Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Στην μερίδα μου στον ΕΦΚΑ, βρήκα χθες το παρακάτω μύνημα :

 

Εκκαθάριση εισφορών έτους 2020 Μη Μισθωτών ασφαλισμένων με παράλληλη μισθωτή απασχόληση

27/08/2021

 

Αγαπητέ/ή ασφαλισμένε/η

Η εκκαθάριση των εισφορών σας έτους 2020 έχει ολοκληρωθεί και έχει αναρτηθεί στον ατομικό σας λογαριασμό, λαμβάνοντας υπόψη τις εισφορές σας από τη μισθωτή απασχόληση.

Για τους μήνες που δεν έχουν ληφθεί υπόψη εισφορές από μισθωτή απασχόληση –λόγω μη οριστικοποίησης της ασφάλισης- έχουν εκδοθεί εισφορές μη μισθωτού και θα ακολουθήσει νέα εκκαθάριση εφόσον, μετά την οριστικοποίηση απαιτείται.

Το νέο ειδοποιητήριο τροποποίησης της εκκαθάρισης (εφόσον προκύψει) θα αναρτηθεί στον ατομικό σας λογαριασμό.

Σας γνωρίζουμε ότι έως την έκδοση της τροποποίησης θα επικαιροποιηθεί το ειδοποιητήριο της εκκαθάρισης ως προς τη ληκτική ημερομηνία προκειμένου οι ήδη αναρτηθείσες δόσεις να μη θεωρούνται ληξιπρόθεσμες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, jobous said:

Σε μένα δεν έχει σταλεί κάτι αντίστοιχο.... Παρότι έχω στείλει και email στο τμήμα των Μη Μισθωτών....

@jobous ποιο είναι το email του τμήματος Μη μισθωτών με παράλληλη μισθωτή εργασία;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jobous said:

Καλημέρα. Για τι ποσό μιλάμε ?? Διότι σε μας που είμαστε σε μισθωτη σχέση σε δημόσια υπηρεσία , το ποσό είναι 2172 για τους μήνες Ιανουάριο μέχρι και Σεπτέμβριο αφού απο Οκτώβριο έγινε αλλαγή στο κωδικό πακέτου και πλέον φαίνονται οι εισφορές κανονικά. Επομένως αν υπάρχουν οφειλές συνήθως είναι λόγω μη αλλαγής του κωδικού πακέτου κάλυψης και έτσι να μην φαίνονται οι εισφορές . Είναι γνωστό το θέμα και θα πρέπει να βρεθεί λύση...

@jobous στο εκκαθαριστικό μου σημείωμα υπάρχουν:

1) συνολικές εισφορές μη μισθωτού για το 2020 ύψους 7.320€ και 

2) συνολικές εισφορές απο μισθωτή εργασία υψους 6.825,60€

Η διαφορά αυτών των 2 είναι και το ποσό που εμφανίζομαι να οφείλω.

Το ερωτημα, ωστόσο, που έκανα προηγουμένως αφορά στο γεγονός ότι στην πραγματικότητα οι συνολικές μου ετήσιες εισφορές απο μισθωτή εργασία είναι κατά πολύ μεγαλύτερες απο τις αντίστοιχες του μη μισθωτού (σ.σ 7.320) και όχι 6.825,60€, διότι σε αυτές θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται και οι κρατήσεις του εργοδότη που κακώς ο ΕΦΚΑ δεν έχει συνυπολογίσει.

Edited by SPIMAN
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ποια κλάση/κατηγορία έχεις δηλώσει ?? Γιατί τα 7320 μη μισθωτού για το 2020 είναι πολλά !!!!!

Βασικά θα πρέπει οι εισφορές του μισθωτού (δικές σου και εργοδότη) να καλύπτουν το ύψος των εισφορών της κατηγορίας που έχεις δηλώσει (συν του επικουρικού). Επίσης τσέκαρε ξεχωριστά κάθε μήνα, μην τυχών έχει ξεφύγει κάτι.

Email [email protected]

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jobous said:

Σε μένα δεν έχει σταλεί κάτι αντίστοιχο.... Παρότι έχω στείλει και email στο τμήμα των Μη Μισθωτών....

Για πολλούς παράλληλα απασχολούμενους σε δημόσιους οργανισμούς η εκκαθάριση δεν έχει γίνει ακόμα.

Βέβαια η όλη κατάσταση είναι περίεργη, παράλληλα ασφαλισμένοι σε ΕΛΚΕ πανεπιστημίων πήραν εκκαθαριστικό, ενώ στο ίδιο το πανεπιστήμιο όχι...

Link to comment
Share on other sites

@jobous ανεξαρτήτως εκκαθάρισης ή όχι, αυτό που έθεσα προηγουμένως είναι ότι ο ΕΦΚΑ κακώς δεν συνυπολογίζει και τις εργοδοτικές εισφορές στο συνολικό ποσό των εισφορών απο μισθωτή απασχόληση.

Προσωπικά, απέστειλα email στη διεύθυνση που μας γνωστοποίησες αναφέροντάς τους εν ολίγοις ότι:

1) δεν έχουν εφαρμόσει σωστά το νόμο και τις ερμηνευτικές εγκυκλίους

2) δεν αναγνωρίζω την οφειλή και δεν θα την πληρώσω, εωσότου ο ΕΦΚΑ διορθώσει το λάθος

3) είναι υπεύθυνοι για την έστω και για 1 ημέρα που θα είμαι ανασφάλιστος

4) επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου

Ελπίζω να υπάρξει θετικό αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, SPIMAN said:

@jobous στο εκκαθαριστικό μου σημείωμα υπάρχουν:

1) συνολικές εισφορές μη μισθωτού για το 2020 ύψους 7.320€ και 

2) συνολικές εισφορές απο μισθωτή εργασία υψους 6.825,60€

Η διαφορά αυτών των 2 είναι και το ποσό που εμφανίζομαι να οφείλω.

Το ερωτημα, ωστόσο, που έκανα προηγουμένως αφορά στο γεγονός ότι στην πραγματικότητα οι συνολικές μου ετήσιες εισφορές απο μισθωτή εργασία είναι κατά πολύ μεγαλύτερες απο τις αντίστοιχες του μη μισθωτού (σ.σ 7.320) και όχι 6.825,60€, διότι σε αυτές θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται και οι κρατήσεις του εργοδότη που κακώς ο ΕΦΚΑ δεν έχει συνυπολογίσει.

Οι εισφορές από μισθωτή εργασία για το 2020 (τα 6825,60) είναι όσα εμφανίζει και ο ατομικός λογαριασμός ασφάλισης σου ώς εισφορές προς ΕΦΚΑ; Μήπως έχει γίνει κάποια βλακεία με ΑΠΔ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.