Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Τίποτα, 3ο σερί μήνα, μάλιστα ανανεώθηκε η σελίδα και μου το βγάζει ως ληξιπρόθεσμη εισφορά!!! Τι κάνουμε??

Υπάρχει τρόπος να στείλουμε καμιά αγωγή όλοι μαζί?? Τι κάνει το ΤΕΕ??? τι κάνει το νομικό τμήμα του ΤΕΕ???

Link to comment
Share on other sites

Βγήκανε τα ειδοποιητήρια του Ιουνίου, καμία αλλαγή ως προς την ενημερώση για τη κατάσταση "μισθωτός μόνο" και φυσικά κανονικά έκδοση ειδοποιητηρίου κουκουρουκου.

Το εντυπωσιακό είναι ότι πριν 2 εβδομάδες τους πήγα τη ληξιαρχική πράξη γάμου και πλέον το ΕΦΚΑ με δείχνει έγγαμο. Τι να πω.... δούλεμα κανονικό...

Επίσης τους πήγα ληξιαρχική πράξη γέννησης παιδιού και φυσικά δεν έχει περαστεί! ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

 

Εννοείται ότι τους έχω πάει διακοπή εργασιών, βεβαίωση εργασίας κτλ.

 

Απο Σεπτέμβρη, Οκτώβρη και βλέπουμε!!!

Edited by michalis78
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα στο ΕΦΚΑ της γειτονιάς τη μάνα μου με εξουσιοδότηση, μίλησε με 4 διαφορετικούς ανθρώπους εκεί. Γενικά υπήρχε η διάθεση να τη διώξουν με δικαιολογίες του τύπου δεν είχε τη δικιά μου ταυτότητα αλλά είχε εξουσιοδότηση, γιατί δε πήγα εγώ μέχρι και να πάω στο ΕΦΚΑ της παλιάς μου δουλειάς της είπανε και μετά τα μαζεύανε.... Η ουσία ήταν ότι επιμένανε να πάω εγώ ο ίδιος, αλλά και να έχω από το τσμέδε ένα χαρτί που αναφέρει ότι έχω εξοφλήσει εισφορές(ασφαλιστική ενημερότητα). Υπάρχει αυτό??   Θα πάω και εγώ αλλά άμα πάω θα τα ακούσουν...

 

Τελειώνοντας το ΕΦΚΑ έχει αναρτήσει σημεία εξυπηρέτησης, βρείτε της γειτονιάς και αρχίστε να πηγαίνετε μήπως και καταφέρουμε κάτι έστω και ατομικά...

 

Με νέο πιεστικό μύνημα προς το information του ΕΦΚΑ, προώθησε το mail μου στις παρακάτω διευθύνσεις!!

 

[email protected]      περιφερειακή διεύθυνση συντάξεων και ασφάλισης ΤΜΕΔΕ

[email protected]  διεύθυνση εισφορών μισθωτών.

 

Βαράτε..

Edited by Vlad
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα σας,

παρακολουθώ το νήμα απο την αρχή γιατί βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση.

Να ενημερώσω ότι το ίδιο συμβαίνει και σε εμάς που δεν ήμασταν ποτέ εγγεγραμένοι στο ΤΕΕ ούτε και ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ λόγω διαφορετικής ιδιότητας, αλλά μόνο στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ).

Προσωπικά έχω κάνει διακοπή εργασιών στην εφορία τον Δεκέμβριο του 2016 και παράλληλα διαγραφή απο τον ΟΑΕΕ (στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του οποίου εμφανίζεται κανονικά η διαγραφή).
Ωστόσο μέχρι και σήμερα λαμβάνω κανονικά ειδοποιητήρια.

Η απάντηση απο το περιφερειακό τμήμα ΕΦΚΑ που ανήκω - και τις 3 φορές που πήγα για το θέμα - ήταν "να μην πληρώσετε τίποτα, είναι λάθος του συστήματος" και ότι "κάποια στιγμή το σύστημα θα δεί τις αλλαγές και θα διαγραφούν αυτόματα οι οφειλές" και παράλληλα ότι "εμείς απο εδώ (το περιφεριακό τμήμα) δεν μπορούμε να τις διαγράψουμε γιατί δεν έχουμε τέτοια δυνατότητα μέσω του λογισμικού που μας παρέχεται"

Edited by sport_billy
Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι λιγο πιο ξεκαθαρο αυτο που γραφεις (που ειναι πολυ χρησιμο), εισαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ ή εντελως άσχετη ειδικότητα;

 

Sent using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι εντελώς άσχετη ειδικότητα όσον αφορά ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ. Ελεύθερος επαγγελματίας, απόφοιτος ΤΕΙ Πληροφορικής.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε γνωστό μου που είχε κατάστημα λιανικής και έκανε διακοπή περίπου ίδιες ημερομηνίες με εμένα και πλέον είναι και εγγεγραμένος στο ταμείο ανεργείας.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.