Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Σίγουρα εκκρεμεί το αρχικό ζητούμενο, δηλαδή ο υπολογισμός των εισφορών με βάση το προηγούμενο έτος. Αυτό σημαίνει ότι μετά την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης, θα πρέπει να αποστέλλεται απευθείας το ποσό προς τον ΕΦΚΑ, προκειμένου και αυτός να προχωρήσει σε εκκαθάριση εντός του έτους. Αυτό όπως καταλαβαίνεις και εσύ, ουδέποτε προχώρησε (είχαν πει πχ ότι οι εισφορές του 2017 θα υπολογιζονταν με βάση τα εισοδήματα 2015 και 2016). Αντ' αυτού όλο το 2017 έτρεξε με τις εισφορές του 2015 και όλο το 2018, με αυτές του 2016. 

Σε ο,τι αφορά το ερώτημα περί αποδέσμευσης, νομίζω ότι το μόνο που εκκρεμεί είναι η εξέταση της κάθε αίτησης που έχει υποβληθεί προς το ΤΣΜΕΔΕ, προκειμένου να επαναϋπολογιστούν τα οφειλομενα (φαντάζομαι ότι για κάποιους από τους αιτούντες, υπάρχει η περίπτωση κλειστων βιβλίων που δεν έχει ληφθεί υπόψη).

Αυτά ξέρω και αυτά έχω καταλάβει μέχρι στιγμής.

• Upvote 1
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Σκέφτομαι να μαζέψω υπογραφές για να κάνω αίτηση πρόσληψης στο Help Desk του ΕΦΚΑ !!!! 😀 Θα το βάλω και στο βιογραφικό μου !!!! 

Βλέπω ότι ξεχάσαμε τα πεπραγμένα του Βρούτση , ο οποίος ξαναγυρνάει στα  παλιά ......   Για να μην ξεχνάμε λοιπόν , όπως αναφέρθηκε απο έναν συνάδελφο πριν  :  Οι εισφορές , πάντα υπολογιζόν

Επειδή θεωρώ, ότι η αναφορά του deadlock_gr είναι "έμμεση" προσβλητική αναφορά κυρίως προς εμένα (μιας και εγώ έχω σχεδόν το πλήθος των αναρτήσεων σε αυτό έχοντας δώσει, κυρίως, απαντήσεις σε θέματα,

Posted Images

Δεν μπόρεσα να κρατηθώ... με το κλείσιμο με θύμισες μάρτυρα που καταθέτει στο δικαστήριο...

• Like 1
On 26/3/2019 at 4:41 ΜΜ, georgegaleos said:

Μήπως .... καλώς-κακώς να τα δεχόμαστε ... οι αυτοαπασχολούμενοι ..... που δεν μας είχε γίνει η (ξ)εκκαθάριση (????? !!!!!!!!)

Κάτω από όλες τις επιλογές του κόκκινου πλαισίου εμφανίζει το παρακάτω .... 

Οπότε άιντε να βγάλουμε-τυπώσουμε άλλο ένα ακόμη "Ειδοποιητήριο Εκκαθάρισης 2017" για την συλλογή :grin: .... εν αναμονή (μην ξεχνιόμαστε) της έκδοσης αυτού του Φεβρουαρίου ....

2.jpg

Καλησπερα κι απο εμενα. Αν μπορεσει καποιος να βοηθησει θα ημουν ευγνωμων! Μου εμφανιζει κι εμενα η σελιδα το παραπανω μηνυμα αλλα οταν γυρισω στην αρχικη σελιδα του ΕΦΚΑ με δειχνει ανασφαλιστη. Εχει καμια σχεση το ενα γεγονος με το αλλο (οτι δηλαδη η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη). Ειμαι νεα μηχανικος και πληρωνω καθε μηνα τις εισφορες που μου ερχονται. Και χτες πηγα σε εναν γιατρο και ο εοπυυ με εδειχνε ανασφαλιστη με αποτελεσμα να μην μπορει να μου γραψει τις εξετασεις ουτε να αιτιολογησει την επισκεψη. Παρακαλω βοηθεια!!

Συνάδελφε σου εμφανίζει ειδοποιητήριο, εμένα ακόμα του Φλεβάρη εμφανίζει...

23 λεπτά πριν, acomaedo said:

Συνάδελφε σου εμφανίζει ειδοποιητήριο, εμένα ακόμα του Φλεβάρη εμφανίζει...

Ειδοποιητήριο δεν εμφανίζει ακόμα, αλλά, στο πεδίο "Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες --> Υποχρεώσεις κοινωνικής ασφάλισης --> Εισφορές", εμφανίζεται ο 2/2019, με το νέο ποσό πλέον.. Οπότε, είναι θέμα χρόνου να ανεβάσουν το ειδοποιητήριο.

Προφανώς ακόμη τα ανεβάζουν, αλλά στην ανάλυση του κάθε μήνα φαίνεται αναλυτικότατα στους κλάδους η διαφορά που πιθανόν προκύπτει...οι εκπτώσεις .... κλπ, αλλά και στην καρτέλα των οφειλών.

Οπότε πέραν της αύξησης στον Φεβρουάριο που ανέφερε ο @Billy_Huge, πιθανόν να έχει αλλάξει και η εισφορά του Ιανουαρίου, οπότε θα δούμε αν η τελευταία αποτυπωθεί σε νέο ειδοποιητήριο Ιανουαρίου ή ως αναδρομικά στο ειδοποιητήριο του Φεβρουαρίου.

Edited by georgegaleos

Δλδ αν ο τσίπρας βγεί αυριο και πεί ο βασικος στα 800€ είναι να βγάλουμε καπέλο....

20 λεπτά πριν, georgegaleos said:

πιθανόν να έχει αλλάξει και η εισφορά του Ιανουαρίου, οπότε θα δούμε αν η τελευταία αποτυπωθεί σε νέο ειδοποιητήριο Ιανουαρίου ή ως αναδρομικά στο ειδοποιητήριο του Φεβρουαρίου.

Ναι, τώρα το παρατηρώ κι αυτό, είναι 8 ευρώ επιπλέον για τον 1/2019.