Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βγαίνουν στο σφυρί σπίτια και οικόπεδα για χρέη στο Δημόσιο


Engineer

Recommended Posts

Αν και αυτό ισχύει μόνον στις ιδανικές και απολύτως ελεγχόμενες συνθήκες εργαστηρίου, θα συμφωνήσουν όλοι:

 

... Αυτός που χρωστάει χάνει το σπίτι του και μετακομίζει κάπου φτηνά σε νοίκι. ...
έχουμε όμως αγνοήσει ότι για να λειτουργήσει σε πραγματικές συνθήκες προϋποθέτει λεφτά, δηλαδή € ή  δραχμές.

Ισχύει ακόμα και όταν είναι 'φτηνά'.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε τα έξοδα ξαναλέω. Οι τζίροι φταίνε.

 

Αντιστρέφω το ερώτημα σου με το 70% φόρο που όλοι θα χρωστάγανε. 

 

Αν ο φόρος πάει 0% από αύριο, πιστεύεις ότι όλοι αυτά τα μικρομάγαζα που έχει η Ελλάδα (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα), αντέχουν να βγάλουν τα έξοδα τους ? Βγάλε έξω φόρους. Εγώ σου λέω όχι. Γιατί προσπαθούμε 2εκ. ελ.επ. να παλέψουμε με ένα ελάχιστο τζίρο που δεν μπορεί να μας ταΐσει. 

 

Και αυτά που γράφω τα βλέπω κάθε μέρα. Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου.

 

Ναι αντέχουν ,γιατί ο τζίρος είναι άμεση συνάρτηση του ανελαστικού κόστους μεταξύ των οποίων είναι και οι φόροι.

 

Μην κοιτάς τους άμεσους φόρους, αλλά τις συνολικές επιβαρύνσεις που λογίζεις ως έξοδα.

 

Βάλε το 24% ΦΠΑ, βάλε το ΦΠΑ σε ΔΕΗ,ΟΤΕ κτλ, βάλε τους φόρους υπερ τρίτων, βάλε δημοτικούς φόρους,βάλε το διπλασιασμό του λογαριασμού ΔΕΗ λόγω ΑΠΕ κτλ, βάλε τις ασφαλιστικές εισφορές, βάλε τους φόρους στη βενζίνη,το πετρέλαιο κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγνώμη να τα βάλω όλα τσάμπα ?! Δεν ζεις  μόνος σου σε κάποιο νησί. Υπάρχουν και κάποια βασικά έξοδα όταν δουλεύεις σε μία χώρα, τι να κάνουμε. Ασφάλιση, έμμεσοι φόροι κτλ.  Με την λογική αυτή και αέρα να πουλάς κέρδος θα έχεις άμα είναι να έχεις μηδέν κόστος.  

 

Άλλο σου είπα εγώ. Φόρο μηδέν στις επιχειρήσεις. Άρα όχι φόρος και επίσης όχι ΦΠΑ. Μέχρι εκεί σου χαρίζω. Αλλά θα πληρώνεις φυσικά τα έξοδα σου, τα νοίκια σου, τις εισφορές σου, τις βενζίνες σου κτλ. Βγαίνεις λοιπόν ? Εγώ λέω όχι. Και την ελάχιστη εισφορά να σου βάλω που είναι περίπου 230 (?) τον μήνα πάλι δεν βγαίνεις.

 

Τα χρέη για τα οποία μιλάει το άρθρο είναι λογικά οφειλές προς ο δημόσιο. Κυρίως ΦΠΑ, φόροι και εισφορές. Και ξαναλέω τα χρέη αυτά είναι από μαγαζιά που απλά δεν βγαίνουν ό,τι και αν τους πεις να πληρώσουν. Δεν τους μένει τίποτα για το κράτος αν πληρώσουν τα μηνιαία λειτουργικά έξοδα τους. Και αυτό συνέβαινε και πριν την κρίση απλά λόγω ρευστότητας δεν ήταν τόσο έντονο το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε τα έξοδα ξαναλέω. Οι τζίροι φταίνε.

 

Αν ο φόρος πάει 0% από αύριο, πιστεύεις ότι όλοι αυτά τα μικρομάγαζα που έχει η Ελλάδα (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα), αντέχουν να βγάλουν τα έξοδα τους ? Βγάλε έξω φόρους. Εγώ σου λέω όχι. Γιατί προσπαθούμε 2εκ. ελ.επ. να παλέψουμε με ένα ελάχιστο τζίρο που δεν μπορεί να μας ταΐσει. 

Σε άλλες χώρες αυτό πιάνει... πχ στην Αγγλία μειώσανε το ΦΠΑ στο 3-4% για μερικά χρόνια και στρώσανε.

Όταν το άτομο βγάζει 100 και θέλει 30 για να φάει, 60 για φόρους, εισφορές κλπ και 10 για λοιπές ανάγκες, τότε μόνο ένα 10% του πληθυσμού μπορεί να ασχοληθεί με 2ες ανάγκες.

Όταν ο φόρος πάει (δεν θα πω 0%) αλλά 10-15% μέσο όρο με κλιμάκωση, τότε οι λοιπές ανάγκες θα πάνε στο 55% και 55% του πληθυσμού θα κληθεί να τις καλύψει.

Όταν έστησες μία οικονομία από το 1985 μέχρι το 2005, έτσι 30-15-55, και ξαφνικά την σοκάρεις και την πας 30-60-10, δημιουργείς 45% ανεργία και η πολιτεία που κάλυπτε ανάγκες που αξίζανε 15% του τζίρου, αδυνατεί να προσφέρει τετραπλάσιες υπηρεσίες.

 

Μπορεί τα νούμερά μου να μην είναι τελείως ακριβή, αλλά είναι μια εικόνα της κατάστασης. Και τα ποσοτά φορολογίας ταιριάζουν και το ποσοστό ανεργίας και το ποσοστό των αναγκών που καλύπτουμε.

Αν κάποιοι κλέβανε, πιάστους, κρέμαστους ανάποδα και χτύπα τους σαν πινιάτες να πέσουν τα κλεμμένα.

 

Και αν γίνει αυτό, βγαίνεις γιατί δεν θα μειώσουν την φορολογία μόνο σε σένα, θα την μειώσουν και στον άλλο που θα έρθει σε σένα με μία ανάγκη να καλύψεις, την οποία την έχει αφήσει "στον καιρό μέχρι νεωτέρας!"

Link to comment
Share on other sites

Άλλο σου είπα εγώ. Φόρο μηδέν στις επιχειρήσεις. Άρα όχι φόρος και επίσης όχι ΦΠΑ. Μέχρι εκεί σου χαρίζω. Αλλά θα πληρώνεις φυσικά τα έξοδα σου, τα νοίκια σου, τις εισφορές σου, τις βενζίνες σου κτλ. Βγαίνεις λοιπόν ? Εγώ λέω όχι. Και την ελάχιστη εισφορά να σου βάλω που είναι περίπου 230 (?) τον μήνα πάλι δεν βγαίνεις.

 

 

Kαι γω τα 5000Ε που εδωσα για φορο και αλλα 6500Ε για ασφαλιστικες εισφορες, το 2016, δεν ειχα τι να κανω.....

(δεν βαζω εξοδα μετακινησης, ρευμα κτλ κτλ)

 

Προφανως ο αλλος που τζιραρει 100.000Ε να του μενουν για να περασει μια χαρα.

Αλλα ειναι λογικη αυτη?

Αν αυτος που τζιραρει 20.000Ε ζει με 8000Ε, τι να κανει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τρια εξαμηνα.

Και μη μου πεις να τα πληρωνα στην ωρα μου.

Οκ, αν θες βαλε 5000Ε ασφαλιστικες εισφορες.

Αλλαζει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει αλλα να μιλαμε ρεαλιστικα απλα.

 

Απο εκει και περα οι φοροι και οι κρατησεις που εχουμε εδω δεν διαφερουν τοσο σε σχεση με το εξωτερικο. Οι τζιροι ανα επιχειρηση διαφερουν τρελα. Γιατι κανουμε ολοι τα ιδια. Μια επιχειρηση ειναι λογικο να εχει μινιμουμ 10χιλ κρατησεις και φορους. Υπαρχει ενα μινιμουμ σε ολον τον κοσμο. Το επιχειρειν δεν γινεται τσαμπα. Αλλα πρεπει να εχει εσοδα π.χ. 50χιλ.

Link to comment
Share on other sites

Στη Μ. Βρετανια, υπαρχει μια χαρα αφορολογητο και πολυ χαμηλοτερες ασφαλιστικες εισφορες.

 

 

ΥΓ. Ειμαστε εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.