Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Εφ'όσον το περίγραμμα της ΟΑ δεν μεταβάλεται και μετακινείται σε νόμιμη θέση έχεις 1Κ3.

Απο εκεί και πέρα ότι υπέρβαση υπάρχει εκτός νόμιμου περιγράμματος κανονικά με ΥΔ, ΥΚ , Υδ η ότι άλλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον το περίγραμμα της ΟΑ δεν μεταβάλεται και μετακινείται σε νόμιμη θέση έχεις 1Κ3.

Απο εκεί και πέρα ότι υπέρβαση υπάρχει εκτός νόμιμου περιγράμματος κανονικά με ΥΔ, ΥΚ , Υδ η ότι άλλο.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..Έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα (και στο Ν4178) γιατί επικράτησε κάποια στιγμή η άποψη ότι η κατηγορία 3 για την αλλαγή θέσης ισχύει μόνο όταν δεν υπάρχει καμία άλλη παράβαση στην ιδιοκτησία...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..Έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα (και στο Ν4178) γιατί επικράτησε κάποια στιγμή η άποψη ότι η κατηγορία 3 για την αλλαγή θέσης ισχύει μόνο όταν δεν υπάρχει καμία άλλη παράβαση στην ιδιοκτησία...

Ενώ τώρα έχει ξεκαθαριστεί κάτι συνάδελφε? :smile:

Στο help desk που μίλησα τηλεφωνικά τις προάλλες μου είπαν πως "ναι, μάλλον έτσι είναι, αλλά αυτό απηχεί την προσωπική μας άποψη"... Εσύ τί καταλαβαίνεις συνάδελφε?

Εγώ πάντως είμαι πολύ φειδωλός ακόμη "με την μετακίνηση σε άλλη νόμιμη θέση , εφόσον δεν παραβιάζονται άλλες πολεδομικές διατάξεις"..

Και αν είναι τόσο απλό γιατί 5 χρόνια τώρα (υπήρχε και στον 4178) δεν το ξεκαθαρίζουν? Ποιες πολεοδομικές διατάξεις (δόμηση, κάλυψη ύψος?) να μην παραβιάζονται και πού? Μόνο αναφερόμενοι στον όγκο του κτιρίου ή και γενικά στο οικόπεδο?

Εγώ πχ ρώτησα για περίπτωση όπου το κτίριο μετακινηθηκε σε άλλη σύννομη θέση ως προς την τήρηση των  ορίων, το περίγραμμα του κτιρίου δεν προκαλεί καμία ΥΔ και ΥΚ, όμως:

1. υπάρχει ΥΥ μόνο από το "ψήλωμα" της στέγης (μόνο της στέγης) και μου είπαν ότι "οκ,δεκτό να το κάνεις με αναλυτικό, αλλά προσωπική μας άποψη πάντα :mrgreen:  :mrgreen: ".

2. υπάρχει ΥΔ στο οικόπεδο, από αυθαίρετη αποθήκη εκτός του περιγράμματος του κτιρίου την οποία θα βάλω με ΥΔ,ΥΚ.

Προσωπικά ακόμη κολλάω να το προχωρήσω και αν δεν υπάρξουν διευκρινησεις σαφείς δεν με βλέπω και να το προχωράω.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή απο το post και χωρίς να αναφέρομαι συγκεκριμένα σε εσένα συνάδερφε, ήθελα να ρωτήσω.

Τι είναι αυτό που μας κάνει να δίνουμε τόσο βαρύτητα  στο help desk;

Δηλ. τι είναι το help desk, δεν κατάλαβα;

Σε όλες τις απαντήσεις βάζουν το γνωστό "...αλλά προσωπική μας άποψη πάντα..." και όλα μιά χαρά.

Δηλ. αν μας πούν αυτοί κάτι αισθανόμαστε σίγουροι και αν ναι, γιατί;

Εδώ οι εγκύκλιοι ακόμα και μπαίνουν σε αμφισβήτηση.

Έτσι είναι τα πράγματα και πρέπει να πάρουμε και κάποιες αποφάσεις μόνοι μας, η αλληλοβοηθούμενοι όπως κάνουμε απο εδώ μέσα.

Πιστεύω ότι στο michanikos υπάρχουν πολύ διαβασμένοι συνάδερφοι οι οποίοι με την βοήθεια όλων μας , προσεγγίζουν τα θέματα πάρα πολύ καλά.

Θα μου το επιτρέψετε αυτό που είπα γιατί ύστερα απο εμπειρία 32+ ετών, νομίζω μπορώ να καταλάβω  αν ένας μηχανικός είναι διαβασμένος , γενικά αν κατέχει.

Με τις διαφωνίες μας με τις συμφωνίες μας ,τις ενστάσεις μας , και τις εντάσεις μας γιατί όχι.

Όλα αυτά αποτελούν ένα υγιές και επιστημονικό περιβάλλον.

Αν στο help desk είναι 4-5 μηχανικοί που προβληματίζονται και απαντούν , εδώ είναι χιλιάδες  αυτοί που παρακολοθούν και αυτοί που γράφουν εκατοντάδες.

Και χωρίς να μας το επιβάλει κάποιος κρατάμε και την επιστημονικότητα και τις ανα μεταξύ μας σχέσεις ,σε πάρα πολύ καλό επίπεδο. 

Και θα αντέστρεφα το ερώτημα και θα έλεγα μακάρι οι του help desk να παρακολουθούν και αυτοί το michanikos και γιατί όχι να συμμετέχουν κιόλας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλή σου μέρα. :smile:

Καλά και άγια τα όσα λες, τα προσυπογράφω μέχρι κεραίας.Για δε το επίπεδο πολλών μελών του michanikos.gr δεν το συζητάω, ορισμένοι θα έπρεπε να συμμετέχουν σε νομοπαρασκευαστικές επιτροπές. Δεν το λέω καθ' υπερβολήν, το πιστεύω.

Η ειδοποιός διαφορά είναι η εξής: οι του help desk (ή κάποιοι απ'αυτούς...) μιλάνε απ'ευθείας με την νομοπαρασκευαστική επιτροπή του 4495 (κατά τα λεγόμενα τους πάντα).Επομένως και ανεξάρτητα με την κατάρτιση καθενός ( :mrgreen: ), νομίζω πως μια πληροφόρηση παραπάνω μάλλον την έχουν. Ξαναλέω δεν μιλάω για κατάρτιση, γνώσεις μηχανικού σε θέματα νομοθεσίας,ΓΟΚ, τεχνικά κλπ.

Αυτό το ερώτημα για την μετακίνηση κτιρίου στην ΚΑΤ3 αν ανατρέξετε στις πρώτες σελίδες αυτού του νήματος το έχω υποβάλλει από τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του νόμου, με απασχολεί εδώ και καιρό, και απλά μεταφέρω τον προβληματισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο σε όλα. Τίποτα δεν έχει ξεκαθαριστεί και οι περιπτώσεις με αλλαγή θέσης κτιρίου είναι πάρα πολλές (τουλάχιστον εγώ έχω συναντήσει)...Χρησιμοποιώ την κατηγορία 3 μόνο σε περιπτώσεις που δεν παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις (συμπεριλαμβανομένου και του ύψους). Εκεί έχω καταλήξει άσχετα αν υπάρχουν μετέπειτα παραβάσεις ακόμα και αν δεν είναι στατικά ανεξάρτητες. Είναι περίεργο πάντως που για κάποια θέματα, όπως αυτό, που καλύπτουν τόσο μεγάλο εύρος υποθέσεων δε θέλουν να προβούν σε διευκρινίσεις.Καλημέρα σε όλους..  

Edited by c.gargala
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

έχω γωνιακό διώροφο κτήριο προ 1923 στο οποίο βγήκε μία άδεια επισκευών το 2000 με την οποία επένδυσαν το αρχικό κτίριο...δε λέει ακριβώς με τι, πάντως εγώ τώρα βλέπω ότι η πέτρα έχει καλυφθεί τελείως και υπάρχει κ επένδυση με μάρμαρο σε κάποια σημεία. Το ζήτημα τώρα είναι ότι μετρώντας τις δύο όψεις του κτιρίου , το οποίο εφάπτεται της ρυμοτομικής βλέπω ότι και οι δύο πλευρές έχουν αυξηθεί κατά 10 εκατοστά. Είμαι εντός των αποκλίσεων της κατηγ.3 όμως πιθανότατα να ξεφεύγω από τη ρυμοτομική.....επιτρέπεται να το δηλώσω ως κατηγορία 3?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πως θα μπορούσε κανείς να πει πως είναι αρχιτεκτονικές προεξοχές (βασικά είναι όλη η όψη επενδυμένη), όμως και πάλι βάσει ΝΟΚ αυτές δεν μπορούν να προεξέχουν της ρυμοτομικής στο ισόγειο...όμως σύμφωνα με το άρθρο 96 του ν.4495/17 θεωρώ ότι μπορώ να κάνω δήλωση, σωστά?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.