Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Νομίζω ότι καλό είναι να καταχωρηθούν τα στοιχεία όλων. Ο κακόβουλος, εάν ή όταν  ελεγχθεί η δήλωση, θα βρει μια αφορμή για σχολιασμό (τουλάχιστον) σε κάτι που είναι αποκλειστική ευθύνη του μηχανικού να διεκπεραιώσει σωστά.

Συμφωνώ με αυτό που λές συνάδελφε, το οποίο είναι αυτό που ακολουθώ. Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου να μου απαντήσεις. Το εκτιμώ.

 

Στο συγκεκριμένο ακίνητο (είναι ένα ισόγειο κατάστημα 120 μ2 κατασκευασμένο με άδεια το 1962), λόγω πολλαπλών διαθηκών εχουν φτάσει να το κατέχουν 12 άτομα με διαφορετικά ποσοστά. Μεταξύ τους ορισμένοι δεν γνωρίζονται. Είναι αστείο. Για χρόνια το ακίνητο εμενε ανεκμετάλλευτο λόγω αυτής της κατάστασης. Τελικά πέρσι κατάφεραν κάπως να επικοινωνήσουν. 

Τώρα αποφασίστηκε να το νοικιάσουν. Ο ένας εκ των ιδιοκτητών μου ανέθεσε την υπαγωγή και μου είπε πως θα έχουμε και τη γραπτή συμφωνία όλων. ωστόσο για λόγους οικονομίας χρόνου σκεφτόμουν το εξής: να κάνω την υπαγωγή και να αναφέρω τα ονόματα 2 (οι οποίοι ήταν οι μόνοι που μου έδωσαν τα στοιχεία τους) και οι υπόλοιποι εν καιρώ θα μου στείλουν ΥΔ συναίνεσης. Τους το έχω αναφέρει και με διαβεβαίωσαν πως αυτό θα γίνει. Απλώς με παρακάλεσαν να το διεκπεραιώσω τώρα με τα δικά τους στοιχεία γιατί αδυνατούν να συλλέξουν τα στοιχεία και τις ΥΔ όλων σύντομα. Μπορεί να τους πάρει μήνες γιατί μερικοί είναι στο εξωτερικό. Και το θέμα του χρόνου για αυτούς είναι σημαντικό για να προχωρήσουν με την ενοικίαση (στην οποία έχουν συμφωνήσει όλοι).

 

Σκεφτόμουν λοιπόν να κάνω την υπαγωγή, να το οριστικοποιήσω και να εκδώσω την βεβαίωση που χρειάζονται για την ενοικίαση και στη συνέχεια να ανεβάσω τις ΥΔ συναίνεσης των υπολοίπων κατά τη διαδικασία ανεβάσματος των αρχείων.

 

Τα γράφω αυτά γιατί πρόκειται για ιδιόρρυθμη κατάσταση και για να μου στείλουν όλοι τις δηλώσεις τους, είτε ακόμη να βρεθούν τα στοιχεία όλων μπορεί να περάσουν μήνες και δεν θέλω να χάσω τη δουλειά.

 

Από πλευράς ρυθμίσεως, βλέποντας την άδεια οικοδομής του 1962, διαπιστώνω πως το εμβαδό, οι διαστάσεις το περίγραμμα, τα ύψη είναι όπως αυτά της άδειας και το μόνο που χρειάζεται ρύθμιση είναι η αλλαγή χρήση από κατοικία που έγραφε η άδεια σε κατάστημα. άρα 1 λοιπή παράβαση για αλλαγή από κύρια σε κύρια χρήση. Δηλαδή δεν πρόκειται για μια περίπλοκη υπαγωγή ώς προς τα πολεοδομικά, αλλά μόνο ως προς τον υπερβολικό αριθμό ιδιοκτητών. Το πρόστιμο είναι πολύ μικρό και για την ώρα το πληρώνει ο ένας εκ των ιδιοκτητών. Φαντάζομαι θα ζητήσει από τους λοιπούς να του δώσουν ο καθένας το μερίδιο του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βιαστικά το πάς...

πολυ βιαστικά...

[κι αμα δοσεις βεβαιωση...αντε να τους βρεις μετα...]

 

 

μηπως να ξεκινουσες απο το κτηματολογιο...να εβλεπες ποιος δηλωσε και τί?

 

Το "μισθωτηριο" ποιοί θα  το  υπογραψουν σαν ιδιοκτητες?

Με το λογιστη τους μιλησες?

 

"καθε ιδιοκτητης ακινητου ειναι υποχρεωμενος να εχει ΑΦΜ"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε οικόπεδο εντός σχεδίου, το οποίο ανήκει σε δύο ιδιοκτήτες με ποσοστό 50 % έκαστος, κατασκεύασε ο Α αυθαίρετη ισόγεια κατοικία πριν το 75 και περίφραξη στο τμήμα που του αναλογούσε, ο Β κατασκεύασε αυθαίρετη ισόγεια κατοικία το 1986 σε επαφή με την κατοικία του Α με την αντίστοιχη δική του περίφραξη,  και υπάρχει ένα ημιτελές κλιμακοστάσιο με ανεξάρτητη είσοδο απευθείας από τον δρόμο. Θέλουν να τακτοποιήσουν και οι δύο με τον ιδιο μηχανικό αλλά δεν θέλουν να είναι στην ίδια δήλωση επειδή ο ένας έχει μικρό πρόστιμο και θα πληρώσει μετρητοίς και ο άλλος με δόσεις. Μπορούν να γίνουν δύο δηλώσεις όπου στην κάθε δήλωση θα μπαίνει αιτών ο ένας εκ των δύο ιδιοκτητών, αλλά θα φαίνονται και οι δύο ιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους, θα γίνεται ο υπολογισμός του προστίμου για το τμήμα της δικής του ιδιοκτησίας εκτός από το τμήμα του κλιμακοστασίου που θα έχει το 50 % ? και βέβαια θα υπάρχουν Υ.Δ συναίνεσης . Και στην συνέχεια θα γίνει κάθετος ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

"καθετη" μπορει να γινει μετα την πληρωμη του 30% απο τον καθε ενα.

 

Προηγουμενως, ομως, θα πρεπει να μιλησετε με τον συμβολαιογραφο,

διοτι,

σημερα,  ειναι και οι δυο κατα 50% σε ολα τα κτισματα, πλην -μαλλον - καθε ενας δηλωνει το 100% των δικων του κτισματων και πιθανον κατα 100% σε  "τμημα" οικοπεδου...

ή δξ πώς αλλοιως...

 

 

"Τυπικα" εισαστε συγκυριοι  κτισματων σε  ενα οικοπεδο στο οποιο δεν εχει γινει καμμια συσταση...

 

Οπότε, εκτος απο την τακτοποιηση θα πρεπει να επακολουθησει και διανομη...

 

Συνεννοηθειτε απο πριν μαζι του, για το περιεχομενο των  πιστοποιητικων ΕΝΦΙΑ  που θα χρειαστειτε,   για την συσταση και την διανομη

 

.

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"καθετη" μπορει να γινει μετα την πληρωμη του 30% απο τον καθε ενα.

 

Προηγουμενως, ομως, θα πρεπει να μιλησετε με τον συμβολαιογραφο,

διοτι,

σημερα,  ειναι και οι δυο κατα 50% σε ολα τα κτισματα, πλην -μαλλον - καθε ενας δηλωνει το 100% των δικων του κτισματων και πιθανον κατα 100% σε  "τμημα" οικοπεδου...

ή δξ πώς αλλοιως...

 

 

"Τυπικα" εισαστε συγκυριοι  κτισματων σε  ενα οικοπεδο στο οποιο δεν εχει γινει καμμια συσταση...

 

Οπότε, εκτος απο την τακτοποιηση θα πρεπει να επακολουθησει και διανομη...

 

Συνεννοηθειτε απο πριν μαζι του, για το περιεχομενο των  πιστοποιητικων ΕΝΦΙΑ  που θα χρειαστειτε,   για την συσταση και την διανομη

 

.

ευχαριστώ Δημήτρη, (είδα το Ε9 του Α και το δηλώνει 50% ), καταλαβαίνω ότι το σωστό είναι να γίνει μία δήλωση, να μπουν σε χωριστά φύλλα καταγραφής οι αυθαιρεσίες για να φαίνεται και το πρόστιμο που αναλογεί στον καθένα, και να δοθεί μία βεβαίωση (μετά την εξόφληση του 30%) ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στο οικόπεδο για να προχωρήσουν στην σύσταση οριζοντίου και καθέτου ιδιοκτησίας. Απλά, έλεγα μήπως μπορούν να γίνουν δύο δηλώσεις γιατί το προτιμούν, αλλά χωρίς όμως να υπάρχουν προβλήματα....... 

Link to comment
Share on other sites

βιαστικά το πάς...

πολυ βιαστικά...

[κι αμα δοσεις βεβαιωση...αντε να τους βρεις μετα...]

 

 

μηπως να ξεκινουσες απο το κτηματολογιο...να εβλεπες ποιος δηλωσε και τί?

 

Το "μισθωτηριο" ποιοί θα  το  υπογραψουν σαν ιδιοκτητες?

Με το λογιστη τους μιλησες?

 

"καθε ιδιοκτητης ακινητου ειναι υποχρεωμενος να εχει ΑΦΜ"

 

Γεια σου Δημήτρη,

 

αν στο μισθωτήριο αποφασίσουν να υπογράψουν πχ 2 από όλους και αυτοί να έχουν εξουσιοδότηση από τους υπολοίπους, εγώ στην δήλωση υπαγωγής μπορώ να καταχωρήσω μόνο αυτά τα 2 ονόματα ή θα πρέπει όλους ? Όταν ανεβάσω το ε9 που είναι απαραίτητο θα πρέπει να είναι τα Ε9 του καθενός φαντάζομαι.. τι μπέρδεμα... Για την ιστορία οι συνολικοί ιδιοκτήτες είναι γύρω στους 16-17 !! με ποσοστά να κυμαίνονται από 1.125 % μέχρι και 18,5 %. Και μιλάμε για ένα ισογειο κτίριο 120 μ2.

 

Κτηματολόγιο στην περιοχή μου δεν έχει εφαρμοστεί.

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εμπλεκα

Ας κανουν τα χαρτια τους,  τις αποδοχες τους και ολα τα καλα τους  και ας επιστρεψουν..

[με μερικα μειλ, σημερα, ολα λυνονται.]

 

[δλδ. αν το 50% κανει την εκμισθωση, αντι ενοικιου 500 ΕΥΡΩ τον μηνα,

αυτο το 50% θα παιρνει τα 250......

τα υπολοιπα 250 ποιος θα τα παιρνει???]

Link to comment
Share on other sites

Εξτρα πληροφορία.

 

Μου ανακοίνωσαν πως οι συνιδιοκτήτες οι οποίοι κατέχουν το 75 % συμφωνουν με την υπαγωγή και θα έχω τα στοιχεία τους σήμερα. Επομένως δύναται να γίνει η υπαγωγή εφόσον το 75 % θέλει να κάνει και να πληρώσει την υπαγωγή ?

 

δεν έχει σημασία που το 25 % δεν συμμετέχει / διαφωνεί ?

 

άρα καταχωρώ αυτούς με το 75 % και προχωρώ. Λεπτομέρεια: επειδή το σύστημα απαιτεί το άθροισμα των ποσοστών να είναι 100 % εκεί τι κάνω ? Κάνω μια αναγωγή και αυξάνω τα ποσοστά τους ώστε να δώσει 100 %. Κάνω επιπροσθέτως μια αναφορά στην τεχνική έκθεση σχετικά με αυτό ?

 

Σχετικά με την εκμίσθωση, μου ανέφεραν πως επειδή οι δύο ιδιοκτήτες που κατέχουν το 25% δεν συμφωνούν με την εκμίσθωση, οι υπόλοιποι σκοπεύουν να κινηθούν δικαστικά ώστε να επιτραπεί.

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις συσταση ΟΙ

δεν μπορεις να εφαρμοσεις το 98/4.

δεν υπαρχει στον 4495 η δυνατοτητα τακτοποιησης απο "ποσοστο  εξ  αδιαιρετου"

 

και...

δεν μιλησες με τον λογιστη τους

αν και πώς θα μπορεσουν να κανουν μισθωτηριο...

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οχ !

 

δεν το έχουν κάν αναθέσει σε λογιστή ακόμη. Εδώ ζορίστηκαν απλώς να μου δώσουν ποσοστά για αυτούς που συμφωνούσαν. ΄Εμαθα για το 25% που διαφωνεί με την εκμίσθωση σήμερα. Νόμιζα πως εφόσον υπάρχει συμφωνία του 75 % τότε μπορεί να προχωρήσει όπως στον 4178/13. 

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.