Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

.Δηλαδή αν είχες δύο αποθήκες 8 και 10 τμ αντίστοιχα, θα μπορούσες πάλι να τις τακτοποιήσεις με Κατ. 3

συμφωνώ 100%

 

 Εαν είχαμε όμως δύο αποθήκες με >15, παράδειγμα μία 10τμ και η άλλη 8τμ , τότε μόνο η μία θα μπορούσε να πάει Κ3. Και προφανώς βάζεις την μεγαλύτερη. 

και εδώ διαφωνώ. Στο ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών πιστεύω περιλαμβάνεται και αυτή η περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως εαν το ανεξαρτήτως αριθμού επεξηγείται με τον τρόπο που λέει ο karanus, τότε μπορούμε μόνο μια αποθήκη να τακτοποιήσουμε. Γιατί όπως σωστά επισήμανε ο pirsogiannis δεν χρησιμοποιείται πληθυντικός από το νομοθέτη. Δείτε για παράδειγμα τις περιπτώσεις: ζζ) δεξαμενές, ηη)οικίσκοι, ιζιζ) προχειρες και προσωρινές κατασκευές, και την πιο χαρακτηριστικά την ιηιη) πρόχειρες ξύλινες κατασκευές β.χ έως 8 τ.μ. και ύψους 2.5 μ (που δίνει όρια επιφανείας και ύψους),

 

 

Παρ' όλα αυτά θεωρώ πως μπορούμε να τακτοποιούμε ανεξαρτήτως αριθμού αποθηκών, αρκεί η καθεμιά να είναι <15. Δηλαδή η περίπτωση να τακτοποιήσω μια αποθήκη 10τμ και μια 8τμ θα μου δώσει μεγαλύτερο πρόστιμο από το να τακτοποιήσω 18 παραβάσεις(μία από κάθε περίπτωση της ΚΑΤ3)?

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ 100%

 

και εδώ διαφωνώ. Στο ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών πιστεύω περιλαμβάνεται και αυτή η περίπτωση

Συμφωνώ και γω, όπως είναι τώρα, το "ανεξαρτήτως" μπορεί να θεωρηθεί ότι αφορά και αυτήν την ίδια τη συγκεκριμένη παράβαση. Δηλαδή και 10 αποθήκες να είχαμε που η κάθε μία απο αυτές ήταν <15τμ κ με ύψος<2.5μ, θα μπορούσαμε να τις θεωρήσουμε όλες μαζί μία Κ3. Στον 4178 δεν ίσχυε έτσι (όπως υποθέτουμε τώρα), εκεί υπήρχε ο όρος απο την εγκύκλιο, το άθροισμα τους να μην υπερβαίνει τα 15τμ, ενώ πριν απο αυτό, ίσως με την προηγούμενη εγκύκλιο, είχαν πει ότι αφορούσε μόνο μία...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι όπως το περιγράφει ο maximos είναι το ιστορικό.

 

Γι΄αυτό και στην περιγραφή μου γράφω "είχα ασχοληθεί".

Εννοώντας τον ν.4178, "το άθροισμα τους να μην υπερβαίνει τα 15τμ" και το θεωρώ και λογικό.

 

Σίγουρα δεν πρέπει να στηριζόμαστε σε νόμους που έχουν ¨"τελειώσει", αλλά από την άλλη να είστε σίγουροι ότι και πολλά πράγματα απο τις επεξηγήσεις του ν.4178 θα τα κρατήσουν και στον νέο νόμο. Τουλάχιστον η εμπειρία αυτό δείχνει.

 

Όπως και να έχει με την συμμετοχή όλων, το "στριμώξαμε" κάπως το θέμα και μένει το ερωτηματικό εάν ισχύει το αθροιστικό των 15,00τμ η όχι.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Είναι τουρλουμπούκι :smile: .

Και δυστυχώς αυτό συμβαίνει για τρεις λόγους: αυτοί που νομοθετούν δεν γνωρίζουν τί εργαλεία έχουν στα χέρια τους (γνώση νομοθεσίας, τεχνικών θεμάτων,ΓΟΚ κπ..), ούτε τί θέλουν να πετύχουν (προστασία του περιβάλλοντος ?, συμμάζεμα της κατάστασης που έχει ξεχειλώσει ?, μάζεμα λεφτών ?κλπ) ούτε τον τρόπο για να το πετύχουν (απλώς επαρκή χρήση της ελληνικής γλώσσας). :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τα βαρέθηκα τ'αυθαίρετα. 

 

δδ) Λέει "αλλαγή διαστάσεων των ανοιγμάτων και μετατόπιση αυτών". 

Αν έχω ένα επιπλέον κουφωμα σε σχέση με όσα προβλέπονταν στην κάτοψη αδείας, προφανώς με πετάει έξω απο την κατηγορία 3, σωστά?

 

γγ) Όταν λέει "αλλαγή διαστάσεων των εξωστών έως 20%", εννοεί 20% σε σχέση με το ΣΥΝΟΛΟ των εξωστών της οριζόντιας ιδιοκτησίας?

Εχω δηλαδη 2 εξώστες σε ενα διαμερισμα.

Ο ένας επρεπε να ειναι 10μ2 και ο αλλος 20μ2

Ο πρωτος γινεται 15μ2 και ο 2ος μενει 20μ2

Λεω οτι η υπερβαση ειναι 5/30 ή 5/10? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τα βαρέθηκα τ'αυθαίρετα. 

 

δδ) Λέει "αλλαγή διαστάσεων των ανοιγμάτων και μετατόπιση αυτών". 

Αν έχω ένα επιπλέον κουφωμα σε σχέση με όσα προβλέπονταν στην κάτοψη αδείας, προφανώς με πετάει έξω απο την κατηγορία 3, σωστά?

Ναι, ως προς το συγκεκριμένο κούφωμα.

γγ) Όταν λέει "αλλαγή διαστάσεων των εξωστών έως 20%", εννοεί 20% σε σχέση με το ΣΥΝΟΛΟ των εξωστών της οριζόντιας ιδιοκτησίας?

Εχω δηλαδη 2 εξώστες σε ενα διαμερισμα.

Ο ένας επρεπε να ειναι 10μ2 και ο αλλος 20μ2

Ο πρωτος γινεται 15μ2 και ο 2ος μενει 20μ2

Λεω οτι η υπερβαση ειναι 5/30 ή 5/10?    Πιστεύω το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

δδ) Λέει "αλλαγή διαστάσεων των ανοιγμάτων και μετατόπιση αυτών". 

Αν έχω ένα επιπλέον κουφωμα σε σχέση με όσα προβλέπονταν στην κάτοψη αδείας, προφανώς με πετάει έξω απο την κατηγορία 3, σωστά?

εγώ θα το έβαζα και αυτο 3

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι η διανοιξη κουφωματος,παει με αναλυτικο,διοτι δεν μπορει να θεωρηθει αλλαγη διαστασεων,με το σκεπτικο οτι υπηρχε κουφωμα μηδενικων διαστασεων κ αλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Από τη διατύπωση καταλήγω ότι μάλλον δεν περιλαμβάνεται η διάνοιξη νέου κουφώματος. Η ως άνω παράγραφος εννοεί ότι έχεις πχ σύμφωνα με την εγκεκριμένη κάτοψη, μια μπαλκονόπορτα 1,80 Χ 2.20 και απέχει ένα μέτρο από την γωνία του κτιρίου. Κατά την κατασκευή, η πόρτα απέχει 2 μ από την γωνία των τοίχων. Αυτό μάλλον θεωρεί ως μετατόπιση.

Για το δεύτερο  ερώτημα του Clemenza η γνώμη μου είναι ότι κάθε εξώστης εξετάζεται ξεχωριστά ως προς την αύξηση επιφάνειάς του.(συμφωνώντας με την άποψη του συναδέλφου Μάξιμου).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.