Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 094 - Ν. 4495/17] Κυρώσεις αυθαιρέτων κατασκευών μετά την 28.07.2011


Recommended Posts

όχι! γιατί σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να ξεπερνάς το Σ.Δ

Δηλαδή ο Νόμος σου λέει διάλεξε και πάρε: 

θες να πας με ρύθμιση για 30-40 χρόνια και ας ξεπερνάς το σ.δ-ΚΑΛΩΣ

αν όμως θες να πας με νομ/ση τότε δεν μπορείς να ξεπερνάς το Σ.Δ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρολο που ακουγεται λογικο, εχω μια μικρη αμφιβολια γι αυτο.

Δεν μπορει καποιος να κανει υπαγωγη προς εκδοση αδειας νομιμοποιησης για συννομες κατασκευες (εντος ΣΔ αν αποτελουν χωρο) και προς ρυθμιση τις υπολοιπες σε διαφορετικα φυλλα καταγραφης?

 

 

 

 

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

αυτό μπορεί να το κάνεις στο σύστημα ΤΕΕ αλλά κατά την πράξη νομ/σης του ενός

δεν μπορείς να υπερβαίνεις το   σ.δ

Δηλαδή έστω ότι έχω ένα Α κτίσμα χωρίς Ο.Α αλλά που είναι καθ' όλα o.k  και μπορεί να νομ/θεί

και ένα άλλο ανεξάρτητο Β κτίσμα σε απόσταση < του Δ

Αν Α+Β=σ.δόμησης τότε το Α το νομ/είς  και το Β το δηλώνεις στο Ν 4495

925 24-2-14.pdf

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το έγγραφο βασίστηκα, αλλά προφανώς το ερμήνευσα διαφορετικά.. Μου γεννιέται κι άλλη απορία όμως τώρα πάνω σε αυτό.

Σε κτίριο με ρύθμιση του 4178 κατ.5 για υπέρβαση δόμησης στην Πρασιά στο ισόγειο, λοιπές παραβάσεις συν αποθήκη στον ακάλυπτο έβγαλα άδεια αλλαγής χρήσης στην ιδιοκτησία του ισογείου (που ένα τμήμα της πατάει στην πρασιά)

Με την αλλαγή χρήσης, έγιναν και αλλαγές στην όψη και προστέθηκαν εξώστες κατά ΝΟΚ. Στους υπολογισμούς μέτρησε όλο το κτίριο και όχι μόνο η οριζόντιά μου βέβαια, αλλά δεν με σταμάτησε η υπέρβαση του ΣΔ. Οπότε αυτό με προβληματίζει στην περίπτωσή μου. Δηλαδή στη σημερινή μου περίπτωση, θα μπορούσα να βγάλω άδεια για αλλαγή χρήσης εφόσον επιτρέπεται και να μελετήσω και τροποποίηση του εξώστη αλλά δεν μπορώ να βγάλω άδεια νομιμοποίησης απευθείας για τον εξώστη..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ισόγεια κατοικία στην οποία έχω αυθαιρεσίες που έγιναν πριν το 1975, πριν το 1983 και μία αυθαιρεσία που έγινε το 1985. Εκτός από αυτές τις αυθαιρεσίες υπάρχει κ ένα στέγαστρο που έγινε μετά το 2011.

Τις αυθαιρεσίες πριν το 11 τις έχω ρυθμίσει με το 4495. Για το στέγαστρο σκέφτομαι να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για τη νομιμοποιήση του (παρ. λα του αρ. 29 του 4495). Όμως στο οικόπεδο μου έχω υπέρβαση της κάλυψης και δεν ικανοποιείται ούτε ο έλεγχος της φύτευσης.

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ η κάλυψη δεν είναι πρόβλημα αφού τα στέγαστρα δεν μετράνε στην κάλυψη. Αυτό που με προβληματίζει είναι η φύτευση γιατί στο νοκ λέει ότι επιτρέπονται τα στέγαστρα στον ακάλυπτο μόνο αν ικανοποιείται το ποσοστό της φύτευσης.

Έχει κάποιος να μου πει κάποια γνώμη?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 17 παρ 2α  ΝΟΚ (σ.σ δεν ισχύει για εκτός σχεδίου περιοχές)

2.    α. Ο υποχρεωτικά ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου [δηλ(=Εοικ-Εοικ*maxΠοσ.Καλ)] τουλάχιστον κατά τα 2/3  του πρέπει να παραμένει χωρίς επίστρωση και να φυτεύεται, [δηλ Εφυτ=2/3*( Εοικ-Εοικ*maxΠοσ.Καλ)] όπως προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις.

    Στον υπολογισμό της φύτευσης συμμετέχουν οι ασκεπείς κατασκευές για την υποδοχή στοιχείων νερού και οι πισίνες σε ποσοστό 50% της επιφάνειάς τους, καθώς και κατασκευές που επιβάλλονται μετά την ανεύρεση μνημείων, για την προστασία και ανάδειξή τους ύστερα από έγκριση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού. Οι πέργκολες εφόσον είναι ασκεπείς και προορίζονται για στήριξη φυτών μπορούν να κατασκευάζονται στην επιφάνεια του χώρου φύτευσης, χωρίς περιορισμό διαστάσεων και θέσης.

Στην περίπτωση που δημιουργούνται υπαίθριοι χώροι στάθμευσης με μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια έως 10% της επιτρεπομένης κάλυψης, τότε ο υπολογισμός των 2/3 της υποχρεωτικής φύτευσης λαμβάνεται επί του απομειούμενου κατά τα ανωτέρω υποχρεωτικά ακαλύπτου (σ.σ 10%) χώρου του οικοπέδου. [δηλ Εφυτ=2/3*( Εοικ-Εοικ*(maxΠοσ.Καλ+0,10))]

Ο υπόλοιπος χώρος οικοπέδου  

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ

ή    

= 1/3*( Εοικοπ-Εοικοπ*maxΠοσ.Καλ)]-Ε παργματ κάλυψης λόγω της κατασκευής

ή

 = 1/3*( Εοικ-Εοικ*(maxΠοσ.Καλ+0,10))]-Ε παργματ κάλυψης λόγω της κατασκευής

 

 μπορείς να ΤΟΝ καλύπτεΙς  ΜΕ πλακοστρώσεις –ΜΕ στέγαστρα κλπ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το νομιμοποιήσω δηλαδή παρόλο που δεν η φύτευση του οικοπέδου είναι μικρότερη από αυτήν που απαιτείται ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου λέω αυτό

αλλά ότι εφόσον η κατασκευή έγινε μετά την ισχύ του κτριοδομικού  πρέπει να ελέγξεις αν πληρείς τις τελευταίες σχέσεις (που ο ίδιος ο κτριοδο κανονισμός ορίζει)

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα_Πολ.δεν χρειάζονται συγνώμες -σε όλους μας μπορεί να συμβεί κάτι αντίστοιχο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.