Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση τοπογραφικού.


Recommended Posts

Εγω με τη σειρα μου να πω στον φιλο Rigonatoras....να εχεις θαρρος να βαρας πορτες μηχανικων και να ρωτας οτι απορροια εχεις. Μη φοβασε....κι εγω στην αρχη οτι απορροια ειχα χτυπαγα πορτες αγνωστων μηχανικων και ρωταγα.

 

Μη νομιζεις οτι δε θα σε βοηθησουν επειδη και καλα θα τους φας τους πελατες!

 

Θα πας για μια ερωτηση και θα πιειτε και καφε στο τελος...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι. Ως νέος μηχανικός που είμαι τώρα σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ως ακόμα νεότερος που υπήρξα, περιμένανε και από μένα εκεί που δούλευα πράγματα για τα οποία δεν είχα ιδέα και τα οποία έμαθα σιγά σιγά από εμπειρότερους συναδέλφους. "Τι σε μάθανε στο πολυτεχνείο " το άκουσα κι εγώ πολλές φορές. Και ας μη γελιόμαστε, η σχολή μπορεί να προσφέρει σε αυτούς που είναι συνεπείς στα φοιτητικά τους καθήκοντα ένα καλό θεωρητικό υπόβαθρο (αν και χωράει κουβέντα και σε αυτό ...) αλλά κατ΄εμέ προσφέρει ελάχιστα εως μηδαμινά εφόδια για την αντιμετώπιση της καθημερινότητας του επαγγέλματος σου. Κοινώς, βγαίνοντας από την σχολή δεν ήξερα περισσότερα από τον μέσο Ελληνα για το τι είναι τοπογραφικό διάγραμμα, τι είναι η δήλωση του 651/77, τι είναι πολεοδομικό γραφείο, τι είναι αρτιότητα κλπ. Θεωρώ λοιπόν παραπάνω από εύλογες τις απορίες σου. Βεβαίως εδώ μπαίνει η παράμετρος που έθεσε ο Θωμάς περί διαχωρισμού επαγγελματικών δικαιωμάτων, με τον οποίο συμφωνω σε γενικές γραμμές.

Εν πάσει περιπτώσει, ακολούθα τις συμβουλές του συναδέλφου Zavi και θα βρεις τον δρόμο σου. (Είπα πολλά χωρίς να υπάρχει λόγος, αλλά κουβέντα κάνουμε και καλό είναι να λέμε ολοι τις γνώμες μας :) )

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν όλα τα παιδία πιο πάνω οπλίσου με θάρρος και υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Ότι δεν ξέρεις πάντα ρώτα και ας γίνεσαι κουραστικός. Όλοι αυτοί που κάνουνε τους έξυπνους κάποτε φάγανε μεγάλο καψόνι από παλαιότερους όπως και στον στρατό.

Link to comment
Share on other sites

Να πω στον ερωτώντα δύο ιστορίες; (έτσι για να νιώσει καλύτερα! )

 

Ιστορία 1η:

Όταν αμέσως μετά την αποφοίτηση (Πολ. Μηχ.) πήγα σε μια εταιρεία για να πιάσω δουλειά, με ρώτησε το αφεντικό:

-Τοπογραφικά ξέρεις;

-εεεε, ναι! ...δηλαδή, λίγο, αλλά...

-Λοιπόν, αύριο ξεκινάς...

Έκανα τον στοχοφόρο περίπου ένα μήνα σε έργο οδοποιίας. Μόλις μ' έστειλε να κάνω ένα τοπογραφικό συβολαίου μόνος μου, περιττό να σου πω ότι το αποτύπωσα 3 φορές (από λάθη μου) και επί δύο εβδομάδες σχεδίαζα, τύπωνα και μου διόρθωνε...

Το τμήμα της δήλωσης το έμαθα άλλη φορά...

 

Ιστορία 2η:

Στην ίδια εταιρεία δούλευε από 5ετίας περίπου μία σχεδιάστρια. Όταν πήγα να σχοληθώ με σχέδια γεφυροποιίας (κάτι το οποίο βέβαια το γνώριζα καλύτερα από τα τοπογραφικά) άκουσα από το στοματάκι της την φράση: "Καλά τι σας μάθαιναν στο Πολυτεχνείο"....

...παρά λίγο να την σφαλιαρίσω (όχι γιατί είχε άδικο αλλά γιατί με τον τρόπο της ήθελε να με μειώσει)

 

Μαζί σου rigοnatora...

 

Y.Γ. zavi γράφεις....

Link to comment
Share on other sites

1."Καλά τι σας μάθαιναν στο Πολυτεχνείο"

 

2.''Είσαι μηχανικός πλέον τί είναι αυτά που ρωτάς?''

 

3.''Παιδί μου παράτα τα,εσύ δεν έχεις μέλλον''

 

4.''Δεν ξέρω,εσύ θα μου πεις''

 

Και το κυριότερο:δούλευε κ με μισθό μικρότερο της καθαρίστριας γιατί είσαι ''νέος''

 

Τώρα που μεγαλώσαμε,με προυπηρεσία κ γνώσεις ικανές να διαλύσουν ''κυβέρνηση'' και ''κράτος'',να ΤΟΛΜΗΣΟΥΜΕ να σας επιστρέψουμε την καλοσύνη που μας ''ανεκτήκατε'' όσο είμασταν νέοι??

 

rigonatoras,είσαι απλά ψάρι ακόμα,αν αξίζεις φίλε θα επιπλέυσεις,αλλιώς το μόνο που θα σου μείνει είναι το σφραγιδάκι σου κ η απαξίωσή του,αλλά κ αυτό θα θέλει προσπάθεια για να το κρατήσεις.Τίμησέ το όσο το έχεις.

 

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ Κ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι όλο τον κόσμο για τα σχόλια του. Δεν ξέρω τελικά αν θα επιπλεύσω σε όλη αυτήν την ιστορία γιατί για να πω την αλήθεια προτιμώ να κυκλοφορώ στον πάτο που έχει και ησυχία παρά στην επιφάνεια που κυκλοφορούν όλοι οι τρελοί. Εϊμαι σίγουρος οτι και στον πάτο κατι θα βρω. Ήδη βρέθηκε κάποιος άνθρωπος να με βοηθήσει όσο μπορεί και τον ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε νέο,ύστερα από τοσες προσπάθειες συναδέλφων να σε εμψυχώσουν,τολμάς κ ξεστομίζεις τέτοια λόγια? :).Το μόνο που τονίστηκε είναι ότι η υπογραφή σου σέρνει κ μεγάλες ευθύνες,κ εσύ αμέσως διάλεξες το δρόμο της κακίας????Ο δρόμος της αρετής φίλε είναι δύσκολος,ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΣ.Είναι αυτός που στο τέλος του αφήνει τα σημάδια της ύπαρξής σου,τα οποία σημάδια θα δώσουν κάποιο νόημα στα χαμένα χρόνια των σπουδών σου....

 

Μήπως είσαι από τους νέους που αν δεν τους καψωνάρουν,δεν στρώνουν?? :)

Πάει χαμένο το όμορφο ποστ μου με την τελευταία σου δήλωση...:(

Ποτέ μην το βάζετε κάτω,όλοι σας.Απλά έχουμε γεννηθεί στο σωστό μέρος(Βασίλειο των Γραικών-χώρα του ποτέ-ποτέ) τη λάθος στιγμή.

 

''Οι νέοι είναι πονηροί

 

και θέλουν το κακό μας

 

στα μαγειρία τρέχουνε

 

να φαν το φαγητό μας''

 

:)))))))))))))))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Στον πάτο, με τον Μπάμπη τον σουγιά και τον Μήτσο τον πεταλούδα !!! ;)

Θα αφήσεις τα autocad και τις πολεοδομίες και θα εκτελείς δηλαδή πληρωμένα συμβόλαια θανάτου . Πλάκα κάνω φίλε Rigonatora .

Όπως όλοι έτσι και εσύ . Όλοι στον πάτο είμαστε . Απλά μερικοί δίνουν την εντύπωση πως είναι στον αφρό .

Δυστυχώς η γενιά μας έχει πολλές δυνατότητες αλλά το περιβάλλον έξω δεν δημιουργεί πρόσφορο έδαφος να αξιοποιηθούν .

Η λύση ωστόσο για το σύνολο των νέων μηχανικών είναι μία για τη χώρα αυτή .

 

Ένα στρατοπεδάκι υποδοχής νέων με λοχία το Zavi να τους τεντώνει το κορμί .

 

Να μαθαίνουν απέξω και ανακατωτά τις συμβουλές που κατά καιρούς συντάσσει σαν προσευχή ... ;)

 

Να τους τρέχει για εξάρτηση τοπογραφικού με παραλλαγή στα βουνά .

 

να τους μαθαίνει πως να αναφέρονται στην πολεοδομία και

 

φυσικά πως να αποφεύγουν-εξουδετερώνουν τα γνωστά μπατάκια της αγοράς .

 

Αυτά κάνετε στο Φόρουμ. Βάζετε ένα Παλιό μέλος κάτω από το όνομα μας και να σου οι αναμνήσεις από το στρατό .

Link to comment
Share on other sites

βλέπω στην τέχνη το ρίξαμε σήμερα...ομοιοκαταληξίες, κλασική μουσική σε άλλο topic..λοιπόν, για να μπώ στο κλίμα τούτο και να δικαιολογήσω την υπογραφή μου, εδώ σας έχω:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.