Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

To σύστημα ΤΕΕ δεν έχει την επιλογή "αντλητικές εγκαταστάσεις"

(ώστε να μπορείς να δηλώσεις τ.μ αντλητικού και συγχρόνως να μην σου ζητήσει παράβολο ένταξης)

 

Επίσης προσπάθησα να βάλω τ.μ και κατηγ 3 αλλά δεν την δέχεται

 

Οπότε μάλλον ή θα βάλω ότι έχω Ο.Α και ότι όλα είναι σύμφωνα με αυτή ή θα το δηλώσω αδόμητο

και στην Τ.Ε θα αναφέρω τα παραπάνω

 

Δεν βλέπω άλλη λύση!

υ.γ Αν και μάλλον αν το βάλω με Ο.Α ...θα μου ζητάει ως δικαιολογητικά Ο.Α τ.δ κλπ οπότε?

 

Υπόψη επίσης ότι από το 1978 που ισχύει Π.Δ. ΤΗΣ 6/17.10.1978 (ΦΕΚ 538 Δ΄) "περί εκτός σχεδίου Δόμηση"

οι Ο.Α αντλητικών οικίσκων εκδίδονταν με  συμπλήρωση ενός εντύπου Ο.Α από τον ιδιοκτήτη

και βάσει αυτού εκδίδονταν η Ο.Α απευθείας από τις Πολεοδομίες δηλαδή χωρίς την μεσολάβηση μηχανικού

(όλα αυτά προβλέπονταν από εγκύκλιο της εποχής μου)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,,'

 

Βάζω περιγραφή Ακινήτου: ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΞΗ ΟΙΚΙΣΚΟΥ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΝΤΛΗΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

 

δεν επιλέγω κατηγορία 3, (αν επιλέξω κατηγορία 3, και τσεκάρω τις ανλητικές εγκαταστάσεις βγάζει παράβολο ΤΕΕ 15€

βγάζω κανονικά βεβαίωση αδόμητου

Στην τεχνική έκθεση περιγράφω τον οικίσκο και ότι είναι περίπτωση ηη) με αναλυτική περιγραφή όπως προβλέπεται και γεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έκανα ακόμη γιατί πρόκειται περί αντλητικού ΓΟΕΒ

και περιμένω να μου το επιβεβαιώσει ο ΓΟΕΒ

 

Εσύ από ότι καταλαβαίνω το έκανες με αυτό το τρόπο

Πράγματι -είχα ξεχάσει να το αναφέρω-με επιλογή "αντλητικές"  σου ζητάει παρ ΤΕΕ 15 €

 

Ίσως αυτό όμως να είναι το σωστό! 

 

Σ' ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

Ομοίως, το κτίριο εφάπτεται στο όριο απο τη μια πλευρά και έχει μετατοπιστεί προς τα πίσω, εκτός απο το μίρορ.

Όμως έχω μια μικρή αλλαγή στο περίγραμμα + έναν όροφο ακόμη, οπότε δεν ειμαι στο 'εφόσον δεν έχει αλλάξει το περίγραμμα και...δεν έχει θέμα κάλυψης-δόμησης'.

Οπότε συμφωνείς οτι βάζω την ιδιδ της κατηγοριας 3 ή αναλυτικό?

μπορεί κάποιος να βοηθήσει για να καταλήξω κάπου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έκανα ακόμη γιατί πρόκειται περί αντλητικού ΓΟΕΒ

και περιμένω να μου το επιβεβαιώσει ο ΓΟΕΒ

 

Εσύ από ότι καταλαβαίνω το έκανες με αυτό το τρόπο

Πράγματι -είχα ξεχάσει να το αναφέρω-με επιλογή "αντλητικές"  σου ζητάει παρ ΤΕΕ 15 €

 

Ίσως αυτό όμως να είναι το σωστό!  Νομίζω ότι επιλογή "Αντλιοστάσια" με ΥΔ<100μ2 και ανταποδοτικό 15€  είναι πιό σωστό, αφού Αδόμητο δεν το λες.  Εξ άλλου, αν χρειαστεί να πας ΥΔΟΜ για κάποια άδεια δόμησης αργότερα,  θα υπολογιστεί η επιφάνειά τους για κάλυψη και δόμηση και θα αφαιρεθεί από επιτρεπόμενη. Έτσι ανέφεραν σε πρόσφατη προσέγγιση . Δεν επέμεινα βέβαια για την μη ορθότητα της  άποψης αυτής

 

Σ' ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι η κατηγορία 3 έχει παλαιότητα; ( Προ του 2011 εννοώ) δηλαδή εάν ένα άνοιγμα έγινε μεγαλυτερο η δημιουργήθηκε καινουριο τώρα μπορεί να τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει. Τωρα βέβαια ενα ανοιγμα το πως αποδεικνύεται καμια φορά ειναι λίγο ασαφές. Ισως τεκμαίρεται απο την ολη κατασκευή. Ισως παλι υπαρχει ενα μικρό παραθυρακι εδω στη λογικη οτι στο νομο ανφερεται οτι υπαγονται αυθαιρετες κατασκευες δεδομενου οτι ο φ.ο εχει ολοκληρωθεί πριν την 28_07_11.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τον προηγουμενο νόμο νομίζω η κατηγορια 3 δεν ειχε παλαιότητα.. Τωρα με τον 4495 εσεις τι κάνετε σε ανάλογες περιπτώσεις?

Σας ρωτώ γιατί έχω μια εκθεση αυτοψιας για ανοιγμα θύρών... Πως αποδυκνύω στην υπηρεσία δόμησης την ρύθμιση των θυρών?

Link to comment
Share on other sites

Ειχε παλαιοτητα και η κατηγορια 3 συναδερφε. Καταληκτικη ημερομηνια υπαγωγής δεν είχε. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα δε νομίζω.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μια ισόγεια αποθήκη(λεβητοστάσιο) 9,00τ.μ. (<15,00τ.μ.) και ύψους 3,00μ.(>2,50μ.) μπορεί να θεωρηθεί οτι ανήκει στην περίπτωση (ιβιβ)των παραβάσεων της Κατηγορίας 3, κια εφόσον δεν τηρούνται οι προυποθέσεις των διαστάσεων που τίθονται, το πρόστιμο της υπολογίζεται βάσει αναλυτικού προϋπολογισμού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.