakoinoseis/anakoinose-176

  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Εκκαθάριση ασφαλιστικών εισφορών 2020: Οδηγίες και διευκρινίσεις από τον e-ΕΦΚΑ για την τροποποίησή της - Νέο ειδοποιητήριο
https://www.taxheaven.gr/news/56741/ekkaoarish-asfalistikwn-eisforwn-2020-odhgies-kai-dieykriniseis-apo-ton-e-efka-gia-thn-tropopoihsh-ths-neo-eidopoihthrio

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, coulis said:

Εκκαθάριση ασφαλιστικών εισφορών 2020: Οδηγίες και διευκρινίσεις από τον e-ΕΦΚΑ για την τροποποίησή της - Νέο ειδοποιητήριο
https://www.taxheaven.gr/news/56741/ekkaoarish-asfalistikwn-eisforwn-2020-odhgies-kai-dieykriniseis-apo-ton-e-efka-gia-thn-tropopoihsh-ths-neo-eidopoihthrio

Ευχαριστούμε συνάδελφε, βέβαια ακόμα στον ατομικό λογαριασμό δεν φαίνεται τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωσή μας , που δεν έδειχνε την παράλληλη μισθωτή εργασία για τους πρώτους 9 μήνες, τώρα έχει λάβει υπόψη το πρώτο εξάμηνο και ακόμα δεν έχει συμψηφίσει το τρίτο τρίμηνο, ώστε να έχουμε μηδενικό ποσό στην εκκαθάριση. Φαίνεται στην τελευταία εκκαθάριση (27/10/2021) ότι χρεωστάμε τρεις μήνες ,αν και στον ένα φαίνεται χρέος 1 € !!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, jobous said:

Στην περιπτωσή μας , που δεν έδειχνε την παράλληλη μισθωτή εργασία για τους πρώτους 9 μήνες, τώρα έχει λάβει υπόψη το πρώτο εξάμηνο και ακόμα δεν έχει συμψηφίσει το τρίτο τρίμηνο, ώστε να έχουμε μηδενικό ποσό στην εκκαθάριση. Φαίνεται στην τελευταία εκκαθάριση (27/10/2021) ότι χρεωστάμε τρεις μήνες ,αν και στον ένα φαίνεται χρέος 1 € !!!!!!!! 

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στους 9 πρώτους μήνες του 2020 συνάδελφε;

Σε εμένα, ακόμα δεν υπάρχει καν εκκαθάριση αλλά τουλάχιστον δεν μου δείχνει και οφειλές οπότε βγάζω ασφαλιστική ενημερότητα (φτου-φτου μην το ματιάσω)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι για το 2020 αναφέρομαι (και για δημόσιο). Χωρίς εκκαθάριση, δεν υπάρχουν χρέη (εικονικά) άρα no problem!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση προς γνώστες. Έχω με εργοδότη σύμβαση του άρθρου 39/παρ.9. Εάν πάω σε νέο εργοδότη με πρόσληψη (μισθωτός μηχανικός) και θέλω να τιμολογώ κάποιες υπηρεσίες στον παλιό μου εργοδότη ποία είναι η σωστή διαδικασία;

Διατηρώ την κατάσταση του άρθου 39/παρ.9 (οπότε θα καταβάλονται διπλές εισφορές)

ή λύνω τη σύμβαση και κάνω νέα σύμβαση (με τον παλιό πάντα) χωρίς τη πρόβλεψη του άρθρου 39/παρ9; (οπότε καταβάλονται εισφορές μόνο από τη νέα-μισθωτή εργασία)

 

Οι εισφορές της νέας (μισθωτής) εργασίας μόνες τους υπερκαλύπτουν τις κατηγορίες που έχω επιλέξει για κύρια/επικουρική ασφάλιση.

Edited by civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.