Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΤΕΕ: Δημιουργείται Μητρώο εγγραφών Μηχανικών ΤΕΙ


BAS

Recommended Posts

Διαβάζοντας σήμερα την είδηση στο forum, έμεινα έκπληκτος γιατί δεν περίμενα να γίνει κάτι τέτοιο τόσο σύντομα και να αναρτηθεί μάλιστα στην επίσημη σελίδα του ΤΕΕ. Παρατηρώ κόντρες μεταξύ ΑΕΙ-ΤΕΙ ή Πολυτεχνικών Σχολών Πανεπιστημίων και Σ.Τ.ΕΦ των ΤΕΙ αν θέλετε, που δεν καταλήγουν σε κάποιο συμπέρασμα από το να γίνουμε "μαλλιά κουβάρια". Η ουσία πιστεύω στο όλο θέμα που ξεκίνησε είναι, αφενός η αναγνώριση των μηχανικών ΤΕΙ και τυπικά από τον επίσημο τεχνικό επιμελητηριακό φορέα του κράτους(επιτέλους)  και αφετέρου η (πιστεύω)η εγγραφή αυτών και η άμεση σύνδεση της με τον τομέα Τ(Σ)ΜΕΔΕ του ΕΦΚΑ. Τα ερωτήματα είναι με ποιο κατοχυρωμένο επαγγελματικό δικαίωμα θα συμβεί αυτό και γιατί να μην διεξάγονται άδειες ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ αντίστοιχα όπως συμβαίνει με τους διπλωματούχους?

 

Υ.Γ Ειπώθηκε πως το προπτυχιακό 5ετές δίπλωμα είναι MEng 300ΕCTS(σωστά), αλλά αν δεν απατώμαι στην Αγγλία 3(προπτυχιακό)+1(μεταπτυχιακό) αντιστοιχούν σε MEng. Ο απόφοιτος αγγλικού 3ετούς τριτοβάθμιου ιδρύματος χωρίς μεταπτυχιακό τίτλο, σε ποια κατηγορία θα ανήκει στο ΤΕΕ?

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O επίσημος φορέας που εκπροσωπεί το ελληνικό κράτος στον FEANI είναι το ΤΕΕ.

 

http://www.feani.org/site/index.php

 

Μέχρι στιγμής οι μηχανικοί του τεχνολογικού τομέα των ΑΕΙ δεν μπορούσαν να εγγραφούν στο FEANI καθότι δεν ήταν μέλη ΤΕΕ. Αυτό που έπρατταν οι συγκεκριμένοι επιστήμονες ήταν η εγγραφή σε κάποιο ξένο επιμελητήριο (βρετανικό,γερμανικό,κ.ο.κ.) και από εκεί στο FEANI για την απόκτηση του τίτλου ΕUR ing.

 

Υπάρχει μια ειδικότερα σημαντική ροή επιστημόνων του τεχνολογικού τομέα προς το εξωτερικό,που οφείλεται όχι μόνο για βιοποριστικούς λόγους,αλλά και για λόγους ευνομίας και αναγνώρισης των ακαδημαϊκών και επαγγελματικών τους προσόντων.

 

Η ελληνική πολιτεία, το δημόσιο συμφέρον και η ελληνική οικονομία έχει ζημιωθεί πολλά από την πρακτική αποκλεισμού μέρους του επιστημονικού της δυναμικού, που σημειωτέον η ίδια έχει ξοδέψει δισεκατομμύρια για να εκπαιδεύσει στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

 

Ευτυχώς ο κ.Στασινός και η ομάδα που συναποτελούν την διοικούσα επιτροπή του ΤΕΕ είναι σοβαροί άνθρωποι και κατανοούν την πολυεπίπεδη ζημία που υφίσταται η ελληνική πολιτεία.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι τι παράπονο έχουν οι μηχανικοί ΤΕΙ για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα από τη στιγμή που στην αγορά υπογράφουν όλοι ανεξαρτήτως ειδικότητας για όλα. Αφού δε υπάρχει κανένας έλεγχος τι σημασία έχει. Και επιπλέον γιατί να τρωγόμαστε αφού σήμερα και για καμία 30ρια χρόνια ακόμα θα βαράμε μύγες. Γραφτείτε όλοι στο ΤΕΕ πάρτε ότι δικαιώματα θέλετε και ελάτε να καθόμαστε όλοι μαζί να κάνουμε τους μηχανικούς και με χαρτούρα (ΠΕΑ, Βεβαιώσεις κ.τ.λ.) να προσπαθούμε να  πληρώνουμε τα 167 ευρώ το μήνα στον ΕΦΚΑ. Με λίγα λόγια ΑΕΙ, ΤΕΙ  όλοι στα ίδια χάλια καταλήγουμε.

 

Είναι θέμα ηθικής και αξιοπρέπειας και μετά "πρακτικό"...

 

Με άλλα λόγια, θέλω (και πρέπει) να έχω τη δυνατότητα να επιλέξω αν θα μπώ στο Τ.Ε.Ε. ή όχι!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν ειδα εδώ κάποιον απο ΑΕΙ (ως τωρα δηλαδή) να λέει οτι πρέπει να υπογράφει τα πάντα. 

 

 

Για να μιλήσω προσωπικά, επειδή δεν ήθελα να έχω περιορισμένα δικαιώματα, δεν δήλωσα ΤΕΙ στο μηχανογραφικό μου. 

 

Θεωρούσα ότι μπορώ να κατανοήσω την ελληνική λογική αλλά μάλλον όχι......

 

 

Υ.Γ Ειπώθηκε πως το προπτυχιακό 5ετές δίπλωμα είναι MEng 300ΕCTS(σωστά), αλλά αν δεν απατώμαι στην Αγγλία 3(προπτυχιακό)+1(μεταπτυχιακό) αντιστοιχούν σε MEng. Ο απόφοιτος αγγλικού 3ετούς τριτοβάθμιου ιδρύματος χωρίς μεταπτυχιακό τίτλο, σε ποια κατηγορία θα ανήκει στο ΤΕΕ?

 Το ερώτημα σου είναι που θα ανήκει ο πτυχιούχος μηχανικός εξωτερικού 3ετή σπουδών ; Εγώ συμπληρώνω το εξής : Ο πτυχιούχος Μηχανικός της Αγγλίας με 3 χρόνια προπτυχιακό συν ένα χρόνο μεταπτυχιακό, σύνολο 240 διδακτικές μονάδες γιατί παίρνει ισοτιμία με τα ελληνικά πολυτεχνεία των 300 διδακτικών μονάδων και γιατί αναγνωριζόταν ως Μηχανικός στην Ελλάδα ;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούσα ότι μπορώ να κατανοήσω την ελληνική λογική αλλά μάλλον όχι......

 

 

1. Φυσικά, αυτά γίνονται οταν παίρνεις φρασούλες out of context.

 

2. Ιδίως οταν δεν μπορείς να κατανοήσεις τη διαφορά του να υπογράφει κάποιος μελέτες πολλών αντικειμένων (στο οποίο απαντούσα στο πρώτο μήνυμα) με το να εχει περιορισμένα δικαιώματα στο αντικείμενο του.

 

3. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "τα πάντα" και στο "περιορισμένα δικαιώματα σε σχέση με άλλη σχολή που έχει περισσότερα"

 

 

Την επόμενη φορά, προσπάθησε να διαβάσεις σε τι απαντω. Μπορείς. 

Link to comment
Share on other sites

Παλληκάρια , μπορείτε να με αφήσετε έξω από τις κοκορομαχίες σας .....

 

Επί της ουσίας όταν ηρεμήσει η κατάσταση από τους αψείς συναδέλφους ίσως σχολιάσω κάποια πράγματα...

 

Χαλαρώστε λίγο....

Link to comment
Share on other sites

1. Φυσικά, αυτά γίνονται οταν παίρνεις φρασούλες out of context.

 

2. Ιδίως οταν δεν μπορείς να κατανοήσεις τη διαφορά του να υπογράφει κάποιος μελέτες πολλών αντικειμένων (στο οποίο απαντούσα στο πρώτο μήνυμα) με το να εχει περιορισμένα δικαιώματα στο αντικείμενο του.

 

3. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "τα πάντα" και στο "περιορισμένα δικαιώματα σε σχέση με άλλη σχολή που έχει περισσότερα"

 

 

Την επόμενη φορά, προσπάθησε να διαβάσεις σε τι απαντω. Μπορείς.

 

Έχω καταλάβει ακριβώς το θέμα είναι ότι δεν με ενδιαφέρει πλέον η μειονότητα και σχόλια τα οποία δεν ανήκουν στον επιστημονικό κόσμο.

Όποιος έχει ταξιδέψει στην Ευρώπη, έχει γνωρίσει συναδέλφους Μηχανικούς στο εξωτερικό, έχει συνεργαστεί μαζί τους, έχει αποκτήσει την εμπιστοσύνη τους αλλά και τον σεβασμό τους απέναντι στις σπουδές ( ναι από ΤΕΙ ) τότε σχόλια ''χωριού'' είναι απλά για να περνάμε την ώρα μας διασκεδάζοντας. Εγώ θα έλεγα να αναφερθείτε και σε μόρια πανελληνίων νομίζω ότι ''πάει πακέτο''. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει για τα ΕΔ τους δικαιώματα. Οσα και να αποκτήσουν, πάντα εδώ θα μπαίνουν και θα βρουν κάτι άλλο να κλαίγονται. 

 

Εκτός από σένα δε βλέπω κάποιον άλλο να "κλαίγεται"...

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλάβει ακριβώς το θέμα είναι ότι δεν με ενδιαφέρει πλέον η μειονότητα και σχόλια τα οποία δεν ανήκουν στον επιστημονικό κόσμο.

 

 

Να συγκρίνουμε δηλαδή πόσοι απο το πολυτεχνείο ειναι διακεκριμένοι καθηγητές σε πανεπιστήμια του εξωτερικού και πόσοι απο τει;

Επειδή εσυ ανέφερες τον επιστημονικό κόσμο.

 

Να δούμε αριθμό δημοσιεύσεων σε εγκριτα επιστημονικά περιοδικά απο τους μεν και τους δε;

 

Αναφέρεσαι σε βαθμούς πανελληνίων μήπως γιατι αυτό σε πειράζει ακόμα;

Νταξ, ούτε εγώ κατάφερα να σπουδάσω στο ΜΙΤ, αλλα δεν κάθομαι ολημερίς να προσπαθώ να μειώσω όποιον τα κατάφερε. Αντίθετα θαυμάζω τις σπουδές του.

Link to comment
Share on other sites

Να συγκρίνουμε δηλαδή πόσοι απο το πολυτεχνείο ειναι διακεκριμένοι καθηγητές σε πανεπιστήμια του εξωτερικού και πόσοι απο τει;

Επειδή εσυ ανέφερες τον επιστημονικό κόσμο.

 

Να δούμε αριθμό δημοσιεύσεων σε εγκριτα επιστημονικά περιοδικά απο τους μεν και τους δε;

 

Αναφέρεσαι σε βαθμούς πανελληνίων μήπως γιατι αυτό σε πειράζει ακόμα;

Νταξ, ούτε εγώ κατάφερα να σπουδάσω στο ΜΙΤ, αλλα δεν κάθομαι ολημερίς να προσπαθώ να μειώσω όποιον τα κατάφερε. Αντίθετα θαυμάζω τις σπουδές του.

Απλά επιβεβαιώνομαι ή καλύτερα επιβεβαιώνεται η ελληνική υποκουλτούρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.