Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

@mfrantz : αυτό ακριβώς ερμήνευσα κι εγώ, ότι η διατύπωση ειναι μάλλον παραπλανητική και δεν διασαφηνίζει τι πρόκειται να γίνει αναφορικά με τη βάση υπολογισμου.,, οτι δηλαδή με κλειστά βιβλία το 2016 ΠΑΛΙ θα πληρώσεις σαν να τα είχες ανοικτά και το 2017.

 

Επίσης, συμφωνώ με τον @lambromo ότι η αναδρομική ισχύ μάλλον δεν θα παίξει (πέραν της κατακραυγής) δεδομένου ότι η εγκύκλιος δεν ξεκαθαρίζει το τοπίο αλλά το αφήνει εντεχνιέντως ομιχλώδες.

 

Νομίζω ότι η μισθωτή απασχόληση είναι μονόδρομος για να μην πληρωθούν εισφορές βάσει εισοδημάτων 2015/2016 το 2017 και με κλειστά βιβλία το 2016, είτε κατατεθεί η νομοθετική ρύθμιση είτε όχι εκτός αν θα αποσπάσει εντελώς την ιδιότητα από την ασφάλιση. Αρα, δεν θα είμαστε ασφαλισμένοι καθόλου για να μην πληρώνουμε εισφορές αλλά θα έχουμε την άδεια μηχανικού..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Έχω διαβάσει το περισσότερα posts στο thread αλλά θα ήθελα μαι βοήθεια/επιβεβαίωση αυτών που σκέφτομαι για την περιπτωσή μου. Βασικά αποφάσισα να το στείλω σε αυτό το thread μιάς και μου φαίνεται το πιο σχετικό!

 

 

Μέχρι σήμερα ήμουν ΕΕ με βιβλία ανοιχτά κλπ.

Από 1/1 μπήκα στην διάταξη τους άρθρου 39 με μέχρι 2 εργοδότες (με μπλοκάκι), και πράγματι σε εμένα επειδή οι εργοδότες έκαναν ΑΠΔ, ο ΕΦΚΑ πληρωνόταν απο αυτούς (αγνόησα τα πρώτα 2 ειδοποιητήρια, τα οποία στην συνέχεια και χωρίς να κάνω τίποτα εξαφανίστηκαν).

 

Οι συμβάσεις που έχω τελειώνουν τέλος Ιουλίου όμως και δεν θα ανανεώσω σε αυτούς. Οπότε ερωτώ:

 

  1. Αν πάω σε άλλο εργοδότη (με μπλοκάκι πάλι), δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την διάταξη αυτή για το 2017, γιατί είχα ήδη 2 προηγουμένως; Σωστά; 
  2. Αν δέν έχω άλλο εργοδότη για το 2017, τότε είτε κλείσω τα βιβλία 31/7 είτε 31/12 είναι το ίδιο και το αυτό, και πληρώνω ΕΦΚΑ με βάση τα εισοδήματα του 2015-2016 για το τρίμηνο. Ή μόλις τα κλείσω πέφτω στο ελάχιστο;
  3. Αν κλεισω τα βιβλία μέσα σε αυτό το διάστημα, από 1/1/2018 θα πηγαίνω με το ελάχιστο του ΕΦΚΑ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Οι συνάδελφοι οι οποίοι πήγαν στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ και κατέθεσαν αίτηση να διαγραφούν τα λανθασμένα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ (μαζί με διακοπή εργασιών από ΔΟΥ & έναρξη / πρόσληψη μισθωτής εργασίας) είδαν καμία διαφορά στις ηλεκτρονικές τους καρτέλες ή στα ειδοποιητήρια;

 

Με τα πολλά emails που έχω στείλει (δεν έχω καταφύγει ακόμα στην παραπάνω διαδικασία), προσωπικά δεν έχω δει ακόμα κάποια διαφοροποίηση. Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι, διότι ούτε αλλαγή βλέπω, ούτε όμως μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Στα email εχουν βρει και απαντανε αυτη την τυποποιημενη βλακεια που δεν λεει τίποτα. Ουτε εγω εχω παει ακομα απο εκει

 

Sent using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει η συγχώνευση δεδομένων με τις καταστάσεις διακοπών, μεταβολών κλπ από το τέλος του 2016 και εντεύθεν έχουν προκηρυχθεί 2 σχετικοί διαγωνισμοί.

Δεν παρακολουθώ την εξέλιξή τους αλλά, ακόμη κι αν όλα πάνε όπως προβλέπεται από τις προκηρύξεις, έχουν παράδοση μετά το Σεπτέμβριο του 2017.

Και όταν γίνει αυτό θα πρέπει να μπορεί να ενσωματωθεί και η τελευταία εγκύκλιος περί μη υποχρεωτικά ασφαλιστέας ιδιότητας κλπ κλπ.

 

ΥΓ. Όσοι φοβηθήκαμε ότι το κράτος θα δουλέψει και δώσαμε έστω και ένα μήνα για να μην μπλέξουμε, μπλέξαμε χειρότερα με πιθανές επιστροφές και συμψηφισμούς και αισθανόμαστε και λίγο βλάκες που χάσαμε και τα λεφτά μας και τον ύπνο μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Οι συνάδελφοι οι οποίοι πήγαν στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ και κατέθεσαν αίτηση να διαγραφούν τα λανθασμένα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ (μαζί με διακοπή εργασιών από ΔΟΥ & έναρξη / πρόσληψη μισθωτής εργασίας) είδαν καμία διαφορά στις ηλεκτρονικές τους καρτέλες ή στα ειδοποιητήρια;

 

Με τα πολλά emails που έχω στείλει (δεν έχω καταφύγει ακόμα στην παραπάνω διαδικασία), προσωπικά δεν έχω δει ακόμα κάποια διαφοροποίηση. Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι, διότι ούτε αλλαγή βλέπω, ούτε όμως μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν κάτι.

 

Καλησπέρα,

Σε ερώτησή μου στο πρωτόκολλο, την ημέρα που έκανα την αίτηση, η υπάλληλος μου απάντησε πως δεν έχει ακόμη κατασκευαστεί η εφαρμογή που θα κάνει την αλλαγή στο ασφαλιστικό καθεστώς (από Ελ. Επαγγελματίας σε Μισθωτός)

Edited by pmark
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε ερώτησή μου στο πρωτόκολλο, την ημέρα που έκανα την αίτηση, η υπάλληλος μου απάντησε πως δεν έχει ακόμη κατασκευαστεί η εφαρμογή που θα κάνει την αλλαγή στο ασφαλιστικό καθεστώς (από Ελ. Επαγγελματίας σε Μισθωτός)

Ακομα δεν εχει ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός που ειχε προκηρύξει ο ΕΦΚΑ για την εταιρεία που θα αναλαβει αυτο το κομματι των συμψηφισμων. Αν θυμαμαι ηταν τριμηνη διαρκεια για να υποβληθούν οι προσφορες και εληγε τελος Αυγούστου. Οπότε στην καλύτερη περίπτωση καλό Σεπτεμβριο αν ολα πανε καλα ... δηλ. δεν έχουμε ενστασεις απο διαγωνιζόμενους ή καμμια απο ξεμπαρκο εναταση περι προσωπικωμ δεδομενων καθοτι οποια ιδιωτικη εταιρεια αναλάβει θα εχει πρόσβαση σε αρκετα προσωπικα δεδομενα ... με οτι αυτο σημαινει.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Σε περίπτωση διακοπής επιτηδεύματος η εφορία δεν ενημερώνει τον ΕΦΚΑ, ενώ το ΤΣΜΕΔΕ απλά κρατάει στο αρχείο του αντίγραφο της διακοπής. Πώς ενημερώνεται ο ΕΦΚΑ; Ποια διαδικασία ακολουθείτε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.