Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας,

Σε 2όροφη οικοδομή (εντός σχεδόυ) χωρίς οριζόντια σύσταση (με ίδιο ιδιοκτήτη) υφίστανται 2 ισόγεια καταστήματα, 2 κατοικίες στο 1ο όροφο και 2 αποθήκες στο υπόγειο -  ποια θεωρείται η επικρατούσα χρήση?

Βάσει Ο.Α. οι αποθήκες του υπογείου ορίζονταν ως αυτοτελείς/ανεξάρτητες με πρόσβαση από το κλιμακοστάσιο υπογείου - όμως, η πρόσβαση στη πραγματικότητα γίνεται μέσω τον καταστημάτων - δηλαδή το κάθε κατάστημα έχει πρόσβαση την αντίστοιχη υπόγεια αποθήκη.

Ρωτάω διότι θέλω να κάνω υπαγωγή στο Ν4495 και θέλω να ξέρω αν μπορώ να εντάξω συνολικά και τις 4 ιδιοκτησίες στη κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kατά τη γνώμη θα πρέπει να αγνοήσεις το υπόγειο, διότι είναι βοηθητικής χρήσης χώρος, δηλαδή επικουρεί την κύρια χρήση και να συγκρίνεις τις επιφάνειες καταστημάτων με αυτές της κατοικίας. Όποια επιφάνεια βγει μεγαλύτερη αυτή θα λάβεις υπόψη σου για την επικρατούσα χρήση.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο ευχαριστώ.

Στη προκειμένη περίπτωση η συνολική επιφάνεια των κατοικιών του 1ου ορόφου είναι ίδια με την επιφάνεια των καταστημάτων ισογείου. Κι αυτό γιατί έχουν το ίδιο περίγραμμα (με ένα κλιμακοστάσιο στο ενδιάμεσο)...

Link to comment
Share on other sites

Αν θα γινόταν σύσταση το διαμέρισμα Α΄ορόφου θα περιγράφονταν με σκάλα αποκλειστικής χρήσης που ξεκινάει από την είσοδο του κτιρίου στο ισόγειο και καταλήγει στο διαμέρισμα. Κάπως έτσι θα το δεις για να πάρεις την χρήση κατοικία που θέλεις. Λογικά ο χώρος κλιμ/σίου μικραίνει την επιφάνεια καταστημάτων σε σχέση με αυτή του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(Mεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδερφοι, αν μπορείτε να με βοηθήσετε!

Μπορώ να εντάξω ισόγειο κατάστημα, 2όροφης οικοδομής με διαμερίσματα, στην Κατηγορία 1;

Δεν αποτελεί κτίριο οπου η χρηση κατοικίας υπερβαίνει το 50% της επιφάνειας κύριας χρήσης του κτιρίου;

Κάτι δε μου κάθεται καλα!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εχεις αυτο;

α) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1:

Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, κατοικιών ή μη σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικία, που υφίστανται πριν από το έτος 1975:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Magdalini  Kαλησπέρα. Δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει; Έχεις επικρατούσα χρήση κατοικίας στο κτίριο;

Έχεις αυθαιρεσίες προ 9/6/75; 

Αν ναι, τότε μπορείς να έχεις υπαγωγή στην κατηγορία 1 όπως ορθώς αναγράφει ο Δημήτρης παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο σου , όπου η χρήση κατοικίας δεν υπερβαίνει το 50% της συνολικής επιφάνειας του όλου κτιρίου , το κατάστημα δεν είναι κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, venezia said:

Αν το κτίριο σου , όπου η χρήση κατοικίας δεν υπερβαίνει το 50% της συνολικής επιφάνειας του όλου κτιρίου , το κατάστημα δεν είναι κατηγορία 1.

Aφου μου το επιβεβαιώνετε όλοι, θα το βάλω Κατηγορία 1, δε μου καθόταν καλά ο συνδυασμός Υπηρεσίες-Κατηγορία 1!! Ευχαριστώ πολύ όλους !!!

Link to comment
Share on other sites

On 5/15/2024 at 8:03 AM, Magdalini said:

Aφου μου το επιβεβαιώνετε όλοι, θα το βάλω Κατηγορία 1, δε μου καθόταν καλά ο συνδυασμός Υπηρεσίες-Κατηγορία 1!! Ευχαριστώ πολύ όλους !!!

Magdalini εγώ δεν το  επιβεβαίωσα . Το επαναλαμβάνω διαφορετικά . Αν κατάλαβα σωστά το κατάστημα σου είναι μεγαλύτερο της κατοικίας , άρα δεν εντάσσεται σε Κ1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.