Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλώς τα δεχτήκαμε ... τις εισφορές του Ιανουαρίου... χωρίς Επικουρικό και Εφάπαξ αρχικά και αυτές .... και με μηνιαίο εισόδημα υπολογισμού των εισφορών επί του οποίου εφαρμόζονται τα ποσοστά των κλάδων με βάση το φορολογικό έτος 2016 ως εξής από το Ε3:

{ [(κωδ. 346 ή κωδ. 348) + κωδ.517] /12 } x 85%. Επί αυτού εφαρμόζονται και οι μειώσεις του άρ.98 του ν.4178/16.

Σε εμένα πάντως δεν βγαίνουν τα ποσά που αναγράφει ο ΕΦΚΑ αν κάνω την παραπάνω πράξη. Έχει μεγαλύτερο ποσό, μικρή διαφορά 5€ ανά μήνα.

Υπάρχει διαφορά στο ετήσιο εισόδημα (αυξημένο κατά 60€) ενώ στις εισφορές είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και πιο πάνω:

 

"Για να βοηθήσω σε αντίστοιχες περιπτώσεις συναδέλφων που είχαν ζημιά από προηγούμενα έτη έχουν κάνει το παρακάτω υπολογισμό:  

 

{ [(εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα από εκκαθαριστικό)  + κωδ.517 από Ε3] /12 } x 85%. Επί αυτού εφαρμόζονται και οι μειώσεις του άρ.98 του ν.4178/16."

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε 400€ από 168 που έδινα... Καληνύχτα...

Αν αυτά είναι με το 16 το 17 που είχα διπλάσιο εισόδημα τι πρέπει να δίνω 800;;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και πιο πάνω:

 

"Για να βοηθήσω σε αντίστοιχες περιπτώσεις συναδέλφων που είχαν ζημιά από προηγούμενα έτη έχουν κάνει το παρακάτω υπολογισμό:  

 

{ [(εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα από εκκαθαριστικό)  + κωδ.517 από Ε3] /12 } x 85%. Επί αυτού εφαρμόζονται και οι μειώσεις του άρ.98 του ν.4178/16."

 

 

Αυτό ακριβώς έκανα... ο κωδικός 346 του Ε3 είναι εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα....και είναι ακριβώς το ίδιο με το εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα τπου εκκαθαριστικού.. (πως θα μπορούσε να είναι και διαφορετικό άλλωστε..)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε 400€ από 168 που έδινα... Καληνύχτα...

Αν αυτά είναι με το 16 το 17 που είχα διπλάσιο εισόδημα τι πρέπει να δίνω 800;;

 

 

Οχι ακριβώς:

800 + 180 περίπου για επικουρικό και εφάπαξ του 2016 που δεν έδωσες + 270 περίπου για επικ. και εφάπαξ του 2017

Περίπου.

Για να εμπεδώσεις για τα καλά για ποιον δουλεύεις αυτά τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε 400€ από 168 που έδινα... Καληνύχτα...

Αν αυτά είναι με το 16 το 17 που είχα διπλάσιο εισόδημα τι πρέπει να δίνω 800;;

Τόσα μου ζητάνε εμένα (760€). Αλλά μέχρι να γίνουν συμψηφισμοί, φράγκο δεν θα πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

760 ειδοποιητήριο 01/2018 αντιστοιχούν σε 50Κ+ φορολογητέο 2016

και μπορεί να εμπιπτεις σε ένα από τα παρακάτω

τίμιος επαγγελματίας: δούλεψες για 50Κ, τιμολόγησες για 50Κ, θα σου απομείνουν 20Κ

σωστός επαγγελματίας: δούλεψες για 20Κ, τιμολόγησες σωστά για 50Κ, θα σου απομείνουν 20Κ

πετυχημένος επαγγελματίας: δούλεψες για 150Κ, τιμολόγησες για 50Κ

η τιμιότητα δεν είναι βιώσιμη

Link to comment
Share on other sites

Κοντά είσαι. Εκεί που δούλευα δεν μπορούσα να υπο ή υπερτιμολογήσω (α' ομάδα). Μεταξύ άλλων έχει πληρωθεί και η Εφορία. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, αυτά τα 50+ είναι εντελώς πλασματικά.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Η ζημιά μπορεί να είναι λίγο μεγαλύτερη γιατί με το (εικονικό) εισόδημα των 50Κ σε πετάνε έξω από τυχόν επίδοματα τέκνων

ή από άλλα > τύπου επιδόματος αλληλεγγύης (μοιρασιά κλοπιμαίων) στα οποία συνεισέφερες κατά αποκλειστικότητα.

 

Δεν είναι μόνο μη βιώσιμη η τιμιότητα αλλά και η ικανότητα παραγωγής πλούτου.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

760 ειδοποιητήριο 01/2018 αντιστοιχούν σε 50Κ+ φορολογητέο 2016

και μπορεί να εμπιπτεις σε ένα από τα παρακάτω

τίμιος επαγγελματίας: δούλεψες για 50Κ, τιμολόγησες για 50Κ, θα σου απομείνουν 20Κ

σωστός επαγγελματίας: δούλεψες για 20Κ, τιμολόγησες σωστά για 50Κ, θα σου απομείνουν 20Κ

πετυχημένος επαγγελματίας: δούλεψες για 150Κ, τιμολόγησες για 50Κ

η τιμιότητα δεν είναι βιώσιμη

Τώρα τα ποσά φαίνονται μεγάλα. Για την σύνταξη που θα πάρεις αναλογικά είναι κανονικά. Βέβαια δύσκολο/αδύνατο να κάνεις πλήρως την απόσβεση από ένα ποσό και πάνω εισφορών. 

Παράδειγμα:

μέση εισφορά 760 το μήνα για 40 χρόνια = κύρια σύνταξη καθαρά ~970 (+επικουρική +εφάπαξ)

μέση εισφορά 500 το μήνα για 40 χρόνια = κύρια σύνταξη καθαρά ~770 (+επικουρική +εφάπαξ)

μέση εισφορά 232 το μήνα για 40 χρόνια = κύρια σύνταξη καθαρά ~550 (+επικουρική +εφάπαξ)

μέση εισφορά 168 το μήνα για 40 χρόνια = κύρια σύνταξη καθαρά ~570

 

Για πλήρη απόσβεση, η κύρια+επικουρική+εφάπαξ συντάξιμες παροχές θα έπρεπε συνολικά να είναι το υπερδιπλάσιο των εισφορών.

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.