Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

καλημέρα  ,στα παραπάνω ερωτήματα νομίζω οτι 

1)εμβαδό οικοπέδου υπολογίζω το νέο εναπομένον μετά τη νέα ρυμοτομία

2)στο τμήμα της αυθαίρετης λωρίδας κτιρίου ,για το τμήμα οικοπ΄ρδου που επανήλθε στην ιδιοκτησία μου, μετά την τροποποίηση ,υπολογίζω Δ

3)Στο υπόλοιπο εκτός ΟΓ υπολογίζω παραβίαση πρασιάς?

κάθε βοήθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Ειχες οικοπεδο εμβαδου.....τμ. Εγινε "σχεδιο"  δεν λες τί εγινε,   και  εκοψε μια λωριδα στα αριστερα.

Εχεις μια παραχωρηθεισα λωριδα Α,Β,Β1,Δ1,Α   εμβαδου.....τμ.

Δεν εγινε μεταγραφη. Εσυ εχτισες εν μερει εντος της λωριδας αυτης.

Αφου δεν εγινε μεταγραφη  δεν εχει αλλαξει κυριοτητα σε αυτη την λωριδα

Κατα τα λοιπα,

ποιά ειναι η νεα ρυμοτομία  που λες, ποια ειναι τα στοιχεια, πότε εγινε και ποιο ο εμβαδον της "νεας λωριδας"???

 Τελικα υπαρχει ή δεν υπαρχει δρομος στα αριστερα σου   και αν ναι,  τι σου κοβει?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, dimitris GM said:

Ειχες οικοπεδο εμβαδου.....60τμ. Εγινε "σχεδιο"  πολης σε οικισμό προ 23 το έτος 1992 δεν λες τί εγινε,   και  αρχικά  εκοψε μια λωριδα στα αριστερα.(δυτικά) ως ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟ δρόμο πλ..2,20μ .κατά μηκος ολου του οικοπέδου δηλ 9,35μ,

Εχεις μια παραχωρηθεισα λωριδα Α,Β,Β1,Δ1,Α  (  προβλεπόμενο δρόμο πλάτους 2,20μ κ μήκους 9,35μ)  εμβαδου.....20τμ. για να εκδοθεί η ΟΑ το 1994

Δεν εγινε μεταγραφη. Εσυ εχτισες εν μερει εντος της λωριδας αυτης.σωστα

Αφου δεν εγινε μεταγραφη  δεν εχει αλλαξει κυριοτητα σε αυτη την λωριδα Συμφωνήσαμε σε αυτό

Κατα τα λοιπα,

ποιά ειναι η νεα ρυμοτομία  (απο το μήκος της  αρχικής παραχωρηθείσας λωρίδας- ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟΥ δρόμου με στοιχεία Α,Β,Β1,Δ1,Α,,με αλλαγή του σχεδίου το 2004  ,η μισή περίπου εμβ=10τμ  μηκους 4,65μ,συμπεριελήφθει στην ιδιοκτησία) που λες, ποια ειναι τα στοιχεια, πότε εγινε και ποιο ο εμβαδον της "νεας λωριδας"???

 

 Τελικα υπαρχει ή δεν υπαρχει δρομος στα αριστερα σου   και αν ναι,  τι σου κοβει?μένει πλέον ο μισός απο  τον προβλεπόμενο δρόμο- μισή παραχωρηθείσα λωρίδα,-μισο τμήμα του Α,Β,Β1,Δ1,Α μηκους 4,70μ ,ρυμοτομώντας όπως είπα κ πιο πάνω 10 τμ περίπου Το κτίριο πάτησε 20 εκ ΟΛΟΚΛΗΡΗ την παραχωρηθείσα λωρίδα σε όλο το μήκος των 9,35μ,αλλά το μισό απο το τμημα αυτό των 20εκ του κτιρίου ,πλεον, επανήλθε στο ΟΤ -ιδιοκτησία μου .Αρα ενω στην  ΟΑ ΕΦΑΠΤΌΤΑΝ της τότε ΟΓ με την αλλαγή κ την επαναφορά του τμήματος ,στη ιδιοκτησία η αυθαίρετη επέκταση του κτιριου εντός της ΤΟΤΕ παραχωρειθήσας λωριδας   ΠΛΑΤΟΥς 2,20μ κ μηκους 4,65μ που σήμερα ανήκει σε μένα ξανά  ,απέχει 2,20μ απο το δυτικό οριο  Δ<3,75μ

Η υπόλοιπη αυθαίρετη επεκταση των 20 εκ εξακολουθεί να βρίσκεται εκτός ΟΓ και εντός της  μισής αρχικής παραχωρηθείσας λωρίδας μηκους 4,70μ-Εκεί πλέον εχω παραβίαση πρασιάς??

 

την καλημέρα μου Δημήτρη και συνάδελφοι

έχω ανεβάσει σχέδιο με την υπάρχουσα κατάσταση 

υγ το οικόπεδο πάντα είχε πρόσωπο σε υφιστάμενο δρόμο

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Β,Β1 ειναι  το   πλατος του αρχικου δρομου... σωστα? εχει διαστασεις.....

Με ποιο ΦΕΚ εγινε?

μετα εγινε "μισός"..Με ποιό ΦΕΚ? εχει διαστασεις....και πού οδηγει???

Και τι δρομος ειναι αυτος που τον εφτιαξαν δυτικα απο σενα , με αρχικο πλατος 4 μ και μετα   εγινε 2,50 μ???

το μονο που μπορω να πώ ειναι οτι  "αρχικη παραχωρηση"  δεν υπαρχει  διοτι δεν εχει μεταγραφει.

Βαλε στο σχεδιο τον καινουργιο δρομο να δουμε ποιος πατάει και ποιόν και πόσο.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 12:22 ΜΜ, dimitris GM said:
On 7/4/2020 at 12:22 ΜΜ, dimitris GM said:

Β,Β1 ειναι  το   πλατος του αρχικου δρομου  προβλεπόμενου δρόμου... σωστα? Ναι    εχει διαστασεις.....2,20 Χ 9,35

Με ποιο ΦΕΚ εγινε?πδ 30-9/30-10-91   ΦΕΚ753δ

μετα εγινε "μισός".ναι στην ουσια εκανε στροφή 90 μοιρών και αποτελεί διαπλάτυνση του παλαλαιού υφιστ δρόμου Με ποιό ΦΕΚ?    με την 5394/11--04 αποφ. Νομ. που έγιναν διάφορες τροποποιήσεις στο σχ πόληςεχει διαστασεις....  και πού οδηγει???

Και τι δρομος ειναι αυτος που τον εφτιαξαν δυτικα απο σενα , με αρχικο πλατος 4 μ  2,20μ και μετα   εγινε 2,50 μ,απλά έστριψε???

το μονο που μπορω να πώ ειναι οτι  "αρχικη παραχωρηση"  δεν υπαρχει  διοτι δεν εχει μεταγραφει.

Βαλε στο σχεδιο τον καινουργιο δρομο να δουμε ποιος πατάει και ποιόν και πόσο.

 

 

 

 

 

την καλημέρα μου ,απΊθανη περίπτωση,εστω οτι δεν υπήρχε παραχωρηση,ποιο εμβαδό υπολογίζω,εχω παράβαση πρασιάς,πατάβαση Δ για το Π,Δ1,Α,Σ ??

ΛΛΛΙΑΔΔΔ.jpg

λ2.jpg

λ1.jpg

Edited by nikosantonakas
προσθήκη αποσπασματων παλαιού κ νέου σχεδίου πόλης ΑΒΓΔ =οικοπεδο
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, dimitris GM said:

δεν υπαρχει το ΦΕΚ του 2001.

του 2004 εννοεις?δεν το ξερω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω γωνιακό κτίριο του '70 προς τακτοποίηση στο κέντρο της Αθήνας, στο οποίο έπρεπε υποχρεωτικά να αφήσουν κατά την ανέγερση πλάτος για στοά 3,00 μ. (πράγμα που συνέβη). Επειδή όμως είναι γωνιακό έχει οριστεί απότμηση 3,00 μ x 3,00 μ. στη "γωνία" του κτιρίου. Αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή είναι ότι έχει αφεθεί όντως στοά πλάτους 3,00 μ. για πεζοδρόμιο στο ισόγειο αλλά στον όροφο, το περίγραμμα του μπαίνει ιδεατά κατά 20 εκ. στα 3,00 μ. της άλλης διάστασης. Επισυνάπτω φωτογραφία γιατί δεν μου είναι και πολύ εύκολο να το εξηγήσω. Μπορεί να τακτοποιηθεί το συγκεκριμένο ακίνητο ή θεωρείται εντός στοάς? Το απαιτούμενο πεζοδρόμιο έχει πραγματοποιηθεί και δεν παραβιάζεται..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε γνώμη.

 

rt.jpg

Edited by IoanSiou
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, IoanSiou said:

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα............Μπορεί να τακτοποιηθεί το συγκεκριμένο ακίνητο ή θεωρείται εντός στοάς? Το απαιτούμενο πεζοδρόμιο έχει πραγματοποιηθεί και δεν παραβιάζεται..

 

Το άρθρο αναφέρει :  .....γ) εντός παρόδιας στοάς, η οποία υφίστατο κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής,

Λογικά η αυθαιρεσία σου δεν είναι εντός της στοάς αλλά στον υπερκείμενο όροφο και γνώμη μου είναι ότι τακτοποιείται . Ας δώσει και κάποιος άλλος συνάδελφος τη γνώμη του .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.