Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 103 - Ν. 4495/17] Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού


Recommended Posts

Μια επιβεβαίωση για τις μειώσεις και την νέα ιστορία με τους τρίτεκνους.

Τρίτεκνος εστω με εισόδημα 25000 ή οικογενειακό 40000.

Περίπτωση 1: Ο.Α 100τ.μ Αυθαίρετα 50τμ

Προϋποθέσεις κύριας με βάση το 100_12 (4495) πρώην 17(4178)

Ε=70+3Χ15=115ΤΜ

Αρα εφόσον έχω σύνολο 150>115 ΔΕΝ παίρνω την μείωση.

Περίπτωση 2: Εξ ολοκλήρου αυθαίρετο 100τ.μ,

Προϋποθέσεις κύριας με βάση το 100_12 (4495) πρώην 17(4178)

Ε=70+3Χ15=115ΤΜ

Αρα εφόσον έχω σύνολο 100<115 παίρνω την μείωση.

Περίπτωση 3: Ο.Α 60τ.μ Αυθαίρετα 50τμ,

Προϋποθέσεις κύριας με βάση το 100_12 (4495) πρώην 17(4178)

Ε=70+3Χ15=115ΤΜ

Αρα εφόσον έχω σύνολο 110<115 παίρνω την μείωση.

Καλά το θυμάμαι? ή στην περίπτωση 1 μπορώ να το πάω κλιμακοτά δλδ 

στα 15μειωση στα 35όχι.?

Η πλέον πουλάμε τρέλα με βάση το 103 όπου δε γίνεται αναφορά στις προϋποθέσεις του 100 για την κύρια κατοικία

και βάζουμε ολο το αυθαίρετο με μείωση ανεξάρτητα εμβαδου?

Ριψοκίνδυνο το βλέπω το συγκεκριμένο. Λαθος στο copy paste εγινε. Εξαλλου δε βγάζει νόημα η παράγραφος στο 100_12:

Η προϋπόθεση της κύριας κατοικίας για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου πληρούται εφόσον για τις
στεγαστικές ανάγκες των ανωτέρω προσώπων το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους
αντιστοιχεί δεν υπερβαίνει τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά δεκαπέντε
(15) τ.μ. για κάθε τέκνο

 

Εφόσον ακριβώς από πάνω ορίζει τα όρια τμ για κύρια και μοναδική ενω στο συγκεκριμένο άρθρο δεν αναφέρεται πουθενά αλλού η 

η κύρια κατοικία.

 

 

 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

το παληο "17", ειχε σαν προυποθεση το παληο "19" στο οποιο υπηρχε  ρητος περιορισμος ως  προς τα τμ. δλδ 70 τμ. + κλπ.

Στο νεο αρθρο 100 παρ. 12 δεν υπαρχει η αντιστοιχη αναφορα.

Επομενως,  χωρις περιορισμο σε τμ.,  ισχυει οτι:

 

"5.   Τρίτεκνοι με ατομικό εισόδημα έως εικοσιπέντε χιλιάδες (25.000) ευρώ ή οικογενειακό εισόδημα έως σαράντα χιλιάδες (40.000) ευρώ, για την υπαγωγή στο άρθρο 97 της κύριας κατοικίας τους καταβάλλουν ποσοστό 30% του ενιαίου ειδικού προστίμου και υποβάλλουν τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων.

Οι διατάξεις της παραγράφου αυτής εφαρμόζονται και για τις μονογονεϊκές οικογένειες."

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θεωρείς Δημήτρη οτι το πάμε αβαβα και πατάμε στο λάθος copy paste.

Γενικά είναι ριψοκίνδυνο πάντως...Σε πιθανή διεκυκρίνηση θα υπάρξει θέμα...

Βεβαια, αμα είναι να γλιτώσει ο αλλος στις 10000 τις 7000 και εγω να κερδίσω εναν

πελάτη-μεροκάματο μπαίνουν ιδέες....

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 103 παρ. 2 για τα άτομα ΑΜΕΑ απο 67% και άνω, όταν αναφέρεται σε ατομικό εισόδημα έως 18.000 ή οικογενειακό έως 24.000 θεωρώ ότι εννοεί ότι σε περίπτωση  ζεύγους με εισοδήματα και απ΄τους δύο συζύγους δεν λαμβάνεται υπ' όψιν το ατομικό αλλά υποχρεωτικά το οικογενειακό, έστω και αν το ατομικό είναι μικρότερο των 18.000.

Επίσης δεν αναφέρει τίποτα αν το όριο επιρρεάζεται από την ύπαρξη τέκνων.  

Υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πρόκειται να τακτοποιήσω μια αυθαίρετη κατοικία. Η σύζυγος του ιδιοκτήτη έχει ποσοστό αναπηρίας πάνω από 80%. Το οικογενειακό τους εισόδημα είναι κάτω από 60000 ευρώ (και κάτω από 40000 ευρώ). Επειδή πουθενά δεν έχω βρει μια ξεκάθαρη απάντηση, μπορεί να μου πει κάποιος αν ο ιδιοκτήτης δικαιούται την έκπτωση 85% στο πρόστιμο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dimitris GM said:

 αρθρο 103  παρ. 1.

πιο ξεκαθαρο δεν γινεται...

Έχω διαβάσει τη συγκεκριμένη παράγραφο, αλλά δεν μπορώ να την παραλληλίσω ξεκάθαρα με την υπόθεσή μου. Και συγκεκριμένα αναφέρει ότι έκπτωση δικαιούνται τα  άτομα με αναπηρία 80% και άνω, καθώς και πρόσωπα που επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις ανωτέρω ιδιότητες. Στην περίπτωσή μου, η σύζυγος επιβαρύνει φορολογικά τον σύζυγο -ιδιοκτήτη και γιατί; Μπορείς σε παρακαλώ να μου απαντήσεις αν ο ιδιοκτήτης δικαιούται τελικά την έκπτωση ή όχι; Είμαι νέα μηχανικός και οποιαδήποτε βοήθεια μου είναι χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

ναι δικαιούται. ο / η σύζυγος επιβαρύνει ο ένας τον άλλο φορολογικά

 

για μένα μια επιβεβαίωση

έχω το παρακάτω.....είναι ή οχι ΑΜΕΑ; εχει 67% και ανω αλλα...θεωρειτε ΑΜΕΑ;

 

AAAA2.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2018 at 9:58 ΜΜ, gio said:

ναι δικαιούται. ο / η σύζυγος επιβαρύνει ο ένας τον άλλο φορολογικά

Δηλαδή η κοινή φορολογική δήλωση σημαίνει αυτομάτως ότι ο ένας επιβαρύνει τον άλλο; Αυτό αναφέρεται σε κάποιο νόμο; 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.