Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Κατασκευή προ 75 σε κτήριο με επικρατούσα χρήση κατοικία, έγινε αλλαγή χρησης απο ημιυπόγεια αποθήκη σε κατάστημα. ΣΤη συγκεκριμένη περίπτωση τι κατηγορία μπαίνει το αυθαίρετο απο τη στιγμη που γινεται πλέον κατάστημα?

Σας ευχαριστώ πολυ

 

Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα - akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, αν είναι όπως τα περιγράφεις δηλ. επικρατούσα χρήση κατοικία στο 50% της οικοδομής, τότε είσαι κατηγορία 1, δες το άρθρο 96 και την Εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, SPIMAN said:

Η επιλογή κατηγορίας για τις 2 πρώτες περιπτώσεις είναι η κατ. 4.

Η επιλογή για τις περιπτώσεις 3 και 4 είναι η κατ. 3 με κλικάρισμα στο κουτί των λοιπών παραβάσεων και την αναγραφή του αριθμού 2.

Η περίπτωση 5 είναι Πολεοδομική Παράβαση (ΠΠ). Πώς αναφέρεται στο ΦΚ?

Η περίπτωση 6 ως τι αντιμετωπίζεται?

Καλησπέρα τα από 3 έως 6 έως βάλτα όλα ως 1 ΛΠ και κατηγορία 4. Η διαφορετική διαρρύθμιση δεν ειναι αυθαιρεσία απαιραίτητα αλλά θα την καταχωρούσα μαζί με τις ΛΠ και όχι ως κατ.3.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

@akis73 ευχαριστώ για την άμεση απόκριση.

Ως προς για τις 2 πρώτες περιπτώσεις έχω σίγουρα ΥΔ, η οποία υπολογίζεται σε σχέση με την πραγματοποιούμενη δόμηση όπως αυτή έχει υπολογιστεί κι αναγραφεί στο Διαγραμμα Κάλυψης της αναθεωρημένης αδείας. Στο παράδειγμά μου έχω πραγματοποιούμενη δόμηση 244,56 τμ. ενώ το μέγιστο επιτρεπόμενο είναι 244,57 τμ. Άρα, τα 23 τμ των ημιυπαίθριων που έκλεισαν και τα 50 τμ του υπογείου που άλλαξαν χρήση αντιστοιχούν σε ΥΔ 30% περίπου [(244,56+23+50)-244,57]/244,57. Είναι σωστός υ υπολογισμός μου ή λανθασμένος?

Η αλλαγή χρήσης τμήματος του υπογείου θα πάει με μειωτικό συντελεστή 0,3 ή 0,5?

Τέλος δεν είμαι σίγουρος για το θέμα της Υπέρβασης Κάλυψης. Ποια μεγέθη συγκρίνουμε για να είμαστε σίγουροι ότι υπάρχει και ΥΚ?

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, SPIMAN said:

Κάθετη ιδιοκτησία (υπόγειο, ισόγειο, 1ος όροφος, 2ος όροφος) με ποσοστό συνιδιοκτησίας 40,89% επί συνολικού οικοπέδου 600,30 τμ......

Eπί της συγκεκριμένης καθέτου, υφίσταται και σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών;

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αρχικώς αν στο εν λόγω ακίνητο όλα είναι νομίμως υφιστάμενα, δημιουργείς μια ΗΤΑ (με τις συνολικές επιφάνειες κ.λπ.), εκδίδεις το ΠΠ και υπολοιείται η ΣΟΙ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού ολοκληρωθεί η συγκεκριμένη διαδικασία, μπορεί στη συνέχεια ν' ακυρωθεί (το ΤΕΕ έχει πει τη διαδικασία γι' αυτό) αυτή η "πρώτη" ΗΤΑ και στη θέση της στο ίδιο "οικόπεδο" να δημιουργηθούν τόσες νέες ΗΤΑ, όσες και οι ΟΙ αυτού (θα σου πει ο συμβολαιογράφος τότε).

Προσοχή, καλό είναι να βρεις τρόπο να το συμπεριλάβεις από τώρα στην αμοιβή σου αυτό....

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ εννοείς ότι μετά το πρώτο ΠΠ θα χρειαστεί να κάνω τροποποίηση της ΗΤΑ και να εντάξω τις 2 (εν προκειμένω) ΟΙ με 2 ξεχωριστές ΗΤΚ.

Κι άρα να υπολοίσω αμοιβή και για αυτή την εργασία, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.