Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

9 ώρες πριν, siaom said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Εξετάζω ακίνητο εκτός σχεδίου με 3 στάθμες (υπόγειο, ισόγειο, Α όροφος σύμφωνα με την Ο.Α.), όπου το υπόγειο δεν έχει μετρήσει στον συντελεστή δόμησης στο διάγραμμα κάλυψης. Στην πραγματικότητα το υπόγειο έχει ξεμπαζωθεί και έχει γίνει κατοικία με επιφάνεια 50m2, με μια γρήγορη μέτρηση. Ο ιδιοκτήτης σήμερα θέλει να το τακτοποιήσει, αλλά μόνο την ιδιοκτησία του, καθώς με τους ιδιοκτήτες των πάνω ορόφων δεν μιλιούνται.

Εφ' όσον τακτοποιώ ιδιοκτησία και όχι ολόκληρο γήπεδο, τα επιτρεπόμενα μεγέθη προκύπτουν βάσει του ποσοστού συνιδιοκτησίας και με πετάνε στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5. Η μόνη λύση είναι η εξαίρεση της συνολικής δόμησης μέχρι 50m2, που κατατάσσεται στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4.

Θεωρείτε ότι μπορώ να το επικαλεστώ αυτό, ενώ εξετάζω ιδιοκτησία και όχι ολόκληρο το γήπεδο; Ο Ν.4495/2017 μιλάει για ακίνητο, και η δική μου αίσθηση είναι ότι μάλλον εννοεί ολόκληρο οικόπεδο ή γήπεδο και όχι ιδιοκτησία. Ποια είναι η άποψή σας;

 

Ευχαριστώ

Aν στο ακίνητο δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, τότε οφείλεις να τακτοποιήσεις τα πάντα που αφορούν κτίσμα και γήπεδο. Δεν μπορείς να κάνεις τμηματική τακτοποίηση σε αυτοτελή ιδιοκτησία εκτός σχεδίου χωρίς σύσταση οροφοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας γι' αυτό και εγώ μιλάω για τακτοποίηση ιδιοκτησίας. Θεωρείς ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τα 50m2 δόμηση και να ενταχθω στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 ή θεωρείς πως η εν λόγω διάταξη του νόμου μιλάει μόνο για τακτοποίηση ολόκληρου οικοπέδου ή γηπέδου;

Edited by siaom
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τριώροφο σε εκτός σχεδίου περιοχή το οποίο είχε άδεια διωρόφου, πώς το κατηγοριοποιούμε και υπολογίζουμε; Υπέρβαση ύψους αν έχει + υπέρβαση δόμησης;

Edited by gktpgeue
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι έχω περίπτωση τακτοποίησης στην οποία ο ιδιοκτήτης είχε νομιμοποιήσει ισόγεια κλειστή θέσης στάθμευσης σε κατοικία με τον ν. 3843/2010 που η επιφάνεια ανέρχεται στα 56 τ.μ. 

Έχω επιτρεπόμενη δόμηση 120 τμ και τα 56 τμ που νομιμοποιήθηκαν με τον 3843/2010 ξεπερνούν το 40% της υπέρβασης δόμησης το κατατάσσω απευθείας κατηγορία 5 ασχέτως των παραβάσεων που έχω εντοπίσει;

Παραθέτω το άρθρο 96 παρ δ :

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 :

Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, μετά την υπαγωγή, την καταβολή του σχετικού παραβόλου και την καταβολή του ενιαίου ειδικού προστίμου, με την επιφύλαξη εφαρμογής των οριζομένων στο άρθρο 97, οι εξής αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης :[Α1] 

δα)   αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και ύψους που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής αδείας,

δβ)   αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας και δεν υπερβαίνουν τα διακόσια πενήντα (250) τ.μ. για χρήση κατοικίας ανά ιδιοκτησία και μέχρι τα χίλια (1000) τ.μ. κτιρίου συνολικά και τα χίλια (1000) τ.μ. για τις λοιπές χρήσεις.

Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους ν.3775/2009 (Α122), 3843/2010 (Α62), 4014/2011 (Α204) και 4178/2013 (Α174).


 

 

Edited by Sotirisb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Τι βεβαίωση θα δίνατε για υπόγεια (σκεπασμένη) δεξαμενή συλλογής ομβρίων υδάτων προ του έτους 1955?

Βεβαίωση αδόμητου ή βεβαίωση πως η υφιστάμενη κατασκευή εμπίπτει σε μια από τις εξαιρέσεις της παρ.2 του άρθρου 82 ως προϋφιστάμενη του 1955?

Link to comment
Share on other sites

Θα έδινα βεβαίωση της παρ.2 του άρθρου 82

Εάν έδινα βεβαίωση αδόμητου , θα έγραφα στα σχόλια για την υπαρξη της υπόγειας δεξαμενής.

Σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι να αναφέρεις για την ύπαρξη της υπόγειας δεξαμενής.

 

Υ.γ Δεν μπορώ να μην ρωτήσω , πως τεκμαίρεται ότι η υπόγεια δεξαμενή είναι πριν το 1955; Το ρωτάω για να το χρησιμοποιήσω και εγώ εάν μου τύχει...😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εν λόγω στέρνα/ υπόγεια δεξαμενή νερού εξυπηρετεί κατοικία η οποία υπάρχει πολύ πριν του έτους 1955. Κυρίως σε νησιά, πολλές φορές ο μόνος τρόπος ύδρευσης των κατοικιών ήταν αυτές οι υπόγειες δεξαμενές συλλογής ομβρίων υδάτων και πολλές φορές αναφέρονται και στα συμβόλαια. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.