Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Σε κτίριο προβλέπονται 25 θέσεις στάθμευσης. Αν κάνω την πράξη 25x0,05 με σκοπό να βρω πόσες θέσεις θα είναι για ΑΜΕΑ μου προκύπτει το 1,25. Πρέπει να κάνω λοιπόν 2 ή αρκεί η 1;

Link to comment
Share on other sites

μια , αν βγει πάνω απο 1.5 τότε χρειάζονται 2. Αυτό τουλάχιστον ισχύει για τις κανονικές ΘΣ και τις απαιτήσεις όταν προκύπτουν δεκαδικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, HAROUL said:

...για ΑΜΕΑ μου προκύπτει το 1,25. Πρέπει να κάνω λοιπόν 2 ή αρκεί η 1;

κι εγώ νομίζω το πρέπει =1

αλλά αν μπορέσεις να προβλέψεις και 2 και αχρείαστη να είναι, μπορεί κάποια μέρα κάποιος άνθρωπος να σε ευλογεί .... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας.

Εχετε καταλαβει αν ειναι απαγορευτικο σε νεα πολυκατοικια  η ραμπα να ειναι μεγαλυτερη απο 5%?

Για διαφορα 0.4μ αναφερομαι.

 

 

On 29/1/2021 at 2:14 ΜΜ, Albireo said:

sofia f., μετά και την έκδοση της Αποφ. 65826/699/2020 (ΦΕΚ 2998 Β' / 20-7-2020) που αφορά την προσαρμογή των υφιστάμενων κτιρίων, θεωρώ - αν δεν μου διαφύγει κάτι - ότι το τοπίο πλέον έχει ξεκαθαρίσει και ο πίνακας που αναφέρεις ισχύει χωρίς περιθώριο αμφισβήτησης, τόσο για τα νέα όσο και τα υφιστάμενα κτίρια 

Για την "ιστορία" : είχαν προκύψει "σκιές" κυρίως για τα υφιστάμενα κτίρια, μετά την έκδοση της Εγκ. 42382/16-07-2013, σύμφωνα με την οποία :

(α) Κατά την εκπόνηση της μελέτης προσβασιµότητας ... ... λαμβάνονται υπόψη κατά προτεραιότητα οι προδιαγραφές του ΝΟΚ, Κτιριοδομικού Κανονισμού, Πυροπροστασίας και της ΥΑ οικ. 52487/2002 (ΦΕΚ 18Β΄/ 15.01.2002) « Ειδικές ρυθμίσεις για την εξυπηρέτηση ΑµεΑ σε υφιστάμενα κτίρια »... ...και επικουρικές αυτών, οι οδηγίες σχεδιασμού «Σχεδιάζοντας για Όλους» του ΥΠΕΚΑ.

Σύμφωνα με την Υ.Α. 52487/2002 (Άρθ. 1 παρ. α )), που αφορά υφιστάμενα κτίρια (με συγκεκριμένες χρήσεις, όπως περιγράφονται στην εισαγωγική παράγραφο) - επιβάλλονται α) Ράμπες μέγιστης κλίσης 5% ή κατ' εξαίρεση 6% για μέγιστο μήκος 8,00 μ. ...

Βάσει της παραπάνω εγκυκλίου είχε εκφραστεί μεταξύ των άλλων και η άποψη ότι για τα νέα κτίρια εξακολουθεί (εξακολουθούσε) να ισχύει το Άρθρο 28 του Ν.2831/2000 (μέγιστη κλίση ράμπας 5%)

Πλέον, στην Αποφ. 65826/699/2020 (ΚΕΦ. Β - Άρθρο 3) περιλαμβάνεται πίνακας όμοιος με αυτόν της της Οδηγίας "Σχεδιάζοντας για όλους" (με κάποιες μικρές διορθώσεις στις "φαλτσογωνιές") χωρίς να προκύπτουν ασάφειες (ή ερμηνείες που οδηγούσαν σε "ασύμμετρη" επιβολή μέτρων για τα νέα και τα υφιστάμενα κτίρια)

Μετα απο δύο χρόνια εχει αλλάξει κατι στην παραπάνω ερμηνεια?

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ραμπα 6% για καλυψη διαφορας 0.40μ?

Edited by Pavlos33
συγχώνευση παρεμφερούς δημοσίευσης σε άλλο topic. Βλ. Κανόνες συμμετοχής-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να έχω μπροστά μου τις συστάσεις, θυμάμαι το μέγιστο 3-5% και αρκεί να σκεφτούμε πόσο δύσκολο είναι για έναν ανάπηρο άνθρωπο να ανεβάσει το αναπηρικό καρότσι του σε κλίση 5%. (αναφέρομαι σε χειροκίνητο προφανώς όχι σε ηλεκτρικό).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, σε νεα Αγροτική αποθήκη μεταλλικής κατασκευής, πιστεύετε ότι χρειάζεται πρόσβαση αμεα και ραμπα ? Η αποθήκη δεν εχει ούτε χωρο γραφειων ουτε WC μεσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας!!! Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ...Παίρνω στα τηλ:

2106475113 αλλά δεν παντάει κανείς, ούτε στο 2131513000....και δεν βρίσκω κάποιο email. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι?

Βασικά θέλω να πάρω επίσημη απάντηση για το εξής θέμα:

Σε ΝΕΟ κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφετέρια) με καθήμενους. Βάσει της ισχύουσας υγειονομικής διάταξης (φεκ 2161/Β/2017)

 «οι επιχειρήσεις τροφίμων και ποτών που εξυπηρετούν καθήμενους πελάτες πρέπει να διαθέτουν και αποχωρητήρια για ΑΜΕΑ σύμφωνα με την ισχύουσα πολεοδομική νομοθεσία όπου αυτό προβλέπεται, τα οποία δύναται να συνυπολογίζονται στον συνολικό αριθμό χώρων υγιεινής που επιβάλλονται ανά χρήση».
 
Οι ερωτήσεις μου είναι :
(1) Εάν με βάσει τον αριθμό εξυπηρετούμενων ατόμων αλλά και βάσει του αριθμού εργαζομένων, ο απαραίτητος αριθμός αποχωρητηρίων είναι ένα, αυτό μπορεί να είναι για ΑΜΕΑ (δηλαδή να υπάρχει ένα wc αμεα που εξυπηρετεί ΑΜΕΑ, κοινό και προσωπικό)?
(2) Εάν η απάντηση στη προηγούμενη ερώτηση είναι ΝΑΙ, τότε γι' αυτό το 1 αποχωρητήριο που έχει μέσα φυσικά και νιπτήρα, πρέπει να κατασκευάζεται και προθάλαμος υποχρεωτικά?
 
 

 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.