Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

 

Η ειδοποιός διαφορά είναι η εξής: οι του help desk (ή κάποιοι απ'αυτούς...) μιλάνε απ'ευθείας με την νομοπαρασκευαστική επιτροπή του 4495 (κατά τα λεγόμενα τους πάντα).Επομένως και ανεξάρτητα με την κατάρτιση καθενός ( :mrgreen: ), νομίζω πως μια πληροφόρηση παραπάνω μάλλον την έχουν.

  αυτο  που δεν ξερουμε ειναι

- εαν μιλανε με μελη της αρχικης επιτροπης του σχεδιου νομου που εβγαλαν στη διαβουλευση-  που  ειχε 2500 παρατηρησεις..

ή με την επομενη επιτροπη

ή με την επομενη επιτροπη του Μαρτιου ή με την επομενη επιτροπη που το ηλεγξε  στη Βουλη

[πιθανον να μου διεφυγε και μια ενδιαμεση...]

 

ή με τον επομενη που πηρε το ψηφισθεν σχεδιο να το παει στο ΦΕΚ

αλλά  στο δρομο με το μολυβι εκανε και καποιες  "συντακτικες"....διορθωσεις..!!!!

 

https://drive.google.com/file/d/0B3ydTw9Fro2fRGNEeXoycHVLdG8/view

 

[παρα την, οποιαδηποτε,  φιλοτιμη προσπαθεια των μελων στο HD, εάν και εφοσον δεν θα υπαρξουν γραπτες απαντησεις

δεν ισχυει το "μου ειπαν απo το HD"]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

..................................................................................................................

 Είμαι εντός των αποκλίσεων της κατηγ.3 όμως πιθανότατα να ξεφεύγω από τη ρυμοτομική.....επιτρέπεται να το δηλώσω ως κατηγορία 3?

 

Roukat, αν όπως λες είσαι  "εντός των αποκλίσεων της κατηγ.3,"   τότε το θέμα της παραβίασης της ρυμοτομικής ΔΕΝ θα πρέπει να σε απασχολήσει αφού κατά το σχετικό αρ. 96.ΚΑΤ.3  ιειε)

η παραβίαση  αυτή επιτρέπεται  ως κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων  α΄, β΄, γ΄ του αρ. 89.2.

 

Σημειωτέον δε, ότι αυτό το άρθρο αφορά σε κοινόχρηστους χώρους της πόλης που σε αφορά, σε διαφοροποίηση  με το αρ 98,5 που αφορά σε κοινόχρηστους χώρους του οικοπέδου που δεν σε αφορά.....

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη Χίλια συγνώμη!!!!

Μάλλον εγώ το έγραψα για το +1και ξέχασα να το πατήσω.

Έτσι πρέπει να είναι γιατί στο συγκεκριμένο ποστ το 242 βλέπω και το πράσινο και το κόκκινο κουμπάκι σε εν δυνάμει λειτουργία.

Όπότε έτσι δεν είναι; 

Εγώ έκανα την πατάτα και την παρ'ολίγο παρεξήγηση.

 

Και δεν ξέρεις όταν το πρωτοείδα πόσο θύμωσα!!

Μονολογούσα και έλεγα , είναι δυνατόν κάποιος να έβαλε -1 για μια τόσο λεπτή και καλά κρυμμένη επισήμανση- παρατήρηση που έκανες.

Και αυτός ο κάποιος ήμουν εγώ....

Χίλια συγνώμη και πάλι....

 

Και διορθώνω εννοείται.

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου συνάδελφε karanus, προς Θεού δεν χρειάζονται συγνώμες για κάτι τέτοιο.

Εγώ απλά το ανέφερα διερωτώμενος μήπως κάποιος άλλος είχε τόσο κάθετα αντίθετη άποψη χωρίς να την έχει εκφράσει κιόλας... 

 

Σ ευχαριστώ ξανά και δεν ήθελα να σε θορυβήσω τόσο.....  :wink:

(+1) λοιπόν για τη θορύβηση   ..... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος περιορισμός όταν η αποθήκη με χαρακτηριστικά ΚΑΤ3 βρίσκεται στο δώμα του κτιρίου? Δηλαδή να μην μπορεί να δηλωθεί ως ΚΑΤ 3 και να πρέπει να υπολογιστεί με ΥΔ? Από το λεκτικό του νόμου 4495, δεν βλέπω να προκύπτει τέτοιος περιορισμός.

Θυμάμαι καλά ότι κάτι τέτοιο είχε ανακινηθεί με κάποια από τις εγκυκλίους του 4178 (δλδ να μην μπορεί η αποθήκη στο δώμα να είναι ΚΑΤ3)?Ευχαριστώ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ άμα θέλεις:

http://www.michanikos.gr/topic/50386-αρθρο-096-ν-449517-επιλογή-κατηγορίας-αυθαιρέτων-κατα/?p=950453

http://www.michanikos.gr/topic/50350-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-3-αυθαιρέτων-κατασκευών/?p=950407

 

Άλλα όπως και να έχει , ας γράψει και κάποιος άλλος την αποψή του για να το ξεκαθαρίσουμε σαν θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Anton_civeng και karanus σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Μια απορία ακόμη σχετιζόμενη με την ΚΑΤ3. Στον προηγούμενο νόμο υπήρξε η διευκρίνηση από το ΥΠΕΚΑ αν θυμάμαι καλά, ότι ως αποδεκτή απόκλιση κατά 5% από τις εξωτερικές διαστάσεις του κτιρίου ούτως ώστε να γίνει ένταξη στην ΚΑΤ3, νοείται και το ύψος . Νομιμοποιούμαστε να πούμε ότι ισχύει κάτι τέτοιο και εδώ για να πάμε με το ιειε) του άρθρου 96?

Η περίπτωση που κοιτάω είναι πραγματικά αστεία: ύψος στην τομή 3,30μ.

Αποδεκτή απόκλιση αν ισχύει η συνθήκη της ΚΑΤ3: 3,30 x 1,05 = 3.465μ.

Μετρημένο ύψος από δώμα σε δρόμο: 3,48μ...LOL :smile:  :smile:  :smile:

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.