Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

Υπόγειο που είναι παράρτημα και παρακολούθημα σε δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες κατα 50-50 για την κάθε ιδιοκτησία πως εξετάζεται;

Αναγκαστικά μαζί με τις δύο οριζόντιες που είναι παράρτημα και παρακολούθημα ή μπορεί και μόνο του. Στην σύσταση ιδιοκτησίας οι δύο οριζόντιες περιγράφονται μόνες τους και στο τέλος για το υπόγειο του κτιρίου λέει οτι είναι παράρτημα και παρακολούθημα των δύο οριζόντιων. Το υπόγειο δεν έχει χιλιοστά και ένα μέρος του έχει γίνει κατοικία. Λογικά θα πρέπει να προσυμφωνηθεί οτι θα δοθούν χιλιοστά και θα γίνει τροποποίηση σύστασης με τη δημιουργία νέας οριζόντιας ιδιοκτησίας. Το θέμα είναι οτι η μία οριζόντια δεν διατίθεται να κάνει καμία ενέργεια υπαγωγής στο νέο νόμο αλλά η άλλη καίγεται να μπεί. Εμένα το θέμα μου είναι η μία Ο.Ι (α' όροφος) θέλει να τακτοποιήσει ενώ ή άλλη (ισόγειο) όχι. Μπορεί να γίνει τακτοποίηση ορόφου; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δλδ

εγιναν συμβολαια συστασης ΟΙ και δημιουργηθηκαν δυο διαμερισματα

και πουληθηκαν με συμβολαιογραφο...παρουσια δικηγορων...

και το καθε ενα απο αυτα θα εχει  την χρηση κατα 50% εξ αδιαιρετου σε μια αποθηκη!!!

 

[όπως λεμε....δεν τα εχουμε δει ολα....ακομα...]

 

ο ενας ιδιοκτητης εκανε αλλαγη χρησης στο "μισο εξ αδιαιρετου"

δλδ σε αυτο το "μισό" που το ειχε "παντου και πουθενα"  το κατελαβε μονος του  και το εκανε κατοικια.

 Θεωρητικα η "κατοικια" ανηκει και στους δυο, απο 50%.

Οσο αρνειται ο αλλος, δυσκολα μπορει απο μονος του, αφου διεκδικει μια κατοικια"

 

και οσο δεν τακτοποιειται το υπογειο, δεν μπορει ουτε το διαμερισμα να τακτοποιησει, αφου το παράρτημά του εχει αυθαιρεσια..

 

Οσον ο αλλος αρνειται...δεν βλεπω λύση...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να γνώριζα τον "κακομοίρη" ιδιοκτήτη της "κατοικίας του υπογείου......

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε.

Έχουμε λοιπόν 2 διαμερίσματα ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησιες και καθεμια απο αυτές έχει για παρακολούθημα το 50% εξ' αδιαιρέτου του υπογείου.

Καταρχάς είναι ξεκάθαρο ότι όταν εξετάζω τη νομιμότητα μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας εξετάζω μαζί και τα παρακολουθήματά της άρα δεν μπορείς να αγνοήσεις το υπόγειο.

Τώρα, το υπόγειο δεν ξέρω αν αυτοί νοητά το χωρίσανε και είπανε εσύ έχεις το δεξιά τμήμα εγώ το αριστερά και μετά ο ένας από τους 2 έκανε το "τμήμα του" κατοικία. Επίσημα πάντως όλοκληρο ανήκει και στους 2 κατά 50%.

Κάτα τη γνώμη μου σύμφωνα και με το άρθρο 94 παρ.4 :

"Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, ανεξαρτήτως ποσοστού συγκυριότητας.....μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 99 κ.επ, ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων."

Επομένως αν ο πελάτης σου καίγεται να τακτοποιήσει και είναι διατεθημένος να αναλάβει τη διαδικασία τακτοποίησης στο σύνολο του υπογείου που αποτέλεί παρακολούθημα της ιδιοκτησίας του μπορεί κατά τη γνώμη μου να το κάνει.

Το γεγονός όμως ότι θα κάνει την τακτοποίηση δεν του δίνει παραπάνω δικαιώματα κυριότητας ούτε χωρίζει κατά κάποιον τρόπο το υπόγειο. Και οι 2 θα εξακολουθούν να έχουν 50% ποσοστό στο σύνολο του υπογείου (συμπεριλαμβανομένης της αυθαίρετης κατοικίας) μέχρι να αποφασίσουν να τροποποιήσουν τη σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

σωστα...

αλλά,

δεν ειναι που αρνειται ο "αρνουμενος"

 

ειναι που ο δικος μας θελει να τακτοποιησει το "μισο" και να το "χωρισει" και να το παρει σαν κατοικια

 

[ειναι το 98/4, αλλά εδω δεν εχουμε ουτε οριζοντια ουτε καθετη...και, δυστυχως, δεν βλεπω  να χωραει" σε αυτο το αρθρο]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...

Έγινε σύσταση Ο.Ι. το 1989 πριν κατασκευαστεί το κτίριο η οποία όπως προαναφέρω δημιούργησε δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Ισόγειο και Ά όροφος και παράρτημα και παρακολούθημα τους κατά 50-50 ένα υπόγειο. Οι ιδιοκτήτες είναι συγγενείς αλλά το πρόβλημα είναι πως ο ιδιοκτήτης του ισογείου

δεν δύναται οικονομικά να κάνει τακτοποίηση. Στο υπόγειο τώρα έχει γίνει αυθαιρεσία στα 60μ2 από τα 100μ2 και μένει πάλι συγγενής των παραπάνω ιδιοκτητών (κοντινός μάλιστα).

Προσπάθησα να κάνω συνάντηση με τη συμβολαιογράφο της οικογένειας αλλά δυστυχώς μου είπε από το νέο έτος και έτσι ρώτησα εδώ μήπως κάποιος-α συνάδελφος γνώριζε για παραρτήματα-παρακολουθήματα και αν γινόταν να τακτοποιηθεί η ΟΙ ορόφου δίχως να είναι αναγκαίο να γίνει για την άλλη ΟΙ και προφανώς για το υπόγειο αλλά από τις απαντήσεις αντιλαμβάνομαι οτι είναι αδύνατο να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το πρόβλημα είναι μόνο οικονομικό (για τον 1) και κατα τα άλλα δίνεται η συναίνεση, επαναφέρω το ερώτημα:

Ο δικός σου πελάτης είναι διατεθημένος να αναλάβει μόνος του το κόστος της τακτοποίησης; και αν το κάνει, ό έταιρος θα του δώσει τη συναίνεση;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ο dimitris GM έχει ένα δίκιο διότι δεν είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία.

Επίσης ο πελάτης μου δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την κατοικία στο υπόγειο, απλώς θέλει να τακτοποιήσει ένα πατάρι στην ιδιοκτησία του. Στα σχέδια της οικογένειας από ότι συζήτησα είναι στο μέλλον να κάνουν τροποποίηση σύστασης και να γίνει ξεχωριστή ΟΙ το υπόγειο χωρίς ποσοστά από τους ιδιοκτήτες των άλλων δύο ΟΙ αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν γίνεται δίχως να τακτοποιηθούν όλες οι αυθαιρεσίες σε όλες τις ΟΙ και στα παραρτήματα-παρακολουθήματα τους...

Link to comment
Share on other sites

παντως,  ο ιδιοκτητης του ισογειου [και "συνιδιοκτητης του υπογειου"]

δεν εχει καμμια αυθαιρεσια [ουσιαστικα...]

και δεν εχει κανεναν λογο να πληρωσει.

 

Ο ωφελουμενος θα πληρωσει την αλλαγη και όποια αλλη αυθαιρεσια  στο  ονομα και των δυο.

 

Μετα πρεπει να γινει τροποποιηση της συστασης και μεταβιβαση απο τον ισογειο στον...οροφο του 50%  του τακτοποιημενου υπογειου

 

 [με μια επιφυλαξη...να ειναι φορολογικα και ασφαλιστικα ενημερος ο "ισογειος"...]

Link to comment
Share on other sites

 

Εφόσον το πρόβλημα είναι μόνο οικονομικό (για τον 1) και κατα τα άλλα δίνεται η συναίνεση, επαναφέρω το ερώτημα:

Ο δικός σου πελάτης είναι διατεθημένος να αναλάβει μόνος του το κόστος της τακτοποίησης; και αν το κάνει, ό έταιρος θα του δώσει τη συναίνεση;

Δηλαδή αν υποθέσουμε οτι ο πελάτης μου αναλαμβάνει το κόστος τακτοποίησης του υπογείου με συναίνεση δεν πρέπει να ελεγχθεί-τακτοποιηθεί όποια αυθαιρεσία υπάρχει και στην άλλη ΟΙ αφού το υπόγειο είναι παράρτημα-παρακολούθημα και των δύο ΟΙ;;

 

Δυστυχώς υπάρχει και στην άλλη ΟΙ αυθαιρεσία... (έχει κλειστεί η πυλωτή)

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.