Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

 

αν ένας Μηχανικός μελος ΤΕΕ και μέχρι τώρα ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ δεν είχε ποτέ αλλά ούτε έχει κάποια επαγγελματική δραστηριότητα σαν Μηχανικός,

ούτε ΕΕ, ούτε μισθωτός, Μέχρι τώρα πλήρωνες ασφαλιστικές εισφορές στο τσμέδε βάση του τιμοκαταλόγου τους και μετά την 1/1/2017 με τον νέο νόμο με βάση τα ελάχιστα εισοδήματα, φαντάζομαι δεν έχει τιμολογήσει ποτέ σου.

 

αλλά εισπράττει κάποια ενοίκια και ζει από αυτά αν τα χρήματα δεν είναι μαύρα ίσως προκύψει απο την 1/1/2017 κάποια εισφορά προς τον εφκα, διότι είναι εισόδημα

θα μπορέσει να παραμείνει στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ; γιατί οχι;, το ζήτημα είναι να ψηφιστεί ο νόμος να δούμε με τι αίτηση θα αποφασίζεις να μείνεις και πληρώνεις τα ελάχιστα ή να αποχωρήσει απο τον εφκα

ή θα πρέπει να κάνει έναρξη εργασιών για να μπορέσει να μείνει στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ έστω και με μηδενικά έσοδα από το Επάγγελμα του Μηχανικού;; μην μπερδεύεσαι αυτο με την έναρξη είναι ο όρος για το να επιλέξεις να μείνει στον εφκα ή να φύγεις. Δεν μπορείς να έχεις μπλοκάκι και να μην πληρώνεις εφκα.

 

 

 

δεν πιστεύω να ψηφίσουν τον νόμο στο μουλωχτό και να μας πιάσουνε στον ύπνο και μετά να μας φορτώσουν όπου λάχει  , 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

 

Εγγεγραμένη στο μητρώο του ΤΕΕ αλλά χωρίς να κάνω έναρξη στην εφορία (για να μπορέσω να διατηρήσω την ιδιότητα ανέργου).

Μου προσφέρθηκε θέση ως μισθωτή μη-μηχανικός.

 

α)Μπορούν να με προσλάβουν με ιδιότητα διαφορετική του μηχανικού και να με ασφαλίσουν με καθεστώς πρώην Ικα και να εξακολουθώ να μην έχω μπλοκάκι (μέχρι τη στιγμή που θα το χρειαστώ); Αν έχω μπλοκάκι ταυτόχρονα αυτό θα είναι εις βάρος μου από την άποψη των εισφορών σωστά;

 

β) Ίσως χαζή ερώτηση, συγχωρήστε με ως νέα στο επάγγελμα: αν αποκτήσω μπλοκάκι, δεν μπορούν να με προσλάβουν με παροχή υπηρεσιών ως μη μηχανικό σε αυτή τη θέση; Θα πρέπει απαραίτητα να γίνει η πρόσληψη ως μισθωτή επειδή η ιδιότητα της θέσης είναι διαφορετική από του μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστεύω να ψηφίσουν τον νόμο στο μουλωχτό και να μας πιάσουνε στον ύπνο και μετά να μας φορτώσουν όπου λάχει  , 

 

Βασικά, ψηφίστηκε ήδη. Στις 7/9/17. (ρίχνουμε και καμιά ματιά στη σελίδα της Βουλής, ε; )

 

 

 

Καλησπέρα και από εμένα

 

Εγγεγραμένη στο μητρώο του ΤΕΕ αλλά χωρίς να κάνω έναρξη στην εφορία (για να μπορέσω να διατηρήσω την ιδιότητα ανέργου).

Μου προσφέρθηκε θέση ως μισθωτή μη-μηχανικός.

 

α)Μπορούν να με προσλάβουν με ιδιότητα διαφορετική του μηχανικού και να με ασφαλίσουν με καθεστώς πρώην Ικα και να εξακολουθώ να μην έχω μπλοκάκι (μέχρι τη στιγμή που θα το χρειαστώ); Αν έχω μπλοκάκι ταυτόχρονα αυτό θα είναι εις βάρος μου από την άποψη των εισφορών σωστά;

 

β) Ίσως χαζή ερώτηση, συγχωρήστε με ως νέα στο επάγγελμα: αν αποκτήσω μπλοκάκι, δεν μπορούν να με προσλάβουν με παροχή υπηρεσιών ως μη μηχανικό σε αυτή τη θέση; Θα πρέπει απαραίτητα να γίνει η πρόσληψη ως μισθωτή επειδή η ιδιότητα της θέσης είναι διαφορετική από του μηχανικού;

 

Δες Εγκύκλιο 6 / 14.2.2017 ΕΦΚΑ με ΘΕΜΑ: «Ένταξη στον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (Ε.Φ.Κ.Α.) των Μισθωτών του τ. Ε.Τ.Α.Α. – Τομέας Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. – Απασχολούμενοι σε επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα».

 

Η εντύπωσή μου (βλ. πινακάκι στη σελ. 2 της εγκυκλίου) είναι ότι εφόσον είσαι μέλος του ΤΕΕ, ασφαλίζεσαι υποχρεωτικά ως μισθωτός μηχανικός και όχι ως απλός μισθωτός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

 

Εγγεγραμένη στο μητρώο του ΤΕΕ αλλά χωρίς να κάνω έναρξη στην εφορία (για να μπορέσω να διατηρήσω την ιδιότητα ανέργου).

Μου προσφέρθηκε θέση ως μισθωτή μη-μηχανικός.

 

α)Μπορούν να με προσλάβουν με ιδιότητα διαφορετική του μηχανικού και να με ασφαλίσουν με καθεστώς πρώην Ικα και να εξακολουθώ να μην έχω μπλοκάκι (μέχρι τη στιγμή που θα το χρειαστώ); Αν έχω μπλοκάκι ταυτόχρονα αυτό θα είναι εις βάρος μου από την άποψη των εισφορών σωστά;

 

β) Ίσως χαζή ερώτηση, συγχωρήστε με ως νέα στο επάγγελμα: αν αποκτήσω μπλοκάκι, δεν μπορούν να με προσλάβουν με παροχή υπηρεσιών ως μη μηχανικό σε αυτή τη θέση; Θα πρέπει απαραίτητα να γίνει η πρόσληψη ως μισθωτή επειδή η ιδιότητα της θέσης είναι διαφορετική από του μηχανικού;

 

Ελένη καλησπέρα,

 

εφόσον είσαι εγγεγραμμένο μέλος του ΤΕΕ ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σε ασφαλίσει ως μισθωτή μηχανικό κι όχι ως απλή μισθωτή ανεξάρτητα από την φύση της δουλειάς, δηλαδή να καταβάλει τις απαραίτητες ασφαλιστικές σου εισφορές στον Ε.Φ.Κ.Α. για τον κλάδο του ΤΣΜΕΔΕ και τις δικές του εργοδοτικές εισφορές για τον κλάδο του ΙΚΑ.

 

Αυτήν την εντύπωση έχω κι εγώ όπως ο stat πιο πάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ψηφίστηκε ήδη. Στις 7/9/17. (ρίχνουμε και καμιά ματιά στη σελίδα της Βουλής, ε; )

 

 

 

 

.

 

 

σωστά, και όσοι θέλουν να παραμείνουν στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΑΔΕ που θα το δηλώσουν εντός 3 μηνών όπως λέει ο νόμος;; 

Στο ΤΣΜΕΔΕ;;

Link to comment
Share on other sites

σωστά, και όσοι θέλουν να παραμείνουν στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΑΔΕ που θα το δηλώσουν εντός 3 μηνών όπως λέει ο νόμος;;

Στο ΤΣΜΕΔΕ;;

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

Ο νόμος στο σχετικό άρθρο 20, εδάφιο 4, αναφέρει:
"[...]
Για την προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης, σύµφωνα µε τα ανωτέρω υποβάλλεται δήλωση του ασφαλισµένου εντός προθεσµίας τριών (3) µηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος.
[...]"
 
Οπότε υπάρχει περιθώριο μέχρι 13-12-2017, χρονικό διάστημα στο οποίο και θα δοθούν (πιστεύω) οι απαραίτητες οδηγίες και θα εκδοθούν οι απαραίτητες διευκρινιστικές.
Αν δεν γίνει αυτό πάμε για τα γνωστά, κάτι όχι σπάνιο, δηλαδή να δοθεί η λεγόμενη "παράταση".
Link to comment
Share on other sites

Ελένη καλησπέρα,

 

εφόσον είσαι εγγεγραμμένο μέλος του ΤΕΕ ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σε ασφαλίσει ως μισθωτή μηχανικό κι όχι ως απλή μισθωτή ανεξάρτητα από την φύση της δουλειάς, δηλαδή να καταβάλει τις απαραίτητες ασφαλιστικές σου εισφορές στον Ε.Φ.Κ.Α. για τον κλάδο του ΤΣΜΕΔΕ και τις δικές του εργοδοτικές εισφορές για τον κλάδο του ΙΚΑ.

 

Αυτήν την εντύπωση έχω κι εγώ όπως ο stat πιο πάνω.

 

Αυτό θεωρητικά δεν ισχύει πλέον μετά τον πρόσφατο νόμο. Εφόσον δεν έχει κάνει έναρξη μηχανικού στην εφορία, δεν είναι υποχρεωμένη να εγγραφεί στον "ΕΦΚΑ πρώην ΤΣΜΕΔΕ", άρα μπορεί να εγγραφεί στον "ΕΦΚΑ πρώην ΙΚΑ". Η εκγύκλιος του Φεβρουαρίου θα πρέπει να ενημερωθεί με κάποιο τρόπο.

Edited by akalion
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρες,

Ο νόμος στο σχετικό άρθρο 20, εδάφιο 4, αναφέρει:
"[...]
Για την προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης, σύµφωνα µε τα ανωτέρω υποβάλλεται δήλωση του ασφαλισµένου εντός προθεσµίας τριών (3) µηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος.
[...]"
 
Οπότε υπάρχει περιθώριο μέχρι 13-12-2017, χρονικό διάστημα στο οποίο και θα δοθούν (πιστεύω) οι απαραίτητες οδηγίες και θα εκδοθούν οι απαραίτητες διευκρινιστικές.
Αν δεν γίνει αυτό πάμε για τα γνωστά, κάτι όχι σπάνιο, δηλαδή να δοθεί η λεγόμενη "παράταση".

 

 

 

πάλι θα μας πάνε τελευταία στιγμή και θα γίνει ο γνωστός χαμός που ποτέ δεν φταίει κανένας και θα αρχίσει και πάλι η γκρίνια και τα γνωστά

άλλα στο τέλος όλα θα γίνουν σωστά αλλά άτσαλα (σχήμα οξύμωρο) και επειδή nobody dies at the end θα έχουμε happy end,

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θεωρητικά δεν ισχύει πλέον μετά τον πρόσφατο νόμο. Εφόσον δεν έχει κάνει έναρξη μηχανικού στην εφορία, δεν είναι υποχρεωμένη να εγγραφεί στον "ΕΦΚΑ πρώην ΤΣΜΕΔΕ", άρα μπορεί να εγγραφεί στον "ΕΦΚΑ πρώην ΙΚΑ". Η εκγύκλιος του Φεβρουαρίου θα πρέπει να ενημερωθεί με κάποιο τρόπο.

 

Μα η εγκύκλιος δε διαχωρίζει μηχανικούς που έχουν κάνει έναρξη στη ΔΟΥ από όσους δεν έχουν κάνει.

 

Η εγκύκλιος 6 αναφέρει στο πινακάκι "ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ" τους εξής:

"Α. Μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (Αρχιτέκτονες, Πολιτικοί Μηχανικοί, Μηχανολόγοι, κ.λ.π.) ΜΙΣΘΩΤΟΙ (Ιδιωτικού τομέα)

Β. Οι υπομηχανικοί των Σχολών του Ν.Δ. 3971/59 που τελούσαν υπό την εποπτεία του Ε.Μ.Π.(Ν.915/79) εφόσον μετά την ημερομηνία εγγραφής τους στο τ. Ε.Τ.Α.Α. - Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. έχουν καταστεί μισθωτοί.

Γ. Οι έμμισθοι υπομηχανικοί του Ν.1027/80 και Ν.1028/80."

 

Άρα εφόσον είσαι μέλος ΤΕΕ και είσαι μισθωτός, θα εφαρμόζονται οι διατάξεις της εγκυκλίου (συνολικές εισφορές ασφαλισμένου 20,00% και εργοδότη 25,06%), ανεξάρτητα εάν έχεις κάνει ή είχες κάνει στο παρελθόν έναρξη στη ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.