Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Προφανώς δεν τα χω μαζί σου συνάδελφε και συμφωνώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη σαφήνεια ώστε να μην μπαίνουμε στη διαδικασία να ψάχνουμε ερμηνείες.

Χρησιμοποίησα αυτό το ακραίο παράδειγμα ακριβώς για να αποθαρρύνω οποιονδήποτε συνάδελφο σκεφτεί να εκμεταλλευτεί την ασάφεια αυτή μέχρι εκεί που τον βολεύει.

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι μιλας για χρήση "εντός λογικών πλαισίων" και το καταλαβαίνω. Αλλά ποια είναι αυτά τα λογικά πλαίσια και ποιός τα θέτει;

Λες πχ εσύ 20τμ και 2 μέτρα. ΟΚ. Εγώ λέω και το 25 λογικό μου φαίνεται. Ο άλλος λέει μέχρι 30 μωρέ μικρή είναι. Ε και εγώ δηλαδή άμα έχω 31 τι θα βάλω πρόστιμο;;

Κατάλαβαίνεις λοιπόν το πρόβλημα που προκύπτει.

Γι αυτό η προσωπική μου θέση τόσο στον 4178 όσο και στον 4495 ήταν και είναι: κλειστός χώρος=υπέρβαση δόμησης εκτός από συγκεκριμένες ειδικές περιπτώσεις που ρητά αναφέρεται στον νόμο ότι υπολογίζονται διαφορετικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...........................

Λες πχ εσύ 20τμ και 2 μέτρα. ΟΚ. Εγώ λέω και το 25 λογικό μου φαίνεται. Ο άλλος λέει μέχρι 30 μωρέ μικρή είναι. Ε και εγώ δηλαδή άμα έχω 31 τι θα βάλω πρόστιμο;;

Κατάλαβαίνεις λοιπόν το πρόβλημα που προκύπτει.

Γι αυτό η προσωπική μου θέση τόσο στον 4178 όσο και στον 4495 ήταν και είναι: κλειστός χώρος=υπέρβαση δόμησης εκτός από συγκεκριμένες ειδικές περιπτώσεις που ρητά αναφέρεται στον νόμο ότι υπολογίζονται διαφορετικά.

Συνάδελφε, αυτή την "λογική" την προσυπογράφω, ως τώρα ψήφιζα "στα κρυφά"....(+1). Προσθέτω ότι στον  ν.4178/13 είχε διευκρινιστεί με εγκύκλιο, ότι υπολογισμός γίνεται με ΥΔ.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

  Ιδιοκτήτης έχει αλλάξει την μορφή της στέγης και σε κάθε όψη αυτής έχει κατασκευάσει

καλκάνι (αέτωμα) ως αρχιτεκτονική διαμόρφωση αυτής (στην ο.α η στέγη αποτυπώνεται με άλλη μορφή).

  Το σκεπτικό του ήταν να επωφεληθεί από τους χώρους αυτούς και να τους

χρησιμοποιεί ως αποθηκευτικούς.

   Επειδή θα συσταθεί Ο.Ι. στην οικοδομή, σκέφτομαι να του ζητήσω να περιορίσει αυτούς τους

χώρους στα 15μ2 το καθένα (είναι σαφώς μεγαλύτεροι), ώστε να κάνω χρήση της Κατ3.

  α) Μπορεί να γίνει χρήση της Κατ3 για την παραπάνω περίπτωση που οι αποθήκες είναι στη στάθμη της στέγης

και όχι επί του φυσικού εδάφους?

  (Επίσης, η πρόσβαση στην στέγη γίνεται με πτυσσόμενη σκάλα σε οριζόντια ανθρωποθυρίδα,

η οποία βρίσκεται στον χώρο του κλιμακοστασίου.)

  β) Αν ναι, ......δύναται να δοθούν χιλιοστά σ' αυτές?

  γ) Αν ναι, ......ο διάδρομος πρόσβασης (εντός της στέγης) προς αυτές τις αποθήκες λαμβάνεται υπόψη ως υπέρβαση δόμησης ή συμπεριλαμβάνεται στον Αναλυτικό Προυπολογισμο της υπόλοιπης επιφάνειας της στέγης?

Link to comment
Share on other sites

 Αυτό μέχρι να διευκρινιστεί κάτι διαφορετικό στο μέλλον. Ως τότε, νομίζω θα ήταν "φρόνιμο" η επιλογή αυτού του τρόπου υπολογισμού να γίνεται με μέτρο.

συγκεκριμενα εχω 2 αποθηκες των 5μ2 η μια με υψος 2.6-2.7 μ

και επειδη εχω ετσι κ αλλιως κατηγ 3 θα βολευε να εβαζα και τις αποθηκες εκει

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου αποθήκη 200τμ και ύψος 5 μέτρα υπολογίζεται με αναλυτικό??

Ξεκάθαρα διαφωνώ.

Αν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις της αποθήκης 15τμ και 2,5μ ύψος που συμπεριλάβανε σαν δωράκι στην κατηγορία 3 μιλάμε για έναν κλειστό δομημένο χώρο όπως όλοι οι άλλοι και υπολογίζεται κανονικά με Υπέρβαση Δόμησης και τους σχετικούς συντελεστές.

Συμφωνώ κι εγώ με danaikaterina. Με αυτή τη λογική θα τα βάζαμε όλα αναλυτικό...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, χρειάζομαι την άποψη σας, στο παρακάτω:

 

 

Μήπως γνωρίζετε εάν, η εξαίρεση των οριζόμενων στην "παρ. 10 του άρθρ. 42" για την ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας, σύμφωνα με την παρ. ιδιδ) της "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3" (βλ. "παρ. γ, άρθ. 96"), ισχύει και για ενημέρωση οικοδομικής άδειας που δεν είναι σε ισχύ και ταυτόχρονα έχει ανεγερθεί μόνον ο φέρων οργανισμός του κτηρίου, και όχι μόνον προκειμένου να εκδοθεί η ταυτότητα του κτηρίου?

 

 

Αναρωτιέμαι, γιατί έχει ανεγερθεί μόνον ο φέρων οργανισμός του κτηρίου, ο οποίος έχει αλλάξει θέση κατάτι (μικρή στροφή), και έχει αλλαγές μικρότερες του 5% (βλ. "περ. ιειε), παρ. γ), του άρθρ. 96"), τόσο των διαστάσεων του, όσο και της επιφάνειας του.

 

 

Εάν η παραπάνω περίπτωση -φέρων οργανισμός του 1988, με μικρή αλλαγή θέσης χωρίς παραβίαση πολεοδομικών διατάξεων και αλλαγές διαστάσεων & επιφάνειας <5%- εντάχθεί στην "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3", είναι δυνατόν να ισχύσει η εξαίρεση της "παρ. 10 του άρθ. 42" που προβλέπεται στην "περ. ιδιδ, της παρ. γ., του αρθ. 96", με σκοπό να αιτηθούμε την αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας για την παράταση της ισχύος της κατόπιν ελέγχου από Ελεγκτή Δόμησης (βλ. παρ. 1., αρθ. 50, του Ν.4178/13), έως ότου ενεργοποιηθούν οι διατάξεις που προβλέπονται στην "περ. β), παρ. 4, του άρθ. 42, του Ν4495/17"?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά

Το θέμα είναι ότι αφού ο φέρων ολοκληρώθηκε η άδεια ισχύει επ΄αόριστον.

Οπότε τακτοποιείς με Κ3 και μετά μπαίνει το ερώτημα αν μπορείς να συνεχίσεις με την ήδη υπάρχουσα άδεια η όχι.

Η συνεχίζεις κανονικά την οικοδομή και τακτοποιείς μετά με Κ3. Αρκεί να τελειώσεις μέχρι την ισχύ του νόμου.

Αλλά μην φοβάσαι δεν πρόκειται να λήξει ποτέ.... τουλάχιστον η Κ3.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, μια γενικότερη απορία:

Παράβαση κατηγορίας 3, ας πούμε αποθήκη < 15τ.μ. και ύψους <2,50μ, που παραβιάζει το νόμιμο ύψος του κτιρίου ή τις αποστάσεις Δ από τα όρια του οικοπέδου, δηλώνεται κανονικά ως ΚΑΤ 3 και ο έλεγχος σταματά εκεί? Δηλαδή μια άλλη ΥΔ που συνυπάρχει στο κτίριο και που την καταγράφουμε ως ΥΔ δεν την "τιμωρούμε" με τους προσαυξητικούς συντελεστές λόγω της υπέρβασης ύψους ή αποστάσεων Δ που έχει δημιουργήσει η αποθήκη κατηγορίας 3? Ή μήπως πρέπει σε αυτή την περίπτωση την αποθήκη να μην την κατηγοριοποήσουμε ως ΚΑΤ3 (δυσμενές) και να την πάμε με ΥΔ και άλλη κατηγορία? Επίσης οι εν λογω αποθήκες είναι περιοριστικο να βρίσκονται σε ισόγειο ακάλυπτο ή μπορούν να βρίσκονται σε δώμα?Θυμάμαι στον 4178 να υπάρχει μια διακριτοποίηση ή μήπως κάνω λάθος?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος πάντως δεν αναφέρεται ούτε για Δ , ούτε για υπέρβαση ύψους, ούτε ότι σώνει και καλά πρέπει να είναι στο ισόγειο .

 

Και αν προσέξουμε πως ξεκινάει το λεκτικό του συγκεκριμένου άρθρου για την Κ3 :

 

γ) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3:

Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις....

 

Μιλάει για μικρές παραβάσεις.

Τις θεωρεί λοιπόν "μικρές "γι ' αυτό τον λόγο φαντάζομαι δεν τις εμπλέκει με όλα αυτά που σε απασχολούν και που αναφέρθηκα και εγώ πιό επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η άποψη σου συνάδελφε είναι ότι μια αποθήκη, με τα χαρακτηριστικά που περιέγραψα παραπάνω, δηλώνεται ως ΚΑΤ3 και παύουμε να ασχολούμαστε περαιτέρω, με το αν είναι σε δώμα ή παραβιάζει νόμιμο ύψος ή Δ? Σε ευχαριστώ θερμά και με συγχωρείς για την "επιπλέον" ερώτηση, είναι στα πλαίσια της ανταλλαγής απόψεων ώστε να αποσαφηνίσουμε αν είναι δυνατόν, τα ομιχλώδη της νομοθεσίας που είναι πολλά :smile:

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.