Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Εγώ δεν είπα ότι είναι δίκαιο, είπα την γνώμη μου.

Εάν η ανοχή ήταν επί του συνόλου, θα είχες το "δικαίωμα" στα 20,80μ να είχες απόκλιση 0.05*20.8 = 1,04μ. :smile:  :smile:

Δηλαδή στα 20μ δώρο το 1? :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν το περίγραμμα ήταν ένα κουτί και δεν υπήρχε άλλη επιμέρους διάσταση, τότε θα ίσχυε στα 20μ δώρο το 1.

(Και όταν λέω "δίκαιο" προσπαθώ να βρω έναν κανόνα, μήπως και δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα).

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν το περίγραμμα ήταν ένα κουτί και δεν υπήρχε άλλη επιμέρους διάσταση, τότε θα ίσχυε στα 20μ δώρο το 1. (...)

 

Με την προυπόθεση ότι δεν θα αυξανόταν και το εμβαδό άνω του 5%.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα συνάδελφε. Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα, το πρώτο είναι "το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων" να αφορά το οικόπεδο και το δεύτερο είναι να αφορά τους ιδιοκτήτες (όσοι και να είναι αυτοί, όσους δηλαδή τα "βρίσκουν" μεταξύ τους...) που θα συμφωνήσουν να κάνουν μαζί μία δήλωση. Εχω την εντύπωση ότι δεν είναι σαφές ποιο απο τα δύο ισχύει.

 

 

Συνάδελφε εξαρτάται. Υπάρχει η πιθανότητα η πέργκολα να είναι Κατ. 3 και όπως γνωρίζουμε προς το παρόν δεν γίνεται συνψηφισμός με παραβάσεις αναλυτικού. Αν δεν έχεις άλλες παραβάσεις Κατ. 3, οπότε και έχει νόημα η συζήτηση, πρέπει να δώσεις πληροφορίες (Υψος-θέση-εμβαδόν πέργκολας).

 

 

 

H πέργκολα καλύπτει όλη τη βεράντα 3*6μ διαμερίσματος με ύψος 2,90μ. έχω και άλλες παραβάσεις κατ3 και προσπαθώ μπας και τους γλυτώσω 200Ε

Link to comment
Share on other sites

H πέργκολα καλύπτει όλη τη βεράντα 3*6μ διαμερίσματος με ύψος 2,90μ. έχω και άλλες παραβάσεις κατ3 και προσπαθώ μπας και τους γλυτώσω 200Ε

Καταρχάς προκύπτει ότι καλύπτονται οι προυποθέσεις της παρ. 60 του άρθρου 2 του ΝΟΚ -αφού έχει ύψος <3m- και  έτσι δεν αποκλείεται η ένταξη της πέργκολας στην περ. εε) της Κατ. 3.

 

Όμως πρέπει επιπλέον να μην περιλαμβάνεται η συγκεκριμένη πέργκολα στις διατάξεις του άρθρου 30 όπως αναφέρεται στη πρώτη παράγραφο της γ)Κατηγορία 3 του άρθρου 96.

Από τη ιγ) της παρ. 1 του άρθρου 30 προκύπτει ότι η πέργκολα πληρεί το κριτήριο επιφάνειας (<50τμ). Αν επιπλέον βρίσκεται σε ακάλυπτο χώρο ή σε προκήπιο ή σε βεράντα ισογείου, τότε μένουμε εδώ (άρθρο 30) και δεν είναι Κατ. 3.

 

Σε αυτή τη περίπτωση υπάρχουν 2 επιλογές:

1) Δεν καταλογίζεται ως παράβαση αφού υπάγεται στο άρθρο 30 (εργασίες που σήμερα δεν απαιτούν  άδεια). Αυτή είναι η -"προφορική" προς το παρόν- άποψη του υπουργείου.

2) Υπολογίζεται με αναλυτικό σύμφωνα με τη παρ. 5 του άρθρου 100, αφού δεν είναι Κατ. 3.

 

Αν η συγκεκριμένη πέργκολα, λόγω θέσης, δεν εμπίπτει στην ιγ) της παρ. 1 του άρθρου 30, τότε είναι Κατ. 3 σύμφωνα με τα αναφερθέντα στην αρχή.  Σε αυτή τη περίπτωση υπάρχουν δύο επιλογές:

 

1) Ως Κατ. 3 μπαίνει μαζί με τις υπόλοιπες μικρές παραβάσεις Κατηγορίας 3.

2) Συμψηφίζεται αυτή -και οι υπόλοιπες μικρές παραβάσεις Κατ. 3- με τις λοιπές παραβάσεις αναλυτικού και υπολογίζονται όλες μαζί με αναλυτικό σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 100.

Το τελευταίο είναι η -"προφορική" προς το παρόν- άποψη του υπουργείου, σύμφωνα με την οποία ότι ίσχυε απο τις εγκυκλίους του ν4178/13 θα εξακολουθήσει να ισχύει και στον ν.4495/17. Αυτό έχει αναφερθεί με σαφήνεια, με την προσθήκη ότι αν χρειαστεί...θα το ξαναβγάλουν σε εγκύκλιο. Μάλιστα τέθηκε η εύλογη προυπόθεση, το περιεχόμενο αυτών των "παλιών"  εγκυκλίων (που εξακολουθεί να ισχύει) να αφορά άρθρο -α  του νόμου όπου δεν έχει επέλθει τροποποίηση σε σχέση με τον παλιό νόμο.

.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Για όσες αυθαιρεσίες υπάγονται στην Κ3 , θα βάλεις μία παράβαση , άρα ένα 250αρι.

Δες όμως και εδώ για κάποιες επιμέρους περιπτώσεις.

 

http://www.michanikos.gr/topic/50350-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-3-αυθαιρέτων-κατασκευών/?p=952165

 

http://www.michanikos.gr/topic/50350-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-3-αυθαιρέτων-κατασκευών/?p=952199

για την περίπτωση που έχω 4 κτίρια που ανήκουν όλα στο ιειε (αλλαγή στο περίγραμμα) βάζω τέσσερις φορες την κατηγ. 3 ή μια? Εγώ πιστεύω το 2ο

Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαίρετο διώροφο κτίσμα εξαιρεθεν από την κατεδάφιση με το Ν.410 στο οποίο μετά έγινε νόμιμη προσθήκη κατ επέκταση και καθ ύψος, υπάρχει υφιστάμενη περίφραξη στο όριο του οικοπέδου με το δρόμο με κλασσικό τοιχαλακι με κάγκελο και καγκελοπορτα (υπάρχει προκηπιο) και στο οπίσθιο όριο συρματοπλεγμα.

Ανάλογου παλαιότητας με την όλη οικοδομή όλες οι κατασκευές.

 

Οπως είναι λογικό, κρίθηκε περιττό να φανούν αυτά στα σχέδια του Ν.410 αλλά και της οικοδομικής άδειας του 1977.

 

Εγω κάνω ολική τακτοποίηση των πάντων.

Ασχολούμαι με αυτά ή τα θεωρώ καλώς κείμενα εκεί;

Η κατηγορία 3 μιλάει για υπέρβαση περίφραξης.

 

Ειδάλλως με έναν αναλυτικό κατηγορίας 1;

Εχω κι άλλες παραβάσεις κατηγορίας 1.

 

Δεν πιστεύω να χρειάζεται αποδεικτικό παλαιότητας για την περίφραξη πέραν αυτού που θα χρησιμοποιήσω για την αυθαίρετη κατασκευή του 1965 (την απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση δηλαδή)

 

Απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω περίπτωση οκταώροφης οικοδομής εκ των οποίων με οικοδομική άδεια είναι οι πέντε και οι άλλοι τρεις είναι αυθαίρετοι όροφοι. Η οικοδομή είναι προ του 1975 με οριζόντιες ιδιοκτησίες διαμερισμάτων. Έχω να τακτοποίησω τον έναν αυθαίρετο ορόφο που είναι οροφοδιαμέρισμα και πάει στην κατηγορία 1. Έχει όμως κι έναν εξώστη ο οποίος υπέρκειται του δρόμου. Αυτόν μπορώ να τον βάλω στην κατηγορία 3.γγ; Στον 4495 δίνει το δικαίωμα υπαγωγής μόνο για υπέρβαση νόμιμου εξώστη ως 20%, αλλά εγώ δεν έχω καθόλου νόμιμο εξώστη . Ωστόσο στον 4178 που είχε παρόμοια διατύπωση (μάλιστα με υπέρβαση νόμιμου εξώστη ως 10%) , είχε βγει η εγκύκλιος 3 η οποία έλεγε ότι μπορούν τελικά να μπουν όλοι οι εξώστες προ του ΓΟΚ85 ανεξαρτήτως διαστάσεων γιατί τότε δεν υπήρχε περιορισμός στο εμβαδόν των εξωστών . Αυτό όμως ήταν στον 4178. Τώρα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την ερμηνεία της εγκυκλίου και στον 4495;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.Έχω μια περίπτωση που σε αγροτεμάχιο με ο.α. του 1985 με τίτλο ''Ανέγερση ισόγειου καταστήματος (ξυλουργείο)'' έχει γίνει προσθήκη 43 τμ της οποίας οι 2 περιμετρικές πλευρές και η οροφή έχουν κατασκευαστεί από ξύλο ενώ η τρίτη πλευρά από τσιμεντόλιθους. Μπορώ πιστεύετε να εντάξω την εν λόγω παράβαση σαν κατηγορία 3 /ιζιζ ; Έχει ανεξάρτητη είσοδο και χρησιμοποιείται για αποθήκευση?

 

Link to comment
Share on other sites

"ιζιζ) πρόχειρες και προσωρινές κατασκευές από πανί, νάιλον ή άλλα ευτελή υλικά που χρησιμοποιούνται για αυτοστέγαση ή για προσωρινή αποθήκευση υλικών και προϊόντων εμπορίου σε βιομηχανικά και βιοτεχνικά κτίρια με νόμιμη άδεια"

 

Δεν βλέπω ούτε το προσωρινό της κατασκευής, ούτε τα ευτελή υλικά ούτε το βιομηχανικό κτίριο.

Για μένα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.