Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

στο βιβλίο εσόδων - εξόδων την εισφορά του ΕΦΚΑ  Δεκεμβρίου 2017 την περνάμε στο 2017 στο τέλος ;

Με 31/12 αλλά και αλλη ημερομηνία να τα βάλεις δεν έχει θέμα αρκεί να μην περαστούν το 2018 και να αφορούν αυτό. Ειναι δεδουλευμένες δαπάνες του 2017

Link to comment
Share on other sites

Δεδουλευμένες του 2017 είναι εφόσον εξοφληθούν εμπρόθεσμα ή εντός τυχόν παράτασης.

Σε αντίθετη περίπτωση εκπίπτουν στο έτος που θα πληρωθούν.

 
Το παραστατικό με το οποίο θα γίνει η εγγραφή είναι το ειδοποιητήριο.
Αυτό που εγώ ακολουθώ είναι το παρακάτω:
Εγγραφή με την ημερομηνία που η οφειλή έγινε απαιτητή, δηλ. 13/1/2018.
Αλλά επειδή έχουν εκδοθεί σχετικές ΠΟΛ σχετικά με τον χρόνο έκπτωσης, εγγραφή και ως εργασία τέλους χρήσης στο 2017, δηλ. 31/12/2017.
Το αν θα εκπέσει και πότε είναι άλλο θέμα.
Αν πληρωθεί εμπρόθεσμα ή εντός παράτασης θα εκπέσει στο 2017, κάνω αφαιρετική εγγραφή ακριβώς κάτω από αυτή του 2018 με ανάλογη αιτιολογία ...δεδουλευμένα έτους 2017.
Αν πληρωθεί εκπρόθεσμα θα εκπέσει στο 2018 οπότε αφαιρετική εγγραφή ακριβώς κάτω από αυτή του 2017 με ανάλογη αιτιολογία.
Link to comment
Share on other sites

 

Δεδουλευμένες του 2017 είναι εφόσον εξοφληθούν εμπρόθεσμα ή εντός τυχόν παράτασης.

Σε αντίθετη περίπτωση εκπίπτουν στο έτος που θα πληρωθούν.

 
Το παραστατικό με το οποίο θα γίνει η εγγραφή είναι το ειδοποιητήριο.
Αυτό που εγώ ακολουθώ είναι το παρακάτω:
Εγγραφή με την ημερομηνία που η οφειλή έγινε απαιτητή, δηλ. 13/1/2018.
Αλλά επειδή έχουν εκδοθεί σχετικές ΠΟΛ σχετικά με τον χρόνο έκπτωσης, εγγραφή και ως εργασία τέλους χρήσης στο 2017, δηλ. 31/12/2017.
Το αν θα εκπέσει και πότε είναι άλλο θέμα.
Αν πληρωθεί εμπρόθεσμα ή εντός παράτασης θα εκπέσει στο 2017, κάνω αφαιρετική εγγραφή ακριβώς κάτω από αυτή του 2018 με ανάλογη αιτιολογία ...δεδουλευμένα έτους 2017.
Αν πληρωθεί εκπρόθεσμα θα εκπέσει στο 2018 οπότε αφαιρετική εγγραφή ακριβώς κάτω από αυτή του 2017 με ανάλογη αιτιολογ

Αν εχεις κέρδη ρίχτα στο 2017 αν δεν εχεις...ριχτα στο 2018  γ' του άρθρου 23 και το άρθρο 22 του Κ.Φ.Ε. Ειναι τοσο μικροποσό που κανέις δεν θα ασχοληθεί. Μην αναλωνεστε με αυτα ιδίως αν εχετε β κατηγορίας βιβλία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος σκέψης έχει μία βάση...αλλά δεν με βρίσκει σύμφωνο ως προς την αντιμετώπιση της συγκεκριμένης δαπάνης (με αυτόν τον τρόπο σκέψης).

Η ουσία είναι ότι πρέπει να απλοποιηθεί η αντιμετωπίσή της διότι πλεόν θα δημιουργηθούν πολλά θέματα λόγω συμψηφισμών, αναδρομικών κλπ κλπ

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

και αναρτήθηκαν οι εισφορές Δεκεμβρίου πληρωτέες μέχρι 31/1 όπως ανέφερε και ο georgegaleos απλώς χθες δεν πρέπει να ήταν όλα

...

πάντα βάσει εισοδημάτων 2015

αλοίμονο... σιγά μην μπούνε στον κόπο οι άχρηστοι, άθλιοι κλπ. να βάλουν τα εισοδήματα του '16

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

...σαν χημειοθεραπεία λειτουργούν...παρατεινουν το αναπόφευκτο...

 

Send from Tapatalk

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τί θα γίνει αν δεν πληρώσω το ειδοποιητηριο του Δεκεμβρίου, καθώς με όσα εχω πληρώσει μέχρι τωρα εχω καλύψει τις εισφορές που αναλογούν βαση εισοδημάτων 2016 (μαζί και εάν χρεωθούν επικουρικά κτλ). Υπάρχει περίπτωση να απολέσω ασφαλιστική ικανότητα για συνταγογράφηση?

 

Το στανιό μου μέσα με αυτά τα λαμόγια που μπλέξαμε!

Link to comment
Share on other sites

Θα απολέσεις μάλλον. Εγώ πάντως σταμάτησα από Αύγουστο μιας και είχα καλύψει όλο το έτος έως τότε. Ούτως ή άλλως το σύστημα λειτουργεί σαν βαρέλι. Δηλαδή ανά πάσα στιγμή βάζεις λεφτά και μειώνεται το χρωστούμενα πόσο. Τόκοι δεν υπάρχουν προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.