Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....Σου λέει όμως κάτι που κανονικά θα έπρεπε να είναι αυτονόητο: ότι οποιοσδήποτε συνιδιοκτήτης οποιουδήποτε είδους ιδιοκτησίας (ολόκληρο οικόπεδο, οριζόντια, κάθετη) ανεξαρτήτως ποσοστού μπορεί αν θέλει να τακτοποιήσει από μόνος του το σύνολο της ιδιοκτησίας προστατεύοντας έτσι την περιουσία ολονών. Δηλαδή αν 4 άνθρωποι έχουμε ποσοστό 25% από ένα διαμέρισμα, οποιοσδήποτε από τους 4 μπορεί από μόνος του να αναλάβει το κόστος και τη διαδικασία υπαγωγής του ημιυπαίθριου που κλείσαμε χωρίς να ρωτήσει κανέναν......

 

Δεν νομίζω να το λέει τόσο ξεκάθαρα αυτό ο νόμος ή εγώ δεν το έχω καταλάβει. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην παράγραφο 4 του άρθρου 96:

 

4. Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, ανεξαρτήτως ποσοστού συγκυριότητας, αυθαίρετων κτισμάτων ή νόμιμων κτισμάτων με αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ή αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 99 κ.επ, ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων.

 

Νομίζω η παράγραφος αυτή αφορά σε ιδιοκτησίες όπου υπάρχει σύσταση κάθετης ή οριζόντιας ιδιοκτησίας. Όχι μία ιδιοκτησία εξ'αδιαιρέτου. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

νικ:

" Νομίζω η παράγραφος αυτή αφορά σε ιδιοκτησίες όπου υπάρχει σύσταση κάθετης ή οριζόντιας ιδιοκτησίας. Όχι μία ιδιοκτησία εξ'αδιαιρέτου"

 

[βοηθαει στην αναγνωση η εξης διατυπωση]:

 

4. Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, ανεξαρτήτως ποσοστού συγκυριότητας,

α] αυθαίρετων κτισμάτων ή

β] νόμιμων κτισμάτων με αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ή

γ] αυθαίρετες κατασκευές ή

δ] αυθαίρετες αλλαγές χρήσης μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 99 κ.επ, ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων.

 

Αρα,

και μια "ιδιοκτησια" μπορει να ειναι, με πολλους συνιδιοκτητες...

αρκει να εχει υπαχθει σε καθεστως ΟΙ...

 

Στα κλασσικα "εξ αδιαιρετου",  χωρις συσταση, με διάφορα κτίσματα, διαφόρων, πηγαινουμε με την παρ.1 του αρθρου 98.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνείς με εμένα. Στα κλασσικά εξ'αδιαιρέτου όπου δεν υπάρχει κάποια σύσταση, δεν κάνουμε τίποτα αν δεν μαζευτεί τουλάχιστον το 65% να κάνει σύσταση. Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και με εσενα και με την κατερινα

 

δεν ειχατε "διαφωνια".... απλα μιλουσατε για διαφορετικες παραγραφους στο αρθρο 98.

 

αυτο διευκρινισα

 

Κατα τα λοιπα,

τα εξ αδιαιρετου εγιναν πλεον "απλησιαστα"

και πολυ πιο χειροτερα σε  σχεση και  τον 4178  και με την διαβουλευση...

 

ετσι εκριναν... ετσι αποφασισαν...[αν καταλαβαν τι ακριβως αποφασισαν...] :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω πως το 98§1 λέει ότι μπορεί να γίνει σύσταση μετά την ένταξη στον ν4495 και το 95§2 τον τρόπο που μπορεί να γίνει η σύσταση στον ν4495 όταν δεν θέλουν όλοι...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

το 98/1 απαιτει να ειναι ολοι χτισμενοι -"λέει"...-

ή,  κατα την ορθη αποψη

ο χτισμενος να μην εχει υπερβει τον σδ  που δικαιουνταν ο "αλλος"

 

 [αντε  τωρα,  να   ψαχνεις  να  βρεις συμβ/φο να σου συστησει καθετη και υπαλληλο να σου δοσει αδεια για τα υπολοιπομενα..]

 

 

το 98/2 ειναι εκ των πραγματων "ανεφαρμοστο"

διοτι,  για την συνταξη της συμβολαιογραφικης πραξης που οριζει οτι  πρεπει να  προηγηθει

απαιτουνται  πιστοποιητικα Ε9

τα οποια δεν εχουν...απλα διοτι κανενας δεν δηλωνει "ποσοστο 10% σε γηπεδο και ποσοστο 10 σε  5-10 κτισματα"

 

 Πλην αυτων υπαρχουν και "αχτιστοι" των οποιων το δικαιωμα ανοικοδομησης που ειχαν  [εστω και κατ 10 τμ. ]

εχει υπερκαλυφθει απο τους υπολοιπους...

 

Για αυτα τα εξ αδιαιρετου, θα το κανουμε "οπως  εμεις στην Χαλκιδικη"...που λενε και οι εκει συναδελφοι...

 

αγωγη χρησικτησιας για  αυτοτελες και διηρημενο  τμημα 400 μ.  διαιρετα  σε γηπεδο,  πανω στα οποια εχτισα 65 τμ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

σε αγροτεμάχιο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο με πολλούς συνιδιοκτήτες εξ' αδιαιρέτου,

όπου μερικοί απο τους ιδιοκτήτες έχουν ανεγείρει αυθαίρετα κτίσματα,

για να γίνει ρύθμιση ενός κτίσματος απαιτείται συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών?

Τα αυθαίρετα κτίσματα που έχουν κατασκευαστεί δεν αφαιρούν δόμηση απο τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες, διότι το αγροτεμάχιο δεν οικοδομείται. 

Link to comment
Share on other sites

ειτε σε αρτιο και οικοδομησιμο

ειτε σε "μή",

τα "εξ αδιαιρετου" αυτης της μορφης  τακτοποιουνται με την συναινεση ολων.

[πραγμα δυσκολο εως αδυνατο]

 

υγ

αν εχεις κλεισει 20 χρονια

κανεις μια αγωγη χρησικτησιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.