Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ερώτημά σου ποιο ακριβώς είναι;

Σε οικοδομη με συσταση οριζοντιων και κατασκευη οικοδομης πριν 1983 υπαρχει διαφορα τοπογραφικου ως προς το σχημα και διαστασεις η οποιες δεν αποτυπονονται στη συσταση 1990,διαφορα οψεων ,εξωστων ,διαμερισματωση,αλλαγη μορφης κλιμακοστασιου ,ΥΔ,ΥΚ μπορουν ναδηλωθουν ολα κατηγορια 2,και να δηλωσω μονο αλλαγη μιας οριζοντιας απο βχ σε κχ με αναλυτικο;αυτο ηταν το ερωτημα μου μα δεν γνωριζω πως δεν εμφανιστηκε προυγουμενως παντως ευχαριστω για την επισημανση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Εχω μια υπεραβαση δομησης υπογείου χώρου εκτός περιγράμματος. Μέρος είναι μέσα στο Δ. (Εδώ έχουμε υπερβαση δόμησης με μειωτικό 0,30 μιας και συνδέεται λειτουργικά με τον υπερκείμενο όροφο)

-Σε τι κατηγορία το εντάσσω?

-Προφανώς απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας μιας και είναι εκτός περιγράμματος? Η έστω μια τεχνική έκθεση μιας και είναι υπόγειος χώρος?

-Τίθεται θέμα υπέρβασης κάλυψης αφού είναι όλο υπόγειος χώρος?

-Εχω επίσης μετατροπή του λεβητοστασίου και του μηχανοστασίου της πισίινας σε αποθηκευτικούς χώρους στην υπόγεια στάθμη. Αυτό είναι αλλαγή βοηθητικής σε βοηθητική χρήση και πάει με αναλυτικό, σωστα?

-Τέλος η δημιουργία wc σε υπόγειο χώρο, ως τι αυθαιρεσία μετράει? Υπολογίζεται με αναλυτικό?

Ευχαριστώ.

Edited by semi.mos
Link to comment
Share on other sites

janna

ΓΙια την αλλαγή χρήσης απο ΒΧ--->ΚΧ αν επέρχεται και υπέρβαση δόμησης τότε θα πας με ΥΔ και όχι με αναλυτικό.

 

semi.mos

 

semi.mos, on 18 Dec 2017 - 17:31, said:

snapback.png

Καλησπέρα και από μένα.

Εχω μια υπεραβαση δομησης υπογείου χώρου εκτός περιγράμματος. Μέρος είναι μέσα στο Δ. (Εδώ έχουμε υπερβαση δόμησης με μειωτικό 0,30 μιας και συνδέεται λειτουργικά με τον υπερκείμενο όροφο)

 

Κατά την γνώμη μου ΥΔ (μειωτικό)+ΥΚ+Υδ

 

-Σε τι κατηγορία το εντάσσω?

 

Χρειάζονται κι άλλα στοιχεία για την απάντηση

 

-Προφανώς απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας μιας και είναι εκτός περιγράμματος? Η έστω μια τεχνική έκθεση μιας και είναι υπόγειος χώρος?

 

 Και εδώ χρειάζονται και άλλα στοιχεία .Για την στατική επάρκεια δεν έχω βγάλει άκρη... 

 

-Τίθεται θέμα υπέρβασης κάλυψης αφού είναι όλο υπόγειος χώρος?

 

Πιστεύω ναι θα βάλεις και ΥΚ

 

-Εχω επίσης μετατροπή του λεβητοστασίου και του μηχανοστασίου της πισίινας σε αποθηκευτικούς χώρους στην υπόγεια στάθμη. Αυτό είναι αλλαγή βοηθητικής σε βοηθητική χρήση και πάει με αναλυτικό, σωστα?

 

Ναι είναι ΑΧ απο  ΒΧ--->ΒΧ άρα αναλυτικός. Δεν ξέρω εδώ μήπως γίνεται και απλή με ενημέρωση της κάτοψης, ειδικά αν δεν τίθεται πιά θέμα ύπαρξης του λεβητοστασίου και του μηχανοστασίου.

-Τέλος η δημιουργία wc σε υπόγειο χώρο, ως τι αυθαιρεσία μετράει? Υπολογίζεται με αναλυτικό?

 

Εξαρτάται το wc ποιόν χώρο εξυπηρετεί.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

3όροφη κατοικία κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας είχε δ=2,5μ .(<2000 κατοικ)

Τώρα έχει ενταχτεί στο σχέδιο πόλης (και κυρωθεί η πράξη εφαρμογής) κ έχει προκήπιο  Δ=4,00μ

Και στους 3 ορόφους έχει υπέρβαση δόμησης κ κάλυψης μέσα στο Δ,

Θα λάβω υπόψη μου το δ (που ίσχυε κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας) και θα ενταχτεί στην κατηγορία 4 ή θα βάλω παράβαση προκηπίου που το πάει κατηγορία 5?

Παίζει ρόλο ποτε έγιναν οι παραβάσεις?Στο 1ο και 2ο όροφο έγιναν πρν την κύρωση της Π.Ε. στο 3ο έγιναν μετά την κύρωση

Link to comment
Share on other sites

Το κτήριο σήμερα "πατάει" μεταξύ της οικοδομικής και της ρυμοτομικής;

Το προκήπιο είναι 4μ;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

karanus ειπες λέξη κλειδί...δεν είχα προσέξει οτι οικοδομική και ρυμοτομική γραμμή ταυτίζονται...άρα δεν έχει προκήπιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε περίπτωση που έχω Υπέρβαση δόμησης που πληρεί τις προϋποθέσεις για την Κατηγορία 4 (40-40-20) αλλά ένα τμήμα είναι εντός Δ, εχω αυτομάτως κατηγορία 5?

Καθε φορά επομένως που έχω δόμηση εντός Δ έχω και Κατηγορία 5?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 96 δ) τελευταία παράγραφος

.......Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές εφόσον βρίσκονται

εντός προκηπίου

 

Νομίζω στην Κ5 πηγαίνουν όσες παραβιάζουν το προκήπιο δηλ. ολόκληρες (οι αυθαιρεσίες), η τμήμα τους βρίσκεται ανάμεσα στην ρυμοτομική και στην οικοδομική γραμμή.

Αν παραβιάζουν το πλάγιο  όριο Δ δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα πάνε Κ5, μπορεί ναι μπορεί και όχι .

Θα εξαρτηθεί απο το (40-40-20).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Ευχαριστώ karanus για την απάντησή σου.

 

Ακριβώς επειδή στο νόμο αναφέρεται οτι οι παραβάσεις στο προκήπιο πάνε Κατηγορία 5, αλλά δεν αναφέρει τί γίνεται με τις παραβάσεις εντός πλαγίων αποστάσεων έγινε η ερώτησή μου...

Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει αντίστοιχη λογική (αν και δεν μας συμφέρει) και για τις παραβάσεις εντός Δ και να πηγαίνουν Κατηγορία 5...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.