Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις (έλλειψη στοιχείων) τους δίδω την υπεύθυνη δήλωση προς γνήσιο υπογραφής και συμπληρώνουν μόνοι τους τα στοιχεία.

Όταν έρθει στα χέρια μου έχω δύο οφέλη, αφενός εγγράφως την εξουσιοδότηση/συναίνεση και αφετέρου πλήρη στοιχεία προς καταχώρηση.

Γενικά θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός με τη προφορική δέσμευση της εξασφάλισης συναίνεσης και θα ήθελα να έχω γνήσιο υπογραφής από όλους τους εμπλεκόμενους.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι εχει γινει συσταση ΟΙ...

 

αν ναί,

 

τοτε βλεπεις το 98 παρ. 4

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την επισήμανση. Αν έχει σύσταση τότε μπορέι και ο ένας από αυτούς να κάνει το αίτημα σωστά ?
 
4. Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, ανεξαρτήτως ποσοστού συγκυριότητας, αυθαίρετων κτισμάτων ή νόμιμων κτισμάτων με αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ή αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 99 κ.επ, ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων.
Υπόχρεος προς καταβολή του παραβόλου υπαγωγής και των αναλογούντων προστίμων είναι ο δηλών την αυθαιρεσία συγκύριος, ο οποίος διατηρεί τα εκ του νόμου αναγωγικά του δικαιώματα έναντι των λοιπών συγκυρίων. Σε κάθε περίπτωση, οι λοιποί συνιδιοκτήτες μπορούν να αποπληρώνουν τις ορισθείσες δόσεις των αναλογούντων προστίμων αυτοβούλως, σύμφωνα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας τους, ύστερα από σχετική έγγραφη ή ηλεκτρονική δήλωσή τους.
 
Εκεί δεν έχει σύσταση, είναι χύμα εξαδιαιρέτου.
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις (έλλειψη στοιχείων) τους δίδω την υπεύθυνη δήλωση προς γνήσιο υπογραφής και συμπληρώνουν μόνοι τους τα στοιχεία.

Όταν έρθει στα χέρια μου έχω δύο οφέλη, αφενός εγγράφως την εξουσιοδότηση/συναίνεση και αφετέρου πλήρη στοιχεία προς καταχώρηση.

Γενικά θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός με τη προφορική δέσμευση της εξασφάλισης συναίνεσης και θα ήθελα να έχω γνήσιο υπογραφής από όλους τους εμπλεκόμενους.

 

Βασικό πρόβλημα εδώ είναι πως πολλοί συνιδιοκτήτες είναι στο εξωτερικό και μεταξύ τους δεν γνωρίζονται καλά, ούτε έχουν στενή επαφή. Την υπαγωγή μου την ανέθεσε ο ένας από όλους που έχει σημαντικό ποσοστό - κάτω όμως από το 50% - και νομίζω λειτουργεί άτυπα ως εκπρόσωπος τους. Πρόκειται να το νοικιάσουν (και επομένως εικάζω πως έχουν συνεννοηθεί).

Εχω κάνει τη καταχώρηση των στοιχείων του, και μου έχει πει πως θα συλλέξει και ΥΔ συμφωνίας και από τους λοιπούς. ΥΔ από αυτόν έχω λάβει την οποία ανέβασα στο σύστημα. Αν κάνω οριστική υπαγωγή τώρα, μπορώ αργότερα να ανεβάσω τις ΥΔ των υπολοίπων ? Αν κάνω οριστική τώρα διακινδυνεύω κάτι πιστεύετε ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ναι, υπάρχει κίνδυνος να εκτεθείς μιας και κανείς δεν σου εγγυάται ότι δεν θα σε κρεμάσουν στο τέλος περιμένοντας τη συναίνεση. Στα αδιαίρετα προτιμώ να εξαντλώ την τυπικότητά μου παρά να βρεθώ προ εκπλήξεων καλή τη πίστει.

Link to comment
Share on other sites

αν δηλαδή έχω είτε ΥΔ συναίνεσης από όλους είτε ένας από αυτούς είναι εξουσιοδοτημένος από τους λοιπούς να κάνει τη δήλωση θα είναι οκ ?. Αν ας πούμε μου δίνουν τα παραπάνω. Χρειάζεται να καταχωρηθούν όλοι οι συνιδιοκτήτες ή δεν είναι απαραίτητο ? (εννοείται πως κρατώ στο αρχείο τις ΥΔ συναίνεσης, ή την εξουσιοδότηση)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καλό είναι να καταχωρηθούν τα στοιχεία όλων. Ο κακόβουλος, εάν ή όταν  ελεγχθεί η δήλωση, θα βρει μια αφορμή για σχολιασμό (τουλάχιστον) σε κάτι που είναι αποκλειστική ευθύνη του μηχανικού να διεκπεραιώσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ναι, υπάρχει κίνδυνος να εκτεθείς μιας και κανείς δεν σου εγγυάται ότι δεν θα σε κρεμάσουν στο τέλος περιμένοντας τη συναίνεση. Στα αδιαίρετα προτιμώ να εξαντλώ την τυπικότητά μου παρά να βρεθώ προ εκπλήξεων καλή τη πίστει.

 

 

αν δηλαδή έχω είτε ΥΔ συναίνεσης από όλους είτε ένας από αυτούς είναι εξουσιοδοτημένος από τους λοιπούς να κάνει τη δήλωση θα είναι οκ ?. Αν ας πούμε μου δίνουν τα παραπάνω. Χρειάζεται να καταχωρηθούν όλοι οι συνιδιοκτήτες ή δεν είναι απαραίτητο ? (εννοείται πως κρατώ στο αρχείο τις ΥΔ συναίνεσης, ή την εξουσιοδότηση)

 Δηλαδη αν σε εξ αδιαιρετου...ο καθενας ιδιοκτητης εχει κτισει το αυθαιρετο του, αλλα δεν υπαρχει συσταση....τοτε εχοντας στις συναινεσεις του μεγαλυτερου ποσοστου των ιδιοκτητων, μπορει να κανει τακτοποιηση του ακινητου του; (ή ολων των αυθαιρετων ακινητων; )

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Με το 51% γίνεται τακτοποίηση. Εάν όμως είναι επιλεκτική και αφήνονται αρύθμιστα ακίνητα, τότε κανένα κτίσμα δεν μπορεί να λάβει βεβαίωση εκτός εάν προηγηθεί προσύμφωνο.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.