Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Επανέρχομαι κι εγώ. Συμφωνώ με τον Δημήτρη για τον 1337. Είναι κρίμα να μην το εντάξεις στον νόμο (με την εξαίρεση της σκάλας που οριακά θα σε δυσκολέψει). Η 3η φάση είναι πολύ βαβούρα για το τπτ...

Τα υπόλοιπα ως μετά 2011, κολλάνε οποιαδήποτε βεβαίωση για μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, pk10gr said:

Επανέρχομαι κι εγώ. Συμφωνώ με τον Δημήτρη για τον 1337. Είναι κρίμα να μην το εντάξεις στον νόμο (με την εξαίρεση της σκάλας που οριακά θα σε δυσκολέψει). Η 3η φάση είναι πολύ βαβούρα για το τπτ...

Τα υπόλοιπα ως μετά 2011, κολλάνε οποιαδήποτε βεβαίωση για μεταβίβαση.

pk10gr ευχαριστω...έτσι πιστεύω κι εγώ..Τώρα για τα μετα 2011, θα το ελεγξω με αεροφωτογραφιες...

Link to comment
Share on other sites

τι να ελεγξεις με α/φ;;;

Θα δεχθει ο  πελατης να πληρωσει τα εξοδα;

Αφου σου ειπε ο ιδιος οτι τα εκανε προ 5 ετων

ετσι τα γραφει και στο Ε9 [αν τα γραφει]

 

Link to comment
Share on other sites

Δες αν φαίνεται κάτι στους ορθω του κτηματολογίου πριν μπεις σε έξοδα όπως λέει και ο Δημήτρης.

Σιγά μην το δηλώνει στο Ε9 φίλτατε Δημήτρη... Ότι ξύπνησε ένα πρωί το 2015 ας πούμε και είπε:

"Α! την αυθαίρετη αποθήκη που έφτιαξα, ας τη δηλώσω στην εφορία, δεν είναι σωστό να μην πληρώνω ΕΝΦΙΑ για αυτή!".  

Από την άλλη βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα του: "Αφού τη δηλώνω στο Ε9 είναι νόμιμη!!! Τί όχι?"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,μόλις είδα τα μυνημ.

Σωστά όλα αυτά..Θα τα ελέγξω, ελπίζοντας να είναι προ 2011 για να τα ρυθμίσω με 4495...Ομως αν  δεν είναι?! Θα κολήσει το θέμα? Δεν βγάζω βεβαίωση?..Δεν κάνει μεταβίβαση?!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί πρέπει να αγχωνόμαστε εμείς για τις δικές τους μλκιες...

Έχουμε κάνει και θα κάνουμε αρκετές ακόμα δικές μας (τακτοποιώντας τα δικά τους ακίνητα) για να αγχωθούμε για δυο ζωές...

Όπως την έχτισε νύχτα, ας την γκρεμίσει και νύχτα... Πες του  να μην ξεχάσει το στέγαστρο!!!

(συγνώμη για το ύφος, αλλά σήμερα με έχουν πιάσει τα διαόλια μου με δυο "αγαπημένους" πελάτες...)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vivonio said:

Καλημέρα,μόλις είδα τα μυνημ.

Σωστά όλα αυτά..Θα τα ελέγξω, ελπίζοντας να είναι προ 2011 για να τα ρυθμίσω με 4495...Ομως αν  δεν είναι?! Θα κολήσει το θέμα? Δεν βγάζω βεβαίωση?..Δεν κάνει μεταβίβαση?!

 

ξεκαθαρισε εσυ αυτα που ψαχνεις

Και μετα, το πολυ πολυ να τα γκρεμισει

[νομιμα και οχι με...σαλτανατια..]

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

( μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα, έχω ένα κτίριο του 1975 με πέντε οριζόντιες ιδιοκτησίες του ίδιου ιδιοκτήτη και θέλει να κάνει μεταβίβαση των πέντε οριζόντιων ιδιοκτησιών στο παιδί του με γονική παροχή, όμως το κτίριο είναι ρυμοτομούμενο, μπορώ να εκδώσω βεβαίωση νομιμότητας στα μη ρυμοτομούμενα και να αφήσω τα ρυμοτομούμενα ως έχουν ή να τα αναφέρω απλός στην τεχνική μου έκθεση ;  μεταβίβαση μπορεί να γίνει σε ρυμοτομούμενο (τα ρυμοτομούμενα είναι πολύ μικρές επιφάνειες στις γωνίες του κτιρίου ένα με δυο τετραγωνικά), μπορεί να αντιμετωπισθεί αυτό ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο 89:

2. Απαγορεύεται η μεταβίβαση δικαιώματος ακινήτου ή αυτοτελούς διηρημένης ιδιοκτησίας ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης βρίσκεται : α) σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις στις οποίες δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων στα οποία υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών. Σε περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα, δεν επηρεάζονται το κύρος και η διαδικασία απαλλοτρίωσης και τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποζημιώνονται

Οι οριζόντιες έχουν αυθαιρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.