Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Έχω μια περίπτωση διώροφου κτίσματος που κατασκευάστηκε ακριβώς ίδιο με την Ο.Α. αλλά μετατοπισμένο κατά 5 μ μέσα στο οικόπεδο. Αυτή η μετακίνηση δεν παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις και είναι εντός της Ο.Γ. Ταυτόχρονα στο ίδιο κτίσμα έχω κλεισιμο εξώστη (άρα ΥΔ) και δημιουργία κατοικίας στο υπόγειο αφού ξεμπαζώθηκε (πάλι ΥΔ μόνο). 

Θα ήθελα να ρωτήσω για τη μετακίνηση του κτιρίου θα μπορούσα να το θεωρήσω ως Κατηγορία 3 και τις άλλες παραβάσεις να τις βάλω ως ΥΔ με Ο.Α. ή πρέπει να λάβω υπόψη τις παραβάσεις του κτιρίου ως χωρίς Ο.Α. ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

H μετατοπιση της κατηγοριας 3 δεν πρεπει να παραβιαζει πολεοδομικες διαταξεις (εντος ΟΓ εχεις παραβιαση)

Οποτε  τη μετατοπιση θα τη βαλεις με αναλυτικο .

Γιατι να βαλεις χωρις ΟΑ? Για να γινει αυτο θα πρεπει το νεο περιγραμμα του κτιριου να μη συμπιπει σε κανενα σημειο με αυτο της αδειας.

Αφου λες η μετατοπιση ειναι 5 μ καπου θα συμπιπει, οποτε ΥΔ με ΟΑ

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Στον αναλυτικό τι θα υπολογίσω? Οπλισμένο σκυρόδεμα το κομμάτι που δεν ταυτίζεται με την παλιά θέση?

Link to comment
Share on other sites

εξηγεί κάποιος τι σημαίνει εντός τις ΟΓ?

Κατα τα λοιπά μετακίνηση με αναλυτικό πρώτη φορά ακούω.

Εφόσον το κτίριο είναι σε σύννομη θέση σήμερα μπορεί να πάρει το σχετικό εδάφιο της κατηγορία 3.

Τωρα τη γιαλαντζι αντιμετώπιση προσωπικά την αποφευγω εννοντας να βάλω Κατηγορία 3 για τη μετακίνηση σε νομιμη θεση και το τμήμα

εντός δ κλπ ώς Υ.Δ ΥΚ κλπ. 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία οι εξωτερικές διαστάσεις μετρήθηκαν 10,07 x 16,09 με το total station και είναι σχεδόν ίδιες με της άδειας (10x16μ). Τα επιπλέον 7 με 9εκ υποθέτω μπορούμε να θεωρήσουμε ότι είναι όλα σοβάς. Έχω όμως και ένα φωταγωγό διαστάσεων 1,20xΔ (από αυτούς που μετρούν στην κάλυψη αλλά όχι στην δόμηση) και το καθαρό το μετράω σήμερα 0,90xΔ. Μπορώ να το πάω ΚΑΤ3?

 

Edited by Alex99
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aretiemp said:

Εντός της Ο.Γ.

καταλαβα εντος της πρασιας. Οποτε εχεις κατηγ. 3

 

ALEX99

γιατι μειωθηκε ο φωτ/γος? Μηπως εις βαρος του εχεις ΥΔ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ασφαλώς έχουμε ΥΔ προς όφελος των διαμερισμάτων.. Αλλά και όταν η εξωτερική διάσταση του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας μεγαλώνει έως 5% πάλι ΥΔ έχουμε και παρ' όλ' αυτά το δηλώνουμε με κατηγορία 3.

Link to comment
Share on other sites

Αν το διαμέρισμα έχει καταλάβει μέρος κοινόχρηστου (φωταγωγός) με τη μεταβολή διάστασης που παρουσιάζεις πως ακριβώς αποδεικνύεται ότι εμπίπτει στο μέγιστο ποσοστό 5% για να υπαχθεί στην κατηγορία 3. 

Υ.Γ Ανέβασε κάτοψη αποτύπωσης και εγκεκριμένη για να έχουμε εικόνα.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο φωταγωγός είναι κοινόχρηστος χώρος αποτελεί πρόβλημα για την ΚΑΤ3; 

Edit: Τώρα που το ξανασκέφτομαι, πρέπει να εξεταστεί ανά ΟΙ εφόσον υπάρχει σύσταση, επομένως δεν έχω πλέον ορθογωνικό κτίριο όπως στην αρχική μου ερώτηση, αλλά μικρότερες επιμέρους διαστάσεις. Πρέπει αυτές να ελεγχθούν μία - μία για το 5%; (είχε συζητηθεί και παλιότερα αυτό) Εδώ δηλαδή για να πάει κατ. 3 πρέπει η μεταβολή στον φωταγωγό να μην ξεπερνάει τα 1,20x0,05 = 6εκ; Μήπως βοηθάει το ότι μέτρησε στην κάλυψη;

Εντωμεταξύ, μόνο τα μισά διαμερίσματα έχουν πάρει ρεύμα, η άδεια του κτιρίου είναι ακόμη ανοικτή από το 2009, οπότε για να κλείσει η επίβλεψη, η δήλωση θα ελεγχθεί και στην ΥΔομ αν έχω καταλάβει σωστά.

001.jpg

002.jpg

Edited by Alex99
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.