Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ακριβής Διατύπωση α) αίτηση: Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.
 

 

  • Δεν αντιλέγω ότι δεν μπορεί, απλά λέω ότι εφόσον στο ίδιο οικόπεδο υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες, δεν μπορεί ο ένας απ' αυτούς να κάνει σε μία αίτηση υπαγωγή για 2 ή και περισσότερες ιδιοκτησίες (ασχέτως αν είναι δικές του). Εφόσον επιλεγεί να γίνει μία αίτηση αυτή θα πρέπει να αφορά όλες τις αυθαιρεσίες όλου του οικοπέδου. Αλλιώς επιλέγεται ξεχωριστή αίτηση για κάθε αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας.
  • Επίσης ένας ιδιοκτήτης θα μπορούσε να είναι κάτοχος 2 οριζόντιων ιδιοκτησιών σε διαφορετικά οικόπεδα. Εγώ αντιλήφθηκα ότι η συνάδελφος ήθελε να ρωτήσει εάν κατ' αρχάς ένα ιδιοκτήτης σε μια δήλωση μπορεί να τακτοποιεί διαφορετικές Ο.Ι της ιδιοκτησίας του (στη συνέχεια η συνάδελφος το διασαφήνισε).
Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανασυζητηθεί και έχουν διατυπωθεί οι απόψεις #287, #290, #292(δικιά μου). Κατ' εμέ αθροίζεις τις μεταβολές των εξωστών που αλλάζουν και ελέγχεις με το άθροισμα επιφανειών μόνο αυτών να είναι μικρότερο του 20%(ομαλή διατύπωση).

 

Καταλαβαίνω ότι η εξήγησή σου είναι κάπου στη μέση, έλεγχος συνολικά μεν αλλά μόνο για τους εξώστες με τις επεκτάσεις.

Έχω την εξής άποψη:

α) Αν το ποσοστό παίζει ρόλο στα στατικά (υποχρέωση ΜΣΕ) τότε έχει σημασία η σύγκριση με τον συγκεκριμένο εξώστη κάθε φορά.

β) Αν είναι θέμα υπέρβασης πολεοδομικών μεγεθών, αφορά την επιφάνεια και η σύγκριση έχει να κάνει με το σύνολο.

Ως αρχιτέκτονας τείνω στην β περίπτωση, όπως οι αυθαίρετες επεκτάσεις συγκρίνονται με το σύνολο της δόμησης κάνω αναγωγή στην κατηγορία εξώστες.

 

Μάλλον αυτό που ήθελαν να περάσουν περιλαμβάνει και το α και το β, αλλά ο τρόπος διατύπωσης θεωρώ ότι είναι ανοιχτός και για τις τρεις απόψεις

Link to comment
Share on other sites

Ακριβής Διατύπωση α) αίτηση: Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.

 

maximos

  • Δεν αντιλέγω ότι δεν μπορεί, απλά λέω ότι εφόσον στο ίδιο οικόπεδο υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες, δεν μπορεί ο ένας απ' αυτούς να κάνει σε μία αίτηση υπαγωγή για 2 ή και περισσότερες ιδιοκτησίες (ασχέτως αν είναι δικές του). Εφόσον επιλεγεί να γίνει μία αίτηση αυτή θα πρέπει να αφορά όλες τις αυθαιρεσίες όλου του οικοπέδου. Αλλιώς επιλέγεται ξεχωριστή αίτηση για κάθε αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας.

Κατάλαβα συνάδελφε. Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα, το πρώτο είναι "το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων" να αφορά το οικόπεδο και το δεύτερο είναι να αφορά τους ιδιοκτήτες (όσοι και να είναι αυτοί, όσους δηλαδή τα "βρίσκουν" μεταξύ τους...) που θα συμφωνήσουν να κάνουν μαζί μία δήλωση. Εχω την εντύπωση ότι δεν είναι σαφές ποιο απο τα δύο ισχύει.

 

είναι στο ίδιο οικόπεδο 3 κτίρια και ο πελάτης έχει αγοράσει 2 διπλανές ιδιοκτησίες (μεσοτοιχία) σε ένα όροφο. Η μια κατοικία έχει πχ νέο παράθυρο και η άλλη πέγκολα οπότε1 αναλυτικό, σωστά?

συγνώμη αν σας μπέρδεψα!

Συνάδελφε εξαρτάται. Υπάρχει η πιθανότητα η πέργκολα να είναι Κατ. 3 και όπως γνωρίζουμε προς το παρόν δεν γίνεται συνψηφισμός με παραβάσεις αναλυτικού. Αν δεν έχεις άλλες παραβάσεις Κατ. 3, οπότε και έχει νόημα η συζήτηση, πρέπει να δώσεις πληροφορίες (Υψος-θέση-εμβαδόν πέργκολας).

 

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια πολλά. Ίσως η ερώτησή μου να φανεί ανόητη. Σε ακίνητο έχω διάφορες αυθαιρεσίες. Κάποιες λοιπόν τις δηλώνω με ξεχωριστα Φ.Κ. σε κατηγορία 4. Έχω όμως πολλές που εμπίπτουν στην Κατηγορία 3. Τις περιγράφω όλες σε ένα Φ.Κ., και για όλες μαζί θα μου βγεί ένα συνολικό πρόστιμο 250,00ευρώ? Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Link to comment
Share on other sites

Για όσες αυθαιρεσίες υπάγονται στην Κ3 , θα βάλεις μία παράβαση , άρα ένα 250αρι.

Δες όμως και εδώ για κάποιες επιμέρους περιπτώσεις.

 

http://www.michanikos.gr/topic/50350-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-3-αυθαιρέτων-κατασκευών/?p=952165

 

http://www.michanikos.gr/topic/50350-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-3-αυθαιρέτων-κατασκευών/?p=952199

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Και τώρα η χαζή ερώτηση της ημέρας, που μου ήρθε ξαφνικά:

Όταν λέμε εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου έως 5%, εννοούμε τις συνολικές και όχι τις επιμέρους. Ναι?

Επισυνάπτω το περίγραμμα της ιδιοκτησίας. Με κόκκινο όπως είναι τώρα, με μπλε όπως ήταν στην άδεια.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

perigramma.pdf

Link to comment
Share on other sites

3,70 * 1,05 = 3,885 m < 4,10 m

συνεπώς δεν τηρείται το όριο ανοχής έως 5%, άρα δεν μπορεί να υπαχθεί ως ΚΑΤ3.

Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν το περίγραμμα δεν έκανε αυτήν την εσοχή, θα τηρούνταν το όριο του 5% της διάστασης (αφού θα υπολογιζόταν επί της συνολικής διάστασης 20,80μ) και τώρα δεν τηρείται?

Δεν μου φαίνεται και πολύ δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.