Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφε κάπου έχεις μπερδευτεί. Αυθαίρετη ανεξάρτητη προσθήκη προφανώς δεν εντάσσεται σε αυτή την παράγραφο.

Εδώ μιλάει ξεκάθαρα για μικρη αλλαγή των διαστάσεων ενός νομίμως υφιστάμενου κτιρίου.

Δηλαδή πχ χονδρικά αν είχα άδεια για ένα κτίριο 20x20τμ και τελικά έγινε 20,30x20,40 (στην περιπτωση που εξετάζω ολόκληρο κτίριο)

Η ένα διαμέρισμα που ήταν στην άδεια πχ 5x10τμ και έγινε 5,10x10,20τμ (στην περίπτωση που εξετάζω μεμονωμένη ιδιοκτησία)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν Αυθαίρετη αποθήκη  μεχρι 15τ.μ. και  ύψος μέχρι   2.50μ παραβιάζει ΚΑΙ τις πλάγιες αποστάσεις  μας καλύπτει η ένταξη σαν παράβαση κατηγορίας 3 ή πρέπει να βάλουμε και τη παραβίαση του Δ σαν ξεχωριστή παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.Γρήγορη ερώτηση:

Δύο αποθήκες, η μία στο δώμα του κτιρίου (7,91 τ.μ.)  και η άλλη στον περιβάλλοντα χώρο (3,30 τ.μ.) με συνολικό εμβαδόν 11,21 τ.μ. < 15τ.μ. και μέγιστο ύψος 2,08< 2,50 μ εντάσσονται και οι δύο στην κατηγορία 3 με συνολικό παράβολο 250ευρώ? Γνώμη μου είναι πως ναι.Ευχαριστώ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

.............................................

Και κάτι άλλο για κατ 3. Λέει ότι αφορά παραβάσεις που περιγράφονται στο 96 αλλά δεν περιλαμβάνονται στο άρθρο 30, που αφορά εργγασίες που δεν απαιτείται οικοδομιή ή εγκριση

Δλδ εκείνες τις περιπτώσεις δεν τις ελέγχουμε για αυθαίρετες;

 

Εννοεί για παράδειγμα το εξής:

Αν έχεις αυθαίρετη pergola έως 50μ2 τότε αυτή γενικώς μεν είναι (εε) ΚΑΤ.3 ...

εκτός όμως των περιπτώσεων  αρ. 30 που η pergola βρίσκεται σε  ακαλύπτους, προκήπια, και βεράντες ισογείου και εφ΄οσον αυτή δεν απαγορεύεται από ειδικές διατάξεις, επειδή πλέον ΔΕΝ ελέγχεται ως αυθαίρετη (αρ. 81.3.ζ)

 

 

pitsirik0s,

τα αυθαίρετα ΚΑΤ.3 δεν χρεώνονται  με Υ.Δ, Υ.Κ, Υ.Υ,  παραβ. Δ-προκηπίου....

ΚΑΤ3 λοιπόν και τελείωσες και ασχέτως αριθμού των παραβάσεων αυτών ...

Edited by Anton_civeng
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

pitsirik0s

Και εγώ έτσι πιστέυω ,μόνο Κ3.

 

pirsogiannis

Με 1Κ3 και οι δύο αποθήκες.

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση karanus. +1.

Να συνεχίσω "σπαστικά" όμως με μία ακόμη ερώτηση που μοιάζει με αυτό που ρωτάει ο pitsirik0s παραπάνω. Την υπέρβαση ύψους που προκαλεί η αποθήκη στο δώμα πώς την δηλώνω? Δεν χρειάζεται να την δηλώσω , αφού έχω δηλώσει την αυθαιρεσία ως κατηγορίας 3? Την δηλώνω με τον προσαυξητικό συντελεστή (6α,β) σε άλλη υπέρβαση δόμησης  που έχω στο κτίριο μου? Τί κάνω?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Τεκμαίρω ότι όπως δεν θα δηλώναμε την υπέρβαση πλαγίων ορίων αν μια αποθήκη Κ3 παραβίαζε το Δ , έτσι δεν θα δηλώσουμε και την υπέρβαση ύψους , αν αυτή οφείλεται μόνο στην εν λόγω αποθήκη.

 

 

Τώρα βλέπω ότι απάντησε και Anton_civeng  

για το ίδιο θέμα.

  Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

εχω την αποψη οτι αποθηκες στο δωμα,δεν μπορουν να ενταχθουν στη κατ3...διαισθηση

 

ηη) οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις, εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ΄270). Για την εν λόγω περίπτωση δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου''εφοσον δεν πληρωνουν παραβολο γιατι αναφερονται σαν κατ3 ?τι εννοει το συγκεκριμενο 

 

ζζ) δεξαμενές αποχέτευσης στεγανές ή απορροφητι-

κές, καθώς και δεξαμενές νερού,   Τι εννουμε δεξαμενες αποχετευσης?τετοιες ειναι κ οι δεξαμενες λυματων βιοτεχνικων κτιριων?
Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Αν η αποθήκη πληροί τα κριτήρια της παρ. ιβιβ, μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3

"ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και ύψους έως 2,50 μέτρα",
 
Αναφορικά με τις δεξαμενές αποχέτευσης, θεωρώ πως εννοεί τις τυπικές κατασκευές βόθρων. Από κει και ύστερα, με μια εμπεριστατωμένη τεκμηρίωση στην τεχνική έκθεση, όλα γίνονται
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.